Рятувальна операція за понад 8 мільйонів гривень: в Ужгороді відтворять унікальну Єврейську синагогу з Великих Комʼят
- 16.03.2026, 19:58,
- Культура
- 0

Будівлю Єврейської синагоги перевезуть з села Великі Комʼяти Берегівського району в Закарпатський музей народної архітектури та побуту.
Про це
Суспільному Ужгород розповів директор Василь Коцан.
"
Унікальність цієї архітектурної пам'ятки полягає в першу чергу в тому, що вона єдина дерев'яна пам'ятка подібного типу, яка збереглася взагалі в Європі. Тобто на сьогоднішній день, ми вже не маємо в цілій Європі жодної дерев'яної такої синагоги єврейської, оскільки це пояснюється тим, що вже навіть на початку XX століття, коли єврейські громади були поширені по селах Закарпаття, на кінець XIX, початку XX століття масово поширилися вже муровані із каменю синагоги, а такі дерев'яні або використовували для складських приміщень, або повністю розбирали. Тому, те, що збереглася така пам'ятка архітектури єврейського сакрального мистецтва, це є надзвичайно важливо", — розповів він.
Будівлю церкви почали розбирати 16 березня. На місці працюють реставратори музею та Закарпатської академії мистецтв разом із будівельниками.

Реставратор музею народної архітектури та побуту Віктор Андріанов розказав, що залишилися на стінах деякі фрагменти цього розпису, і вони намагаються зберегти, що можливо:
"Пробуємо одним фрагментом вийняти якраз той кусок, який унікальний, який ще зберігся (йдеться про фреску, яка лишилася на стіні синагоги — ред.). Його зняти по можливості таким, яким він є. Це специфічна робота, яка вимагає дуже великого терпіння і професіоналізму. Ну, розібрати дуже складно, тому що воно вже, ну як то кажуть, дуже старе, ледь-ледь щось збереглося, сипеться прямо на очах".
За словами директора Закарпатського музею народної архітектури і побуту Василя Коцана, ідея про перенесення і встановлення в експозиції музею будівлю єврейської синагоги з села Великі Комʼяти уже вітає так кілька років.
"
На жаль, не було можливості фінансового забезпечення цих всіх демонтажних, реставраційних і робіт з перевезення. А зараз це робимо завдяки сприянню Генерального консульства Угорщини в місті Ужгороді, багатьох благодійних організацій, власне, самих євреїв. Ці роботи зараз йдуть за сприяння також головного равина міста Ужгорода, єврейського товариства у місті Будапешті. Вони фінансують ці роботи. Весь проект оцінено у 8 млн. 100 000 грн", — доповнив він.
Перенесення будівлі синагоги з села Великі Комʼяти в Ужгород проводитимуть у три етапи, розповів Василь Коцан.
"Перший — це демонтаж і перевезення. Другий — це розбивка фундаменту на території музею і зведення самої синагоги. Третій етап — це облаштування вже території. Дуже важливо, щоб будівельники у співпраці з реставраторами працювали по певній технології, щоб все знімали поетапно, починаючи з даху, і до низу до фундаменту. Усі добрі, не згнивші деталі будуть перевезені і встановлені в музеї. Звичайно, при розборі багато деталей потрібно буде замінювати, тому все це буде замовлятися і замінюватися. Кожна деталь буде реставраторами пророблена з відповідними хімічними речовинами, тобто буде законконсервовано", — додав Василь Коцан.

За його словами, планується, що демонтажні роботи і перевезення проведуть впродовж місяця. 15 квітня будуть закладати перший камінь фундаменту синагоги в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту в Ужгороді.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг:

- 0