Де купатись закарпатцям?

 У одній з найбільш «водних» областей країни не так багато місць, де можна скупатися безпечно.

Закарпаттям протікають понад 9 тисяч річок і потоків різного розміру та нараховується аж 137 природних озер. Однак щороку місцеві жителі й туристи зіштовхуються з проблемою відпочинку на воді: де, і чи там безпечно і скільки це коштує? При чому перше з двох запитань стоїть чи не найгостріше.

 

 

Саме тому за останні роки вкрай популярними стали водні тури вихідного дня до угорських Ніредьгаза та Кішварда, що поруч з кордоном.

Водночас, і на Закарпатті є не гірші водні парки. До прикладу, на околицях села Дийда (народна назва «Дідово») та за 4 км від Виноградова.

А ось у містах, навіть великих – ситуація доволі скрутна. Від відсутності цивілізованих пляжів страждають майже усі центри області, тому людям доводиться задовольнятися стихійними «лежбищами». 

Цього року, як і попереднього, в обласному центрі міськвиконком визначив місця відпочинку біля води. Перше – біля дитячої залізниці в межах Ботанічної набережної з правого боку берега річки Уж, друге – від транспортного мосту (наб. Студентська) до кінця парку «Боздоський», третє – від транспортного мосту з лівого боку берега річки до кафе «Венеція».

 

Однак, як повідомила Мукачево.net прес-секретар Ужгородського міського голови Алла Хаятова, купатися там заборонено, як і в усіх гірських річках. Відповідні таблички із застереженням стоять біля озера поряд з ЗОШ№15 і ужгородським кар’єром.  

Раніше міський голова Віктор Погорєлов розповів, що в цих зонах мають бути розміщені роздягальні, санвузол, сміттєві контейнери, а підприємцям, які зголосяться до співпраці, дозволять облаштувати тут місця для торгівлі. Однак на пляжах поки глухо. 

Виходить, що жодного місця безоплатного безпечного купання в Ужгороді не знайти. Залишаються тільки приватні басейни. Їх в обласному центрі  назбирається до десятка, ще кілька є в районі. Ціни коливаються від 20 гривень за годину і до сотні за день.

Нещодавно в Ужгороді запрацював і славнозвісний «Буревісник», який діє на базі факультету фізичного виховання і спорту УжНУ.  Як розповів  Мукачево.net декан факультету Валерій Товт, за період роботи басейну, своє вміння плавати продемонстрували майже 100% студентів 1-2 курсів університету. З них понад понад 80% вміють триматися на воді. Поплавати приходять і прості городяни. Загалом «Буревісник» відвідують близько півсотні ужгородців  за день.

Що стосується Мукачева, то тут є кілька придатних пляжів (звісно, якщо вчасно косити борщовик). Однак без вбиралень і роздягалень. А з двох басейнів, які є у місті, наразі запрацював тільки один – «Авангард». Міська влада натякає, що другий – на ДЮСШ – може взагалі не запрацювати. Так, за словами заступника міського голови Михайла Лабоша, станом на сьогоднішній день на використання надр, в тому числі і мінералізованої води, потрібно мати ліцензію, якої, на жаль, нема.

Мукачево.net провело опитування в соціальних мережах, аби з’ясувати, де полюбляють купатися мукачівці: з 527 респондентів 24% обирають «Авангард», 17% – Дідово (Берегівського району), 13% – рідну Латорицю.

До речі, остання – у топ-списку найнебезпечніших місць для купання на Закарпатті. Разом з двома іншими найбільшими річками краю – Тисою та Ужем.

За минулий рік у водоймах краю загалом потонули 28 людей, з яких 7 – дітей. 15 утоплень сталося саме в сезон купання, з червня до вересня. Статистика 2012 року також вражає: цьогоріч на Закарпатті вже втопилося 13 людей, з них – одна дитина. За інформацію МНС, з початку року Латориця забрала 4 життя, Тиса – 3, та 2 – Уж. Не менш небезпечним залишаються і кар’єри, зокрема радванський кар’єр в Ужгороді, який щороку стає причиною загибелі не однієї людини.

Відтак не дивно, що чимало закарпатців їдуть до сусідньої Угорщини або Львова, де за день розваг платять близько 100 гривень та відпочивають в сучасних аквапарках.

Побудувати такий кілька років обіцяв ужгородцям екс-мер Сергій Ратушняк. Його наступник цю тему поки не надто експлуатує, але і не забуває про неї.

Затягнулося будівництво надсучасного аквапарку і у Берегові. Цьогоріч у ньому вже мали безтурботно плескатися усі, хто забажає, але роботи досі не розпочалися. Інвестори запевняють, що проект буде реалізовано до 2015 року.

Уже два роки виношують ідею сучасного аквапарку і в Мукачеві. Про це днями довідався Мукачево.net від Михайла Лабоша. Йдеться про грантовий проект на 17 мільйонів гривень. Але чи отримає місто гроші, а тим паче, коли саме вірогідно зведуть комплекс – невідомо.

 

Вікторія Жуйко,

Мукачево.net

 


 

рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.