У четвер в Ужгороді розпочала роботу міжнародна виставка «Альтернативна енергетика та енергозбереження», яка проходить в рамках реалізації Проекту “Біоенергія Карпат” програми транскордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2012. Участь в заході взяли виробники альтернативних видів енергії з Чехії, Словаччини та України (із Закарпаття, Тернополя, Харкова, Львова та Одеси).
Як повідомив керівник “Агентства регіонального розвитку та транскордонного співробітництва “Закарпаття” Закарпатської обласної ради” Валерій Грищенко виставку організували як майданчик для зустрічі потенційних бізнес-партнерів, розширення ділових відносин, наукових дискусій та обговорень, тематичних семінарів та презентацій. Водночас стартувала й заключна конференція проекту «Біоенергія Карпат» та презентація закордонних компаній у сфері альтернативної енергетики та енергозбереження, що планують розширити сферу свої діяльності на українському ринку.
Понад 30 компаній та 3 наукові установи з трьох країн представили власну продукцію та новітні розробки. В основному це сонячні панелі та колектори, обладнання для геотермальних та вітрових установок. Найбільше павільйонів на виставці зайняли виробники біоенергії та біомаси.
Участь у відкритті виставки та конференції взяли заступник голови обласної ради Андрій Сербайло, генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Бур’янова, директор агенції регіонального розвитку Валерій Грищенко, директор агенції регіонального розвитку Ярослав Тешляр (м. Кошіце, Словаччина), голова Міжгірської районної ради Іван Ярема.
Андрій Сербайло відзначив, що біоенергія – це вид енергетики, який найбільш оптимально можна ефективно використати в гірському краї. «Так, ми маємо значний потенціал. І ці можливості, як і країни Євросоюзу ми маємо застосовувати більш ефективніше», – резюмував заступник голови облради.
Янка Бур’янова висловила задоволення, що виставка стала міжнародним майданчиком для виробників альтернативних видів енергії в Карпатському регіоні. «Залежати від енергії, і в першу чергу ту, які ми нині імпортуємо – задоволення не з дешевих. Ця залежність є і дещо небезпечною для економіки. Тому впровадження альтернативних видів енергетики – наше майбутнє», – вважає дипломат.
Валерій Грищенко, відзначив, що нині майже 90 % енергії, яка споживає наша область, генерується за її межами. Водночас Закарпаття значний потенціал в плані використання енергії води, біомаси. В наших гірських населених пунктах, де й досі відсутнє газопостачання використання в якості палива відходів деревообробного виробництва – найкращий варіант.
В ході конференції менеджер агентства регіонального розвитку Ірина Щока інформувала про результати проекту «Біонергія Карпат». Проект стартував два роки тому з метою запровадження різноманітних програм з розвитку відновлювальних джерел енергії в українсько-словацьких прикордонних регіонах. Зі словацької сторони партнером виступає Агенція регіонального розвитку Кошицького краю. Пані Ірина констатувала: зробити вдалося великий об’єм роботи. Так, минулої зими у Новоселицькій школі Міжгірського району встановлено котли, які працюють на біомасі. Для Колочавської школи та адмінбудівлі словацького села Будковце виготовлено проектно-кошторисну документацію на запровадження енергозберігаючих технологій, проведено ряд тренінгів, семінарів. За участі споживачів та виробників та створено на Закарпатті Центр альтернативних відновлювальних джерел енергії. Учасники проекту відзначають, що саме такі контакти – на рівні виробників, споживачів та представників органів місцевого самоврядування, що їх організовують в рамках проекту «Біоенергія Карпат» дозволяють поширювати досвід з використання сучасних енергозберігаючих технологій у Карпатському регіоні.
Водночас, як відзначали і представники словацької та української сторін проекту чи не найголовнішим результатом роботи стало те, що в ідеї застосування альтернативних джерел енергії з’явилося чимало прихильників серед споживачів Карпатського регіону.
Прес-служба облради