Сходження лавин сталося на схилах гір Говерла та Мала Близниця
- 17.02.2024, 15:20,
- Надзвичайне
- 0
Туристи зафіксували сходження масивної лавини на Говерлі поблизу синього маршруту з Заросляка.
Також зафіксовано схід масивної лавини на східному схилі гори Мала Близниця.
Що робити під час лавини???
Снігові маси починають сходити зі страшним гуркотом, тож початок процесу помітити не складно. Далі у вас будуть буквально лічені хвилини, щоби щось зробити. Інстинктивно ви, швидше за все, захочете втекти від лавини, проте зробити це вкрай складно, а часто взагалі неможливо. Лавина їде вниз з шаленою швидкістю, і піти від неї вдається тільки професійним лижникам та справжнім щасливчикам. Можна встигнути переїхати за контрфорс (ребро), якщо лавина відносно невелика і відстань між вами достатня для потрібного маневру.
В інших випадках треба діяти, залишаючись на місці. Зніміть рюкзак (за винятком лавинного), лижі/борд. Якщо в цей час перебуваєте в наметі, негайно залиште його! Сховайтеся за скелю, дерево, валун, якщо такі є поруч. Спробуйте зафіксуватися, вхопившись за гілки або закопавшись лижними палицями в сніг. Є ймовірність, що снігові маси пройдуть мимо і ви відносно легко відбудетеся.
Якщо ж лавина поглинула і потягла вас донизу, дійте так:
- Щосили намагайтеся залишатися на поверхні або якомога ближче до неї. Для цього робіть плавальні рухи руками та ногами, як у воді. Намагайтеся "відплисти" ближче до краю лавини — там безпечніше. Якщо у вас є лавинний рюкзак, активуйте надувну подушку.
- Коли рух снігових мас припиниться, і ви зрозумієте, що опинилися в сніговій пастці, злегка притисніть ноги до колін, а зігнуті руки виставте перед обличчям (прийміть так звану "позу боксера"). Поки сніг із льодом не перетворилися на «бетон», постарайтеся сформувати перед обличчям та грудьми порожній простір, щоб було легше дихати.
- Самостійно вибратися з лавини практично неможливо, проте, якщо над вами невеликий шар відносно м'якого снігу, варто спробувати. Рухайтеся у бік просвіту, а якщо такого немає, визначте верх-низ з допомогою слини (куди потече, там низ).
- Якщо вибратися самостійно не виходить, чекайте на рятувальників. Не панікуйте, дихайте повільно, щоб заощаджувати кисень.
- Не давайте собі заснути.
- Не кричіть! Витратите сили, а крізь товщу снігу вас все одно не почують. Подавайте звуковий сигнал лише тоді, коли самі чуєте голоси людей.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг:
- 0