Чехія, Литва, Словаччина і Польща готові укласти угоду про асоціацію з Україною вже на саміті у Вільнюсі восени 2013 року. Проти виступає «скандинавська» група.Чотири європейських держави готові підписати угоду про асоціацію України з ЄС на саміті країн Східного партнерства, який відбудеться наступної осені у Вільнюсі.
Як пише видання EUobserver з посиланням на власні джерела, договір про політичну і економічну асоціацію готові укласти Чехія, Литва, Словаччина і Польща.
«Ми не вважаємо (договір) подарунком для українського уряду, але швидше відкриттям перспектив для українських громадян та запровадженням європейського порядку денного для українського керівництва», — повідомив високопоставлений дипломат однієї з чотирьох країн.
Зі свого боку, джерело в Європейській службі із зовнішньої політики зазначило, що найбільш оптимістичним сценарієм було б підписання угоди про асоціацію відразу не тільки з Україною, але і з Молдовою, Грузією та Вірменією.
Відзначимо, що проти укладення угоди з Україною виступають Швеція, Фінляндія, Данія та Нідерланди, які пропонують «заморозити» пакт з причини того, що деякі лідери української опозиції були засуджені і зараз відбувають покарання у в'язницях.
Деякі з дипломатів навіть закликають скасувати візит президента України Віктора Януковича до Брюсселя на саміт Україна-ЄС у лютому або березні.
«Ми розчаровані тим, що керівництво України досі не виконало критерії, які їм були висунуті. Не думаю, що було б доцільно проводити в цей час саміт», — заявив один з дипломатів.
Як пише EUobserver, Франція і Великобританія підтримують проведення переговорів на низькому рівні, а Німеччина ще не визначилася зі своєю позицією.
Нагадаємо, 30 березня 2012 року глави делегацій на переговорах України і Європейського союзу парафували Угоду про асоціацію, включаючи поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі. 19 липня представниками України і Європейської комісії в Брюсселі було парафовано текст угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, який є невід'ємною частиною угоди про асоціацію.
Однак у Європі сумніваються в готовності України до угоди. Зокрема, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт за підсумками зустрічі з послом Швеції в Україні 12 червня в Стокгольмі написав у своєму блозі, що євроінтеграцію України зупинено, і подальший розвиток подій залежить від керівництва країни і ключ до розв'язання цієї ситуації в руках української влади.
Українська ж влада вважає, що країна семимильними кроками рухається в Європу. Зокрема, за словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, «темп просування України на шляху євроінтеграції не сповільнився, а — навпаки — прискорився»
Джерело:Дзеркало тижня