Закупити харчі та подарунки до Нового року – із такою метою до Закарпаття їдуть мешканці прикордонних районів Словаччини та Угорщини. В Україні вони купують переважно цукерки, газовані напої та спортивний одяг. На ринки Ужгорода вже навіть влаштовують спеціальні шопінг-тури.
Цей автобус приїхав до Ужгорода аж зі словацького міста Свидник – за сто двадцять кілометрів від обласного центру Закарпаття. Це спеціальний рейс, який привозить закордонних покупців на місцеві ринки.
- Купили цукерки, вина трохи, тістечка, а тут – одяг.
Світлана Церульова їздить у шопінг-тури до Закарпаття двічі на рік. Цього разу з собою взяла доньку і зятя. Родина підрахувала – на покупках зекономили майже триста п’ятдесят євро.
- Тут дешевше наполовину, навіть більше, от наприклад ця кофтина коштує 180 гривень, а у Словаччині – більше трьохсот гривень.
В основному іноземці скуповуються на ринках. Шопінг-тури стали популярними років п’ять тому. Продавці вже й мову встигли вивчити.
Оля Ремінчук, продавець на ринку:
- І угорці, і словаки приїжджають. Спілкуємося з ними за пару років навчилася по словацький говорити, розумію їхню мову, кажу кулько, кильо, пул кіло-кіло.
Не зупиняють іноземців навіть черги на кордоні. Час очікування перед святами збільшується.
Марек Кубецький:
- Зараз, через свята, на кордоні треба чекати трохи довше, буває, до трьох годин. Але я все одно їжджу заправлятися в Ужгород, у нас літр бензину коштує десь приблизно двадцять гривень.
Віктор Пулик, заступник начальника митного поста “Ужгород”:
- В кінці року приблизно десь на 30 процентів спостерігається збільшення перетину кордону транспортними засобами. На минулому тижні за робочу зімну перетинало триста п’ятдесят, вот, а зараз за нічну 500 одиниць транспортного засобу.
Скільки вдається заробити закарпатцям на шопінг-турах іноземців, спеціально ніхто не підраховував. Та, за спостереженнями митників, тільки цукерок перед святами словаки вивозять більше ста кілограмів у день.
Марина Коваль, Юрій Ковальов, Новини,
Телеканал “Інтер”, Ужгород