МНС Закарпаття:новорічна піротехніка небезпечна

Мине ще трошки часу, й Закарпаття разом з усією державою порине у святкування Нового року та Різдва Христового. У більшості осель запалають вогники різнобарвних гірлянд на красунях ялинках. Скільки радісних миттєвостей принесуть вони дорослим і дітям!

Не хотілося б говорити про сумне, проте іноді урочистості закінчуються бідою. Досить часто в домівки вона приходить через необережне користування піротехнічними засобами, часто-густо сумнівного виробництва.

Наочний тому приклад - трагедія‚ яка трапилася кілька років тому в перщий день нового року в с. Кам’янське Іршавського району. На власному дворогосподарстві через вибух в руках піротехнічного виробу був смертельно травмований 37-річний господар.

Щоб Новий рік та Різдво Христове приносили для вас лише радість‚ Територіальне управління МНС у Закарпатській області пропонує ознайомитися з корисною інформацією про різновиди піротехнічних виробів‚ їх дію‚ правила підбору й безпеки.

 

Це корисно знати

Уся піротехнічна продукція має 5 класів небезпеки: перший – відсутні ударні хвилі й осколки‚ що розлітаються під час вибуху‚ радіус небезпечної зони – півметра (хлопавки‚ бенгальські вогні)‚ другий – те саме‚ але радіус небезпечної зони – 5 метрів; третій – 20 метрів. Піротехніка з першого по третій клас – побутового призначення. Піротехніка четвертого й п’ятого класу використовується для професійного використання й повинна продаватися тільки за наявності спеціального посвідчення й ліцензії на право її використання.

Піротехнічні вироби‚ які надходять у продаж легально‚ обов’язково проходять ретельну процедуру перевірки й ліцензування‚ особливо‚ коли мова йде про імпорт. Будь-який узаконений товар має бути сертифікований й супроводжуватися чіткою інструкцією. На піротехнічному виробі також мають зазначатися дані про вікові обмеження для покупця‚ клас небезпеки‚ термін придатності‚ виробник. Продавець на вашу вимогу повинен надати: сертифікат якості‚ заключення про безпеку виробу й ліцензію на право продажу піротехніки.

 

Види піротехніки

Усю піротехнічну продукцію можна розділити на такі головні групи: петарди‚ фонтани‚ римські свічки‚ салюти і ракети.

 

Петарди – найпростіші й найдешевші піротехнічні іграшки‚ ефект яких полягає в хлопку різної гучності в залежності від виду.

 

Фонтани – феєрверки‚ які б’ють уверх струменями яскравих кольорових іскор. Бувають настільні‚ ручні й наземні. Перші – найменші. Вони ставляться на стіл і видають невеликі (5-30 см заввишки) жмути полум’я. Ручні фонтани (факели) спокійно можна тримати в руках під час запуску‚ вони розкидають невеличкі вогняні кульки чи іскри. Наземні фонтани – потужні феєрверки‚ які в основному слугують для використання на відкритому повітрі через високі виверження струменів іскор.

 

Римські свічки мають вигляд трубочок різноманітної довжини й товщини з ґнотом‚ які почергово вистрілюють доверху шиплячими‚ свистячими й хлопаючими вогняними кулями й зірками заввишки до 15 метрів. Перед запуском римську свічку встановлюють вертикально гнотом доверху й надійно закріплюють‚ прив’язуючи до кілочка‚ який вбито в землю‚ чи встромлюють в ґрунт чи збитий сніг не менше‚ ніж 1/3 довжини свічки. Кількість зірок у римській свічці може коливатися від 4 до кількох десятків штук.

 

Салюти є основою будь-якого святкового піротехнічного шоу. Салют має вигляд невеличкої паперової (рідко металевої) зарядженої гільзи‚ яка вистрілює заввишки від 15 до 50 м піротехнічні елементи чи капсулу з парашутом. Батареї салютів – комбіновані фейєрверки‚ які збираються в одному корпусі з багатьох одиночних салютів. Батарея дуже простенька в застосуванні – встановлюється на рівній площині й підпалюється від одного гноту. Одиночні салюти‚ що входять до батареї‚ можуть бути різного калібру й містити різні ефекти‚ тому батареї салютів є винятковими по красі під час дії.

 

Ракети - це феєрверки‚ які летять заввишки від 15 до 100 м‚ залишаючи за собою довгий іскристий вогняний шлейф‚ а потім у верхній точці польоту головна частина вибухає‚ утворюючи різнокольорову вогняну кулю.

 

Правила безпеки під час користування піротехнічними виробами:

Не робіть феєрверки в домашніх умовах.

Купувати піротехніку слід в магазинах (бажано в спеціалізованих відділах). При цьому особливу увагу треба звертати на термін придатності й походження товару. Не купуйте вироби сумнівного вигляду‚ які мають ушкодження чи деформування корпусу.

Обов’язково ознайомтеся з інструкцією щодо використання виробу: що запалювати й куди направляти – це потрібно знати заздалегідь‚ а не з’ясовувати методом проб і помилок.

Не можна носити піротехнічні іграшки у кишенях.

Зберігати придбану піротехніку треба в недоступному для дітей та сухому місці‚ на значній відстані від нагрівальних приладів. Пам'ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи - це може позначитись на їх роботі. Якщо піротехнічні вироби відсиріли, не сушіть їх на батареях опалення або печах. Не допускайте відкритого вогню в приміщенні‚ де зберігаються вироби.

Не можна спалювати їх у багатті‚ розбирати та піддавати їх механічним впливам.

Не можна працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані та палити‚ працюючи з піротехнікою. В жодному разі не слід використовувати піротехнічні вироби для бешкетування (приміром‚ кидати петарди в людей‚ тварин чи у вікна житлових будинків)‚ застосовувати їх треба лише за призначенням.

Площадку для феєрверка треба вибрати заздалегідь. Вона повинна знаходитися на відстані не менше 50 метрів від житлових будинків‚ над нею не повинно бути дерев‚ ліній електропередач й інших перепон. Те місце‚ де будуть запускатися феєрверки‚ повинно бути очищене від опалого листя‚ гілок‚ паперу та інших легкозаймистих предметів.

Глядачів тримайте на максимально безпечній відстані‚ яка зазначена на упаковці феєрверка.

Ракети не можна запускати з руки‚ з вікна чи балкона. Запалювати феєрверки краще бенгальською свічкою й обов’язково на відстані витягнутої руки.

Перед тим як підпалити гнот ви повинні точно знати‚ де у виробу верх і звідки будуть вилітати палаючі елементи. Не можна навіть жартома направляти феєрверки у бік глядачів.

Обов’язково обкладіть батареї салютів цеглою‚ камінням‚ ґрунтом чи снігом‚ щоб під час запуску вони не перекинулися й не почали стріляти в бік глядачів.

Не намагайтеся випробувати долю, запускаючи феєрверки у вітряну погоду. За таких умов, «зірочки» мають властивості відхилятися у сторону на значну відстань, а палаючі елементи можуть опинитися на ближніх будівлях та деревах.

Використовуючи піротехнічні вироби, пам'ятайте, що горючі речовини та порох, які входять до їх складу - дуже небезпечні. При необережному поводженні з ними або неправильному зберіганні, вони легко розгоряються, що призводить до пожежі.

Завжди майте поруч ємність з водою чи вогнегасник‚ щоб бути готовим погасити будь-які несподівані осередки вогню чи тліючі залишки феєрверка.

 

ТУ МНС у Закарпатській області

рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.