Погіршує здоров’я людей та руйнує екосистему: чому не варто палити сухе листя і траву? На Закарпатті існує традиція з приходом весни спалювати сухостій на своїх земельних ділянках.
Мовляв, дід так робив – і я буду. Іншого варіанту більшість людей навіть не розглядає, відтак димова завіса, що здіймається у повітря, наносить шкоди здоров’ю і самого підпальника, і всім іншим. І добре, якщо ці дії не призведуть до лісових пожеж.
При спалюванні такого сухостою в повітря здіймається дим, який значно шкідливіший, ніж нам здається. Насправді запах диму, з яким ми мимоволі пов’язуємо прихід весни, отруйний та може неабияк нашкодити нашому здоров’ю. Саме в процесі тління листя та сухостою виділяється найтоксичніша речовина, першого класу небезпеки– бензопірен. Сильний канцероген і мутаген – зміни, які він викликає в нашому організмі, незворотні. А це онкологічні захворювання і генетичні проблеми у нас та у майбутніх дітей. Особливо важливий той факт, що бензопірен при потраплянні в організм з нього не виводиться, а тільки накопичується. Виходить, люди свідомо труять себе і своїх дітей. А все тому, що сухостій палили їх предки і ніби так заведено. Та насправді існує і інший,більш безпечний, спосіб позбуватись сухостою.
Як кажуть спеціалісти окрім шкоди для людського здоров’я спалення сухостою може стати фатальним для лісової флори та фауни. В Україні за спалювання сухостою передбачається й адміністративна та кримінальна відповідальність. Та чи то штрафи не великі, чи люди просто не задумовуються, яку шкоду можуть нанести лісовим мешканцям? Нещодавно в соцмережі фейсбук з’явилась публікація, на якій видно їжака та наслідки спалювання сухостою.
Наталія Слободянюк, майстер лісу, каже, що їжаки, як і будь-яка лісна живність, необхідні для екосистеми. Та коли горить ліс, ховатися беззахисним тваринам нема де. Пожежі знищують усе живе на своєму шляху і добре тому, кому вдасться втекти. Інколи в таких пожежах гинуть навіть люди. Прикладом є масштабні загоряння у Австралії та США. Пожежа в Австралії стала однією з наймастабніших за останні 10 років. У 2018 вогонь знищив понад 17 тисяч гектарів лісу. В тому ж році вогонь охопив Каліфорнію. В окрузі Шаста полум’я вбило шістьох людей, в тому числі двох дітей.
Аби уникнути катастрофічних наслідків, майже кожного дня працівники ДСНС в Закарпатській області виїжджають гасити сухостій. На своїй офіційній сторінці повідомляють, що лише впродовж однієї доби ліквідували 36 пожеж сухостою та сміття на відкритих територіях. Співробітники Служби порятунку вкотре нагадують людям про небезпеку розведення вогнищ на відкритих територіях та під час прибирання присадибних ділянок.