Вірусний гепатит А характерезується нерівномірним поширенням, циклічністю підйомів та спадів захворюваності в середньому в 5-7 років та притаманною осінньо-зимовою/ зимово-весняною сезонністю.
У 2024 році в Закарпатській області спостерігається погіршення епідемічної ситуації із вірусного гепатиту А, реєструються поодинокі спалахи захворювання на різних адміністративних територіях. Тому можливість інфікування із різних причин залишається досить високою. Суттєвий вплив на інтенсивність епідемічного процесу має широкий спектр соціальних чинників, зокрема, таких як внутрішні та зовнішні інтенсивні міграційні процеси, пов'язані перш за все з війною в Україні. Окрім того, з початком навчального року також збільшуються ризики виникнення та поширення вірусного гепатиту А серед дітей в організованих колективах.
Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується переважним ураженням печінки, пожовтінням шкірних покривів та інтоксикацією організму.
Як можна заразитися вірусом гепатиту А?
Джерелом захворювання є хвора людина, найчастіше із безсимптомними, безжовтяничними та атиповими формами гепатиту А, які переважно зустрічаються у дітей. Інкубаційний період триває від 15 до 50 днів, в середньому 25-30 днів.
Це захворювання називають «хвороба брудних рук», адже вірус може передаватися від людини до людини (особливо серед дітей у дошкільних закладах, шкільних колективах) при тісному спілкуванні через брудні руки, а також через забруднену вірусом воду, їжу, що не пройшла достатню термічну обробку, ягоди, фрукти та овочі, вимиті в забрудненій вірусом воді. Хворий починає виділяти вірус у зовнішнє середовище з фекаліями через 2-3 тижні після інфікування. Пік вірусовиділення відмічається за 7-12 днів до появи перших клінічних проявів.
Найбільш поширеніі симптоми ВГА:
• виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
• підвищення температури тіла;
• нудота, блювота та втрата апетиту;
• діарея;
• неприємні відчуття в животі;
• важкість у правому підребер’ї;
• потемніння сечі (до кольору пива);
• жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри).
Що потрібно знати, щоб попередити інфікування вірусом гепатиту А?
1. Обов’язково мити руки з милом після кожного відвідування туалету та перед кожним прийомом їжі. Особливо важливо привити такі гігієнічні навички дітям, які є найбільш сприйнятливими до інфекції. Необхідно прослідкувати щоб у дитини в школі завжди були вологі серветки для очищення рук та індивідуальна ємність для питної води.
2. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., потім дати відстоятися).
3. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання
4. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води (краще бутильованої).
5. Перед споживанням овочі, фрукти та ягоди необхідно добре промити питною водою, для споживання маленькими дітьми – облити окропом.
Найбільш дієвим заходом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація як дорослих, так і дітей. Щеплення забезпечує імунологічний захист на 20 років.
Що робити, якщо хтось із сім'ї захворів на гострий вірусний гепатит А?
При появі перших ознак захворювання звернутися до лікаря. У приміщеннях, де перебували хворі, необхідно провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих розчинів. Найголовніше – обов’язково пройти обстеження на виявлення маркерів вірусного гепатиту А у крові! Особливо це актуально при виникненні захворювання у школі або в садочку, де перебуває Ваша дитина, бо тільки так можна виявити захворювання , особливо без клінічних проявів. Це дозволить захистити Вас та Вашу родину від гепатиту А та зупинити його подальше поширення.
Бережіть себе та своїх рідних! Дотримуйтеся основних правил гігієни та будьте здорові!