Для ухвалення змін до статуту фракції ЄНП було потрібно зібрати 2/3 голосів, а по факту їх підтримали 84% депутатів.
Орбан до останнього намагався зупинити цей крок. За кілька днів до голосування він особисто написав лист на ім’я лідера групи ЄНП Манфреда Вебера, де в традиційній для нього ультимативній формі пригрозив миттєвим виходом "Фідес" з групи в Європарламенті, якщо це рішення про зміну регламенту ухвалять – але і це не допомогло.
Досі подібної одностайності щодо засудження "Фідес" у ЄНП не було, хоча угорський прем’єр та його партія неодноразово мали відкриті конфлікти з партійною сім’єю ЄС чи її лідерами.
А "відривалися" угорці по повній.
Чого варта лише брутальна та хамська рекламна кампанія проти колишнього голови Єврокомісії Жана-Клода Юнкера у 2019 році. Подібне тривало і надалі, включаючи постійний бруд в угорських медіа та особисті образи на адресу нинішнього президента ЄНП Дональда Туска та лідера групи в Європарламенті Манфреда Вебера.
"Гестапо", "комуністична таємна поліція", "люди Сороса"... У Віктора Орбана вже давно ніхто особливо не добирає слова щодо партнерів у Європейській народній партії.
Хоча так було не завжди.
Орбан проти всіхУ це важко повірити, але Орбан, який нині є зразком глибоко консервативного політика, увійшов до політики як ліберал. Партія "Фідес", співзасновником якої він був у далекому 1988 році, була ліберальною аж до початку 2000-х, а сам він був віцепрезидентом міжнародного об'єднання ліберальних партій... але потім молодий прем'єр-міністр Орбан (він вперше очолював уряд у 1998-2002 роках) вирішив підправити ідеологію своєї політичної сили.
В далекому листопаді 2000-го "Фідес" тріумфально вступила у ЄНП.
Більше того, Віктор Орбан з 2002 до 2012 був віцепрезидентом Європейської народної партії. Це теж видається неймовірним – але це правда. У ті роки правоцентристська ідеологія ЄНП не викликала у Орбана жодних нарікань.
Зараз прем’єр Угорщини воліє не згадувати про ці сторінки свого минулого.Навпаки, Орбан та його команда нині закидають ЄНП, що, мовляв, їхню політсилу "захопили ліберали, ліві та адепти Сороса". Саме про це уже два роки пише газета Magyar Nemzet, яку Віктору Орбану кладуть зранку до кави.
Саме на її шпальтах вперше у березні 2019-го пролунала ідея, що "Фідес" варто вийти з ЄНП якнайшвидше.
За словами згаданої Каталін Новак, переломним моментом у відносинах "Фідес" і ЄНП стала міграційна криза 2015 року.
Втім, насправді розкол почався раніше.
Реагуючи на рішення угорців про вихід з Європейської народної партії, її нинішній президент Дональд Туск прямо сказав, що "Фідес" покинув ЄНП "багато років тому".
Схоже, міграційна криза стала радше приводом, ніж причиною. Та й претензії Орбана до "народників", які просуває угорська урядова інформаційна машина, є значно ширшими. "ЄНП нарешті стала придатком європейських лівих. У питанні міграції, сімейних цінностей та національного суверенітету між ЄНП та європейськими лівими вже немає різниці", – написав 4 березня Віктор Орбан на урядовому сайті у блозі, який носить дивну назву "Samizdat" (цей термін походить з радянських часів і натякає, що його допис зроблений "в обхід цензури").
У такій своїй категоричності угорський лідер є послідовним. Він публічно клеймить майже усі інші політичні сили ЄС у лівизні, потаканні ЛГБТ тощо.
Хоча є деталі, що дозволяють поставити під сумнів його щирість. Розлучення, але не до кінцяТреба визнати, що Віктор Орбан вичавлює максимум із залишків свого членства у ЄНП. Угорщина отримала бажану для себе позицію єврокомісара з розширення (за допомогою якої він тепер тисне на Україну) та гарні суми в новому бюджеті ЄС на найближчі сім років (близько 40 мільярдів євро).
Тому Орбан почувається достатньо вільно.
Він продовжує звинувачувати ЄНП у зраді ідеалів християнської демократії. Він також оскаржує у суді ЄС ключову бюджетну ініціативу "народників", яка ставить фінансування Угорщини у залежність із правами людини у ній. І водночас – він залишив у ЄНП своїх сателітів та продовжує голосувати в унісон із ними.
Такий гібридний формат є вкрай зручним для Віктора Орбана, бо дає йому змогу діяти залежно від ситуації. У разі принципових змін у ЄНП Орбан ще може туди повернутися. Хоча схоже, що за основним сценарієм він готується почати нове політичне життя, знову змінивши ідеологічну вивіску.
Партія "Фідес", що протягом 12 років називала себе ліберальною, а потім стала правоцентристською – тепер готується до створення нового союзу "справді консервативних" партій. Для цього 1 квітня до Будапешта приїдуть лідери італійської партії "Ліга" Маттео Сальвіні та прем’єр Польщі, що представляє партію "Право і солідарність", Матеуш Моравецький. Це не перша розмова у такому складі після виходу "Фідес" з ЄНП.
Та головний бажаний для Орбана наслідок цих змін – те, що тепер у нього остаточно розв’язані руки для антибрюссельської риторики. А вона для угорського прем’єра є не самоціллю, а інструментом. До парламентських виборів в Угорщині лишився рівно рік, і Віктору Орбану потрібні козирі для чергової перемоги.