Великдень: дата святкування, головні традиції та вірування

Великдень - це найважливіше у християнському календарі і дуже давнє за походженням свято. Цього дня християни згадують воскресіння Ісуса Христа через 3 дні після його страти на хресті. Дата свята обчислюється за місячним календарем і щороку змінюється. Однак Великдень завжди випадає на неділю - саме цього дня тижня, згідно з Біблією, воскрес Христос.
Дата Великодня розраховується за місячним календарем. Метод розрахунку дати свята має назву пасхалія. У православних та католиків він відрізняється.
Дату Великодня розраховують так: беруть день весняного рівнодення (21 березня) і дивляться, коли настане найближчий до нього повний місяць. У першу неділю після цієї повні святкують Великдень. Також у православних Великдень не може співпадати з єврейським святом Песах (у католиків такої вимоги немає).
У православних Великдень завжди настає пізніше, ніж у католиків. 5 травня - ось якого числа Великдень у 2024 році у православних. Це доволі пізня дата для свята. Цікавий факт: за давніми народними прикметами якщо Великдень виходить пізнім, то і весна пізно настане.
Католицький Великдень 2024 відзначається 31 березня.
Іноді католики та православні відзначають свято в один день. Так буде наступного року. Великдень 2025 у православних і католиків співпаде і відзначатиметься 20 квітня.
У 2026 році католики відзначать Великдень 5 квітня, православні - 12 квітня.
Українські великодні традиції існує багато століть. Великдень - одне з улюблених свят українців, яке відзначають люди різного віку.
Готуватися до урочистостей починають заздалегідь. Перед Великоднем українці займаються генеральним прибиранням у будинку, миють вікна та перуть постільну білизну, ріжуть свійську птицю та худобу на м'ясо. Традиційно до свята готують м'ясні страви (ковбаски, холодець, голубці) та яйця-крашанки, але під час посту їх не їдять. На десерт випікають паски здобні.
У день Воскресіння віруючі відвідують храм, де освячують продукти для святкової вечері. За столом збираються всією сім'єю, пригощаючи один одного пасками. На свято популярні ігри та розваги, пов'язані з великодніми яйцями.
Також до свята українці мають святкове вітання. Протягом усіх пасхальних свят (тобто від Великодня до Трійці) віруючі вітаються зі словами: "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес!".
Заборони на Великдень такі ж, як і на будь-яке інше велике церковне свято. У Воскресіння Христове не можна:
займатися важкою фізичною працею;
лаятися, ображати інших людей, заздрити і бажати зла;
засуджувати людей за спиною і розкривати їхні таємниці;
займатися ворожінням, ритуалами і обрядами;
викидати освячені продукти у відро для сміття;
відмовляти в допомозі.
Також в перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися і вінчатися.
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар