Авторизація
 
 • 12:40 – Рейтинг кандидатів на посаду голови Великоберезнянської ОТГ. Вже відомий лідер перегонів 
 • 10:36 – В московських попів загострення та паніка, через масове визнання ПЦУ 
 • 10:28 – Прокуратура повернула у комунальну власність земельну ділянку, яку посадовці Хустської РДА протиправно передали у приватну власність 
 • 20:33 – На Берегівщині прокуратура повернула 2 га земель у державну власність 

Що потрібно знати про лавини

 

ЛАВИНИ В ГОРАХ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ТУРИСТУ

Що потрібно знати про лавини

і як себе поводити в небезпечних ситуаціях

 

Фахівці навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Закарпатської області  закликають всіх туристів – і новачків, і досвідчених мандрівників – бути обережними і гранично пильними під час зимового відпочинку в горах.

Найчастіше жодні небезпеки не утримують відпочивальників від погоні за екстримом та адреналіном. Бажання покататися «якнайдалі від цих людей» підбурює вирушати на пошуки нових спусків, так званих «позатрасових». Туристи забувають, що саме тут на них чекає блискавична небезпека – сходження снігової лавини в горах.

Снігові лавини види і типи

Лавини бувають сухі, вологі і так звані снігові дошки.

1. Сухі лавини – утворюються після сильних снігопадів при низькій температурі. Швидкість їхнього руху  максимальна серед усіх видів лавин – від 70 до 125 метрів на секунду.

2. Вологі (мокрі) лавини – утворюються при сході зимового або весняного снігу, або ж при постійній зміні температури – від морозу до тепла. Швидкість цих лавин менша, ніж швидкість сходу сухих лавин, але вологі лавини значно небезпечніші. Все через сильну щільність лавин, адже після сходу сніг за кілька секунд кристалізується до стану льоду. Людина, що під ним опинилася, навіть будучи живою, не може пробити цю товщу льоду над головою.

3. Снігові дошки – найпідступніший вид лавин. Це настил, не скріплений з нижніми шарами снігу. Як правило, вони виникають у період різкого похолодання після снігопадів, навіть незначних.

Небезпека сходу лавин залежить від кута схилу в градусах:

 • 0-15 градусів – потенційно небезпечні схили. Можливі рідкісні надмокрі лавини і водосніжні потоки;
 • 15-25 градусів – нечасті лавини. Можливі мокрі і надмокрі лавини;
 • 24-45 градусів – основний діапазон сходу снігових лавин;
 • 45-60 градусів  –  лавини з високим ступенем повторюваності;
 • 60-90 градусів – утворення лавин малоймовірне.

Снігові лавини  як "передбачити" небезпеку

Потрібно спершу звернути увагу на схил гори. Свідченням регулярного сходу лавин з мокрого снігу є характерні вали, які складаються з каменів, дерну, частин дерев, трави.

При неможливості зміни маршруту радимо перетинати потенційно небезпечні схили в їхній верхній частині. Робити все це потрібно зі страховкою для коротких ділянок, а протяжні ділянки переходьте по одному з обов'язковим використанням лавинного шнура.

Під час катання в горах у жодному разі не можна кататися в навушниках з музикою, адже ви не почуєте гул від сходження снігового покриву. А це ж додатковий час, який може стати для вас рятівним.

Кататися поза трасами потрібно з досвідченими гідами, групами (небезпечні лавинні ділянки потрібно проїжджати одному в зоні видимості, коли інші залишаються в безпечній зоні).

Снігові лавини  дії під час сходження лавин

Пам'ятайте, паніка – це ваш смертельний ворог. Різко збільшити швидкість руху і пологої дугою піти в найближчу безпечну сторону – адже не на всіх ділянках гори кількість снігу сходить однакова. Стрибок вліво або вправо – і ви врятовані.

Якщо піти від лавини не вдалося, потрібно відразу ж позбутися рюкзака, лиж і палиць, борда. За допомогою плавальних рухів постарайтеся залишитися на поверхні лавини.

Після зупинки лавини потрібно максимально розсунути руками сніг біля обличчя, зробивши «повітряний мішок», захищаючи руками грудну клітку, щоб при змерзанні снігу зберегти її рухливість.

Потрібно знайти, якщо це можливо, найпрозорішу ділянку снігу і спробувати туди пробитися.

Снігові лавини  як допомогти людині

Необхідно приблизно та максимально швидко визначити місце, де ви бачили людину востаннє, і простежити лінію руху лавини. Негайно повідомити рятувальникам і почати пошук, не втрачаючи ні секунди.

Також потрібно стерегтися повторного сходу лавини. Необхідно поставити спостерігача, який встигне вас попередити. Тут і знадобиться необхідне спорядження: лавинний датчик, щуп, лопата. Щупом також може служити лижна палиця, гілка, все, що буде під рукою.

Дотримуйтесь заходів лавинної безпеки під час відпочинку в горах, щоб запобігти нещасним випадкам та загибелі.

 

 

Матеріал підготувала спеціально для "Анонс Закарпаття" ,

методист навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Закарпаття Просяник Н.С.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
рейтинг: 
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.
 • Популярне
 • Коментують
Ми в соцмережах
 • Facebook
 • Twitter