У Закарпатті побував міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков. Найперше він ознайомився з автоматизованою інформаційно-вимірювальною системою прогнозування паводків та управління водними ресурсами в басейні річки Тиса. Зокрема відвідав насосну станцію, яка відкачує воду з 14 тисяч гектарів під час паводків та повеней.
Кожні чверть години в систему надходять дані щодо інтенсивності опадів від угорської сторони. А 48 українських станцій щоп’ять хвилин надають інформацію про якість води і роботу насосів.
А ось близько 400 тисяч гривень, потрібних для обслуговування цих станцій, область отримує не завжди. Про це повідомив керівник облводгоспу Володимир Чіпак. У відповідь міністр зазначив, що від прогнозування та збору інформації залежить безпека людей, тому мусимо дбати про дієздатність системи.
Таку саму вимогу посадовець озвучив і під час огляду каналу Чаронда—Латориця (Берегівський район України — Угорщина — знов повертається до нас). Уже п’ятий рік русла каналу розчищають, реконструюють дамби, п’ять гідротехнічних споруд. Роботи фінансуються коштом української сторони і завдяки міжнародній технічній допомозі.
Впевненість у цьому Олег Проскуряков висловив під час огляду промислових майданчиків Мужіївського родовища поліметалів. На його базі до 2006 року діяло підприємство з видобутку золотоносної руди. Після оголошення банкрутом підприємства, власником якого є державний холдинг «Українські поліметали», у вітчизняного золотовидобування повинен з’явитися другий шанс. Справою готова займатися приватна «Карпатська рудна компанія».
Гостроту питання вже знято, зробив висновок Олег Проскуряков. Для роз?в’я?зання проблеми окислення та забруднення стічних вод компанія встановила спеціальні фільтри. Наступним кроком стане ліквідація рудних відвалів: їх утилізують.
— Щоб відновити золотовидобування в Мужієві, треба подолати юридичні труднощі. Але те, що рудник має працювати, приносити користь країні і області, сумнівів не викликає, — зауважив Олег Проскуряков.
А голова облдержадміністрації Олександр Ледида нагадав, що накопичилася майже п’ятимільйонна заборгованість зарплати працівникам збанкрутілого підприємства.
Будівництво полігона для твердих побутових відходів — ще один пункт програми міністра. Для рекультивації полігону біля села Барвінок Ужгородського району вже виділено понад 17 мільйонів гривень, у тому числі 15 — із Держфонду охорони навколишнього природного середовища. Для завершення потрібно ще приблизно 4 мільйони, і 2013-го Закарпаття їх отримає, — запевнив Олег Проскуряков.
— Ваш регіон здатен повністю забезпечити себе електроенергією за рахунок малих ГЕС, — сказав Олег Альбертович під час відвідання новозбудованої станції на річці Тур’я у Перечинському районі. — Твердження, начебто вони шкодять довкіллю, не відповідають дійсності. З громадськими активістами, які протестують, слід вести конструктивний діалог. Треба зробити пілотний проект, залагодити законодавчі моменти. Спільно з обладміністрацією ми вивчатимемо й розроблятимемо це питання, щоб показати економічну вигідність і екологічну безпечність гідростанцій. Матиму про це розмову і з міністром енергетики та вугільної промисловості.
Олег Проскуряков вважає, що найбільше можливостей Закарпаття — у туризмі й рекреації. Втілити чимало з них удасться завдяки намірам і діям України, що дадуть змогу запросити до себе зимову Олімпіаду-2022.
Урядовий кур'єр