До дня народження Петра Скунця в УжНУ провели круглий стіл і встановили інтерактивну дошку


20-го травня 1942 року українська земля подарувала світові постать, яка залишила глибокий слід у вітчизняній літературі — Петра Скунця. Його творчість сягала далеко за межі поезії: він активно працював як видавець, редактор і публіцист, брав участь у громадському житті, формуючи культурний і суспільний простір Закарпаття. За свій внесок у розвиток українського слова Петро Миколайович став лауреатом Шевченківської премії. Пам’ять про митця живе й сьогодні: в Ужгороді його іменем назвали одну з центральних вулиць, а відтепер на фасаді ректорату УжНУ ще й з’явилася інтерактивна меморіальна дошка.
З нагоди дня народження Петра Скунця в археологічному музеї Ужгородського національного університету відбувся круглий стіл, покликаний вшанувати пам’ять цієї видатної постаті нашої культури. Подія об’єднала не лише філологів, а й істориків, викладачів небайдужих до спадщини автора. Серед гостей представники родини поета - донька Наталія, онучка Ксенія, її чоловік Борис Чернявський, а також люди, які були безпосередньо знайомі або дотичні до його творчості: письменник Петро Ходанич, поетеса Христина Керита, письменник та драматург Олександр Гаврош, видавець Іван Ребрик, фольклорист та літературознавець Іван Сенько, поетеса та прозаїк, викладач кафедри словацької філології УжНУ Тетяна Ліхтей, завідувачка кафедри української літератури Оксана Кузьма, завідувачка кафедри української мови Наталія Венжинович, завідувачка відділу «Карпатики» Марія Чорній, директор інформаційно-видавничого центру УжНУ Василь Ільницький, головний спеціаліст Департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації Костянтин Куцов. Під час заходу обговорювали як творчий шлях митця, так і процес створення інтерактивної пам’ятної таблички — від ідеї до її втілення. У спогадах лунали важливі моменти з життя письменника, його здобутки та внесок у культурну спадщину Закарпаття.
У 2021 році в Ужгороді ініціювали найменування вулиці на честь Петра Скунця - спочатку йшлося про сквер біля його будинку (між 16-поверхівкою та бібліотекою), але через юридичні нюанси цю ідею не вдалося втілити. Згодом, у рамках декомунізації, було вирішено перейменувати вулицю Менделєєва - так у центрі міста з’явилася вулиця Петра Скунця.
«Ця вулиця розташована в центрі міста, поруч з Ужгородським національним університетом, гімн якого був написаний Петром Миколайовичем, і де митець здобув освіту. Така прив’язка є цілком логічною для увічнення його постаті», - підсумував Костянтин Куцов.

До дня народження письменника на фасаді ректорату його альма-матер з’явилася інтерактивна пам’ятна табличка. Ініціатором її створення став Костянтин Куцов, а реалізував її Борис Чернявський. Символічним є й те, що він - чоловік онуки письменника. «Ми хотіли зробити цю вулицю цікавою та сучасною, тому додали QR-коди на табличку, щоб молодь могла швидко дізнатися більше про Петра Скунця через Вікіпедію та інші ресурси. Працювали швидко та ефективно, навіть під дощем, щоб встановити інформаційну дошку, і все це стало можливим завдяки спільним зусиллям», - відзначає пан Борис.
Хоча цей рік не є ювілейним для письменника, однак він набуває особливого значення через важливі віхи в житті Скунця.  Саме 25 років тому побачила світ його поетична збірка «Колись я був на світі травнем». А рівно 30 років тому - до 50-річчя УжНУ - Петро Миколайович написав вірш «Альма-Матер», що згодом став гімном Ужгородського національного університету.
«Батько у мене асоціюється саме з травнем. Це місяць, який відображає глибину його поезії, наповнений сенсами, переживаннями та подіями, що стали основою його творчості», - зазначила пані Наталія.
Для гостей заходу з архівів Наукової бібліотеки УжНУ її працівники підготували виставку присвячену творчості Петра Скунця. Завідувачка відділу Марія Чорній із захопленням розповідала про книжки, що зберігаються на полицях, та особливості літературного спадку митця. Окремою подією став подарунок від Наталії Петрівни: вона передала у фонд «Карпатики» унікальні роботи свого батька.
Встановлення інтерактивної таблички та організація круглого столу стали яскравими символами визнання творчості Петра Скунця, який не лише залишив слід в українській літературі, але й формував духовну культуру свого часу.
 
Валерія Мельник,
Інформаційно-видавничий центр.



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар