У суботу, 9 вересня, невідомі особи скупили у розповсюджувачів майже весь тираж газети «Європа-центр». Того дня її не можна було придбати у, практично, жодному газетному кіоску. Як розповідали продавці, зазначене видання у них викуповували одразу по кілька сотень примірників.
У неділю, після того, як редакція, вочевидь – скориставшись незвичайним ажіотажем, додрукувала тираж і пустила його в мережу, додаткові примірники газети з’явилися в продажі.
Єдиною логічною причиною з ажіотажем довкола загалом не надто тиражованого видання стало те, що в цьому номері газети було опубліковано оголошення київської Товарної біржі «Універсальна товарно-сировинна біржа» про продаж комунального майна сіл, селищ та міст Закарпатської області.
Схоже, Закарпатська ОДА перейняла «успішний» досвід Ужгородської міськради з «прихватизації» майна громади обласного центру. Як засвідчує фотокопія газети "Європа-центр" №36 (714) від 6 вересня 2013 року, на продаж виставлені цілий ряд цінних об’єктів культурної і соціальної спадщини територіальних громад. І нічого особливого в цьому, можливо, не було б, якби ціна виставлених на продаж об'єктів була адекватною.
Так, історичну трьохповерхову будівлю в обласному центрі Закарпаття, колишню єврейську синагогу, площею 976 м. кв., розташовану за адресою: м.Ужгород, вул. Жупанатська, 17 (лот №3) – планують продати за 3 млн. 867 тис. 528 грн. Тобто, вартість 1 квадратного метра унікальної будівлі в самісінькому центрі міста та хорошому стані оцінили всього в 490 доларів, тоді як ринкова ціна квадратного метра такої споруди – у кілька разів вища.
Під лотом №2 на продаж виставлено одноповерхову будівлю площею 220 кв. м. позаду бару «Паб-хаус» і нічного клубу «Вайпер» на вул.Минайській, 16 в Ужгороді. Як зазначено в оголошені – будівля постраждала в пожежі. Однак, навіть якщо це і відповідає дійсності, то лише земля під нею в цьому комерційно привабливому місці коштує значно вище за зазначені в оголошенні 75 тис. 674,90 грн.
Під лотом №5 хочуть продати частину колишніх «обкомівських» гаражів площею близько 300 кв. м. в районі аеропорту за адресою: м. Ужгород, вул.Собранецька, 145, за ціною 176 тис. 436 грн.
До соціальних об’єктів, можна віднести лоти №№1,4 – це будівлі комунальних аптек в місті Іршава та селі Ракошино Мукачівського району.
Сподіваємося, прокуратура не стане осторонь цього процесу з «прихватизації». Оскільки, порушення законності, як бачимо, почалися вже з самого початку.
Так, всупереч ст.15 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», оголошення про продаж об’єктів комунальної власності опубліковано не в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, яким є «Новини Закарпаття», а в приватній комерційній газеті «Європа-центр». Зрозуміло, що робиться це з метою «відсіяти» потенційних покупців. І підтвердженням цьому є суботня спроба невідомих осіб скупити весь тираж газети з розміщеним в ньому оголошенням.
Все це нагадує історію з продажем комплексу «Корона», оголошення про проведення конкурсу з продажу якої було опубліковану в комунальній газеті «Ужгород», однак тираж того «позачергового» вівторкового випуску ніхто не бачив.
Крім того, за наявною інформацією, на будівлю №17 по площі Жупанатській було накладено арешт, який, ймовірно, не знято до тепер.
Віталій Грегор, громадський діяч, правозахисник, для Закарпаття онлайн