"Вишеградська четвірка" - може дати "червону карточку" Будапешту

Не лише Україна має запитання та претензії до Угорщини. Політика прем’єра цієї країни Віктора Орбана та його уряду змушує обурюватися увесь Євросоюз.У тому числі сусідів Угорщини, які донедавна були з нею у регіональному альянсу за назвою "Вишеградська четвірка", а тепер – оголосили бойкот зустрічам з Угорщиною, окрім випадків переговорів особисто з Орбаном.
Про це, а також про засоби впливу на Будапешт ми поговорили з Давідом Стуліком – чеським експертом, що тривалий час працював в Україні та чудово відчуває нашу державу.
"Вишеград" ‒ це така центральноєвропейська сім’я, що об’єднує Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину. Утім, зараз є окремо три перші країни і окремо Угорщина, яка перетворилася на гальмо європейської допомоги Україні.

Востаннє "Вишеградська четвірка" відстоювала свої позиції активно і успішно ще у в 2015 році, коли була міграційна криза, і всі чотири вишеградські країни сказали, що вони проти квот на прийняття мігрантів. А зараз співпраця дуже послаблена, на багатьох рівнях навіть заблокована.

Угорщині, по суті, оголосили бойкот.

"Вишеградська четвірка", що об’єднує Польщу, Чехію, Словаччину та Угорщину, здавна дуже допомагала Україні. Але зараз Угорщина є не частиною допомоги, а частиною проблеми, яка блокує не тільки допомогу інших країн "четвірки", а й усього Європейського Союзу.

Зокрема, зараз Угорщина блокує великий пакет допомоги від ЄС на 18 млрд євро.

Тобто проблема з Угорщиною більша за "Вишеградську четвірку".

Навіщо Угорщина блокує ці 18 млрд євро для України?

Річ у тім, що Будапешт сам потребує фінансової допомоги. Угорщина лишається останньою країною ЄС, для якої заблоковані гроші загальноєвропейського фонду постковідного відновлення: для їх отримання Будапешт має провести реформи, які стосуються юстиції, ставлення до меншин, медіа і громадських організацій.

Тому Угорщина перейшла до шантажу.

Позиція Будапешта: "Ми будемо блокувати допомогу для України, якщо ви не розблокуєте кошти для нас".

На жаль, така практика не є новою для ЄС.

Остаточно заблокувати 18 млрд для України Орбан не зможе.

ЄС завжди знаходить шлях ухвалити рішення.

Якщо не діє план А, то розробляють рішення в обхід проблем. Хоча краще, щоб це була підтримка всіх, бо коли доводиться шукати рішення в обхід Угорщини – то ЄС показує світові, що "всередині сім’ї є проблеми та конфлікти". А цього ніхто не хоче показувати.

"Атаки" Віктора Орбана на Україну покликані збільшити його легітимність в очах угорців. Один з інструментів – це "захист угорського населення" в інших країнах.

Угорці є також у Словаччині, Румунії і Хорватії, але це – держави ЄС і НАТО, які він не може аж занадто провокувати, а на Україну він може "наїжджати", чудово розуміючи, що ЄС не буде його жорстко за це критикувати.

Для впливу на Орбана діють передусім фінансові важелі, і зараз Єврокомісія нарешті почала застосовувати цей шлях впливу на Угорщину, зупиняючи фінансування з різних європейських фондів.

Це вже має величезний економічний вплив на Угорщину, де розгоряється економічна криза, де є величезний дефіцит бюджету, зростає публічний борг. Щоби втриматися, Орбану вкрай потрібна фінансова допомога з боку ЄС, яка зараз заблокована.

Часом питають також, чому б Орбана взагалі не вигнати з Євросоюзу і НАТО.

Але цього прагнення в Європі немає. Якби Угорщина випала з ЄС і НАТО, то вона могла б остаточно стати опорним пунктом тих країн, які є нашими конкурентами чи ворогами.

І це не тільки Росія, а й Китай.

TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.