Микола Бігун, заслужений правоохоронець України:
«За всю історію незалежності України для природи, лісу і Закарпаття загалом так багато не зробив ніхто, як це зробив Іван Різак»
В ужгородському видавництві «Гражда» побачила світ книга Миколи Бігуна « Лісам Закарпаття зеленіти вічно».
Поява цього унікального науково-популярного, історичного видання з точки зору природних аномалій сучасності – знакова.
По-перше, автором цього потужного доробку є поважний вчений–лісівник, інженер лісового господарства, кандидат сільськогосподарських наук та перший на Закарпатті заслужений природоохоронець України Микола Бігун.
Микола Юрійович, який народився 1942 року в багатодітній сімї лісорубів у високогірному селі Руська Мокра Тячівського району і все життя безпосередньо пов`язаний зі збереженням унікальних карпатських лісів, добре знаний і шанований не лише в рідному Закарпатті , але й далеко за його межами. Його численні газетні публікації, брошури, монографії , присвячені природоохоронній тематиці, пронизані непідкупною любовю і вболіванням автора за долю Отчого краю, за завтрашній день Срібної землі.
У своєму науково-популярному виданні автор акцентує увагу на науково-технічному та природоохоронному аспектах своєї багаторічної праці в лісовому господарстві Закарпаття на різних посадах, розвитку і проблемах лісової галузі – чи не основної галузі економіки Закарпаття.
Однак, цікаве видання ще й тим, що в ньому окремий розділ присвячено людям, котрі в епоху варварського нищення природи найбільше зробили для краю, аби зберегти для нащадків унікальний об’єкт природи – закарпатські ліси.
Варто зазначити, що вирішення питання лісокористування було і залишається на Закарпатті одним з головних критеріїв, за яким населення краю визначає ефективність роботи того чи іншого керівника краю.
Десятиліттями працюючи безпосередньо в середовищі лісників, лісорубів, тобто справжніх господарів лісу Микола Бігун очевидно має всі підстави давати характеристики очільників області.
Мабуть саме тому у третьому розділі, який має назву « Палкі патріоти краю і лісу» Микола Бігун з висоти свого багаторічного природоохоронного і життєвого досвіду й професійного аналізу виокремив всього чотири постаті керівників краю, яких закарпатці вважають справжніми господарями і патріотами краю.
Це добре відомі не лише верховинцям політичні й управлінські фігури – Іван Грунянський, Юрій Ільницький, Михайло Країло та Іван Різак. Кожному з цих самобутніх і поважних керівників автор присвятив окремі нариси. Вони особливо цікаві тим, що характеристику керівникам дає політично незаангажований професіонал, науковець і чоловік критичного складу характеру, який, між іншим, « зїв не один пуд солі» у своїй царині лісокористування й охорони природи і не з одним міністром і керівником області.
Ось як характеризує у своїй книзі Микола Бігун, зокрема, екс-губернатора Закарпаття Івана Різака, патріотизм якого виявися, між іншим, не лише у вирішенні проблеми лісокористування:
РІЗАК
ІВАН МИХАЙЛОВИЧ
Колишній голова Закарпатської ОДА - справжній реформатор
Народився у селі Бобовище, що на Мукачівщині, корінний закарпатець, який усім серцем і душею любить і шанує свій рідний край, його людей та унікальну красу природи, його могутні ліси. Працюючи в обласній державній адміністрації, а згодом ставши губернатором краю, самовіддано і наполегливо працював над розвитком області, поліпшенням соціальної сфери та побуту людей. Не одна школа, лікувальний заклад та дошкільна установа була збудована за часів керівництва областю.
Справжнім пам`ятником йому залишаються побудовані за його участі та суворого контролю за ходом і якістю робіт унікальний комплекс залізничного вокзалу та обласного кардіологічного центру в Ужгороді. За трьох попередніх губернаторів області кардіоцентр, а точніше - самі стіни – десяток років стояли у графі довгобудів і, по суті, розвалювались. Іван Різак як керівник краю взявся цей об`єкт фактично заново побудувати за якийсь рік, оснастив його сучасною необхідною апаратурою - нині цей лікувальний заклад в обласному центрі є кращим, тут успішно лікують і радують хворих людей на серцеві хвороби.
Незважаючи на величезну зайнятість, він постійно приділяв значну увагу проблемам екології, охороні природи та ефективному використанню природних ресурсів рідного краю. На першому місці у нього був головний природний ресурс області - ліс, його збереження, примноження та раціональне, невиснажливе використання в інтересах людей краю.
Щоб тримати питання екології та природокористування і насамперед лісокористування в області на постійному контролі, за ініціативою тодішнього губернатора краю при голові облдержадміністрації була створена спеціальна громадська рада з питань екології та раціонального використання природних ресурсів Закарпаття. Задля авторитетності та дієвості її подальшої роботи очолив раду сам губернатор - Різак Іван Михайлович, а секретарем ради було призначено його першого заступника Ревака Степана Степановича. До складу ради було включено найавторитетніших людей нашого краю, зокрема: членів -кореспондентів Національної академії наук України Мікловду Василя Петровича - декана економічного факультету Ужгородського національного університету, Шпеника Отто Бартоломійовича - директора Інституту ядерних досліджень, докторів економічних, медичних, біологічних наук - професорів, кандидатів наук - лісівників, директорів Карпатського біосферного заповідника та природного національного парку "Ужанський". Відзначу, що і мені пощастило бути членом такої поважної і відповідальної ради, як кандидату наук і заслуженому природоохоронцю України, (до речі, першому в області). Ця авторитетна екологічна рада обов`язково щомісячно засідала і розглядала найактуальніші проблеми охорони навколишнього природного середовища та організації раціонального природокористування. Одними із найбільш значимих питань, що розглядалися радою, були проблеми лісу, його збереження та мудрого використання в інтересах усіх людей краю. Пригадую, на одному із засідань екологічної ради мною було порушено проблему лісозаготівель, чисельність структур, майже усіх приватних, які займаються розробкою лісосік без будь-якого досвіду, наявності спеціалістів та ще й природозгубною технологією. Словом, тоді "лекарів" і "пекарів", що наживалися на лісі, було близько 400 організацій, як правило - приватних, та навіть окремих підприємців. Проблема ця серйозна, і з цього приводу було видано розпорядження щодо упорядкування лісорозробок та удосконалення транспортування деревини з гір природоощадливими технологіями. Авторитет та ефективність роботи ради зумовлювались тим, що з важливих питань природозберігаючих чи то лісу, чи земляних та водних ресурсів, повітря, надр тощо видавались спеціальні розпорядження губернатора і вони ставали обов`язковими для виконання, їх реалізація на практиці була на контролі. Пам`ятаю, що після виходу розпорядження по лісу половину комерсантів, які займалися розробкою і використанням лісових ресурсів, було із лісу вигнано, особливо тих, що не мали ані досвіду, ані природоощаних технологій.
Із приходом нового губернатора ця, вкрай потрібна еколого-природоохоронна рада, на превеликий жаль, перестала існувати. Було також ліквідовано випуск спеціальної газети "Природа", яка була заснована за особистою ініціативою губернатора Івана Різака і висвітлювала найактуальніші проблеми природозбереження, - вона містила критичні статті проти природогубів, включаючи і окремих керівників районів та області.
Словом, за всю історію незалежності України так багато для природи, лісу і краю в цілому, вкрай важливого для розвитку області, не зробили усі попередні і нині діючі керівники області і, в першу чергу, губернатори, разом узяті. І це увійде в історію, про це повинні знати усі краяни, усі ті, кому дороге і рідне Закарпаття, його ліси, гори, природа в цілому. І слава Богу, щирі патріоти є, хоча їх не багато, на жаль. До них у повній мірі належить і Іван Різак, хоча згодом був звільнений і навіть тимчасово заарештований виключно через замовні політичні мотиви.
P.S.
У 2002 році, щойно ставши губернатором, Іван Різак повністю заборонив вивозити ліс за кордон в круглому виді, а також наклав мораторій на вирубку лісу в придорожніх полосах області. Навіть відомі політики, вітаючи цей крок Івана Михайловича, відмічали, що губернатору Різаку навряд чи вдасться витримати натиск олігархів. Однак політики-скептики помилилися – Різак не дав за два роки свого губернаторства жодного дозволу на вивіз кругляка. Вперше за роки незалежності лісова галузь офіційно стала прибутковою, а поступлення від податків в бюджет і зарплата працівників виросли вдвічі. В той же час за ініціативи закарпатських вчених і при підтримці керівництва держави Іван Різак ініціював створення в країні інспекції лісів.
До речі, експерти прийшли до висновку, що внаслідок заборони вивозу кругляка чиновники відмовились як мінімум від 10 мільйонів доларів пропонованих їм хабарів.
Закарпатський тижневик «Новинка»