Традиційно загроза епідемії гепатиту зростає раз на 7—10 років, розповідає начальник Хустського міськрайонного управління головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Віктор Федурця (на фото). І діти входять у головну групу ризику. Адже, перехворівши жовтяницею один раз, людина набуває пожиттєвого імунітету до вірусу. Тож коли підростає нове покоління, яке його не має, назріває хвиля нової епідемії.
Чому в зоні загрози епідемії опинився саме Хустський район?
— Зазвичай гепатит на Закарпатті спочатку захоплює гірські райони. Потім, як свідчить аналіз за попередні роки, хвиля підвищеної захворюваності поступово приходить до низовинної Хустщини, а відтак Виноградівщини та Іршавщини.
А що, пане Вікторе, провокує це захворювання?
— На жаль, масова захворюваність на гепатит – ознака індустріально відсталих країн. У Євросоюзі епідемія жовтяниці — явище виняткове. А у нас, як бачите, до нього вже традиційно готуються раз на 10 років.
Погіршує ситуацію й проблема з утилізацією стічних вод у закарпатських селах. Тим більше, що останнім часом у сільських будинках почали розташовувати туалети, санвузли. З одного боку, це добре, бо комфорт — ознака цивілізованості. Проте без відповідної каналізаційної системи санвузол у хаті суттєво збільшує ризик отруєнь, інфекційних хвороб. Ще я порадив би селянам контролювати і дуже придивлятися до своїх сусідів. Куди вони зливають стічні води? Чи утилізують їх, чи закопують відходи у землю на належну глибину? Адже все це йде у колодязі, у воду, яку потім використовують до харчових потреб. Тут є над чим замислитись, правда?..
Але і каналізація, і будівництво очисних споруд обходиться недешево...
— Наскільки мені відомо, її вартість приблизно 5000 євро. Якщо два-три сусіди складуться, домовляться з фірмою про розстрочку, то це в принципі цілком реально...
А нині, щоб запобігти загрозі підхопити якийсь вірус від стічних вод з двору вашого сусіда, варто скористатися такою послугою, як дезінфекція колодязів. Оскільки всі грунтові води навколо криниці очистити неможливо, то треба подумати і про постійну очистку води у джерелі. Для цього вже сьогодні на ЗАТ «Хустський керамічний завод» почався випуск спеціальних керамічних патронів. Вони закріплюються в колодязі для того, щоб безперервно подавати визначену дозу хлору, натрію чи інших дезінфікуючих речовин у воду.
Повернемося до теми гепатиту. Яких заходів треба вжити, щоб вберегтися від жовтяниці?
— Гепатит – це хвороба брудних рук і брудної води. Слідкуйте за власними дітьми, дивіться, що вони їдять, чи вчасно миють руки. І самі також не лінуйтеся зайвий раз добре помити руки з милом. Питну воду кип’ятіть хоча б 15 хвилин. Також у аптеках зараз повинні продаватися вакцини від гепатиту А. Їхня вартість — близько ста гривень. Не пошкодуйте на це грошей, бо лікування жовтяниці обходиться і в три, і в п’ять тисяч гривень. Вакцина вже випробувана, створена європейським виробником. У 1998 році, після паводка на Закарпатті, її безкоштовно і широко застосовували, щоб попередити епідемію гепатиту. Ускладнень, скарг, летальних випадків після вакцинації не було. Не було у тих районах і захворювань на гепатит, аж доки не виросло нове покоління – невакциноване і таке, що не має імунітету до вірусу.
Нині санепідеміологи роблять усе, щоб попередити населення і запобігти епідемії. Ми попросили директорів шкіл, працівників дитсадків особливу увагу звернути на профілактику. Також провели роботу серед учнів. Медсестри, які працюють при освітніх закладах, мають провести диктант серед школярів на тему харчової гігієни. До речі, це ноу-хау нашої санепідемстанції. Попереджаємо і через ЗМІ. Вирішили для цього використати й ефірний час передачі «Вітаємо піснею» на хустському кабельному телеканалі. Це ж одна з найпопулярніших телепрограм. Тож у рухомому рядку внизу екрана після звичних теплих привітань ювілярам можна прочитати і попередження про загрозу гепатиту. Сподіваємось, що завдяки цьому епідемії нам усе-таки вдасться уникнути.