У середу, 13 лютого, відбувся брифінг першого заступника начальника Головного управління Держземагентства у Закарпатській області Володимира Токаря. Йшлося, передусім, про законодавчі новації у процесі реєстрації речових прав на нерухоме майно.
З першого січня 2013 року земельні відносини зазнали певних змін. Зокрема, це стосується реєстрації прав на земельні паї. Відтепер реєстрація землі здійснюють два відомства.
До Укрдержреєстру відійшли функції реєстрації прав власності на земельні ділянки та постійного користування ними, а також договорів оренди земельних наділів. Замість держактів видаватимуть свідоцтва на право власності.
Ведуть земельний кадастр в області 36 реєстраторів: 2 обласного рівня та 34 – районного. Нотаріуси ж здійснюватимуть відчуження прав власності на земельні ділянки.
Нині прийнято вже 1 436 заяв на реєстрацію земельних ділянок та 171 заяву щодо надання витягу із земельного кадастру. Зареєстровано 852 земельні ділянки та надано 157 витягів із земельного кадастру.
На реєстрацію закарпатці очікують 14 днів. Витяг із земельного кадастру про ділянку видають у день надходження заяви, тобто протягом одного дня.
- Варто відзначити, що вдалося також здешевити реєстрацію. Якщо раніше краяни за повну реєстрацію платили 255 гривень, то тепер – 184 гривні. 65 гривень за реєстрацію у кадастрі та 119 гривень за реєстрацію права власності, - розповів Володимир Токар.
Можуть закарпатці подати документи для реєстрації і у електронній формі. Такий механізм виключає необхідність звертатися до кількох органів влади та дозволяє зменшити строки розгляду документів.
Запровадження прозорих механізмів реєстрації земельних ділянок, спрощення та скорочення усіх процедур є одним із основних чинників у проведенні земельної реформи, яка є однією з ключових у програмі економічних перетворень, започаткованих Президентом та урядом України. До слова, уперше в історії України всі ділянки систематизовано в електронному вигляді. Держземагентство України відкрило вільний доступ до публічної кадастрової карти. Тож кожен українець через Інтернет-мережу може скористатися електронною кадастровою картою, на якій можна побачити цифрову карту України, межі областей, районів, населених пунктів, окремих земельних ділянок, кадастрові номери, форму власності, цільове призначення, а також карту з характеристиками ґрунтів.
- Якщо громадяни не знайшли своєї земельної ділянки на публічній карті, або виявили помилку, вони можуть звернутись до Держземагентства та повідомити про виявлені недоліки. Такий зворотний зв'язок дозволить виправити більшість помилок майже автоматично, - зазначив Володимир Токар.
Прес-центр ОДА
Земельна реформа.