Про те, що під час саміту Росія має намір передати ЄС оновлений проект договору про міжнародні газопроводи, повідомив міністр енергетики Росії Олександр Новак, заявивши, що він (проект) охоплює два основні об’єкти – «Північний потік» із трубопроводами OPAL та NEL, які з’єднують його з європейською газовою мережею, і «Південний потік».
Росія очікує, що угода зможе сформувати базу для виключення згаданих трубопроводів з-під дії Третього енергетичного пакету ЄС, а це гарантує видобувним компаніям доступ до інфраструктури, яка належить іншим.
Російська влада хоче, щоб Брюссель дав трубопроводам статус TEN-E (Транс’європейських енергетичних мереж), що унеможливить застосування до них правил про доступ третіх сторін та розділення діяльності з продажу газу та з управління газовими мережами.
Нагадаємо, Третій енергетичний пакет, запропонований Єврокомісією ще у 2007 році, визначає нові правила гри на європейському газовому ринку. Документ, зокрема, передбачає, що компанії – продавці газу і електрики не повинні володіти транспортними мережами, оскільки це призводить до штучного підвищення цін. Окремо в документі прописано, що ці правила мають застосовуватися не лише до європейських компаній, а й до фірм з третіх країн, що працюють в ЄС.
Російська Федерація, яка поставляє через Україну до 80% свого газового імпорту до Євросоюзу, виступила проти цих норм. Тепер же російський лідер В.В. Путін, схоже, сподівається влаштувати Україні «газотранспортний апокаліпсис», користуючись прислів’ям «Закон – як телеграфний стовп: не перестрибнеш, але можна обійти».
До речі, як повідомило видання EurActiv, речниця Комісара ЄС з питань енергетики Марлен Хольцнер заявила, що у Брюсселі «звернули увагу» на російську пропозицію і розглянуть її.
Вона додала, що правила ЄС з лібералізації енергоринку дійсно передбачають ряд винятків «за дотримання певних умов». «Це стосується, наприклад, доступу третіх сторін», – сказала Хольцнер.
«Ми готові трактувати існуюче законодавство прагматично та залучені до дискусій з Російською Федерацією щодо винятків, передбачених Третім енергетичним пакетом», – зазначила речниця Комісара ЄС з питань енергетики.
Як повідомлялося, російський «Газпром» 7 грудня запустив будівництво газопроводу «Південний потік» в обхід України. Цей газопровід після здачі в експлуатацію відбере у «Нафтогазу» велику частину транзиту «блакитного палива» до країн Південної і Центральної Європи. Економіст уже прогнозував, що Україна втратить доходи від транзиту російського газу.
Також нагадаємо, що 8 жовтня почала працювати друга нитка газопроводу «Північний потік».
Джерело: Економіст