
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що блокуватиме вступ України до ЄС через нібито порушення прав угорської громади на Закарпатті. Однак ці звинувачення є відвертою маніпуляцією. Водночас самі лідери угорської громади уникають публічних заяв щодо своїх прав, отримуючи щедре фінансування від уряду Будапешта.
Освітні права угорців на ЗакарпаттіНа Закарпатті діє понад 70 угорськомовних шкіл. Окрім цього: У кожному угорськомовному селі та місті функціонують угорськомовні дитячі садки. Працюють кілька професійно-технічних училищ (коледжів). У Береговому діє
Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ , який забезпечує вищу освіту угорською мовою. Тож, якщо говорити про освіту, то угорська громада має всі умови для навчання рідною мовою.

Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ
Демографічна ситуаціяОстанній офіційний перепис населення в Україні відбувся ще у 2001 році. Тоді на Закарпатті було зафіксовано близько 150 тисяч угорців.
Станом на 2023 рік: Реєстр парафіян реформатської церкви Закарпаття (де угорці становлять абсолютну більшість) нараховував 58 тисяч вірян. За неофіційними оцінками,
на Закарпатті залишилося приблизно 70-80 тисяч угорців (таку цифру назвало управління національностей та релігій Закарпатьскої ОВА).
Через безконтрольну видачу угорських паспортів після 2014 року багато закарпатських угорців змогли покинути Україну. Значна частина з них виїхала вже після 24 лютого 2022 року, коли лідери угорської громади закликали молодих чоловіків терміново виїхати до Угорщини.
Цілі села спорожніли буквально за кілька днів, до того як чоловікам призовного віку заборонили виїжджати з України. Один із релігійних лідерів навіть похвалив цю “евакуацію”, назвавши її “кроком великої передбачливості”. У місті Берегове, яке колись було переважно угорським, за неофіційними даними, угорців залишилося близько 40%.
«Дні Ракоці» у м. Берегове, 2025

Релігійні та культурні праваУкраїнська влада ніколи не втручалася у релігійні питання угорської громади. Угорці мають свою церкву – Закарпатську реформатську церкву, де служби проводяться угорською мовою.
Культурні заходи також відбуваються рідною мовою. Наприклад, у Береговому та Виноградові щороку масштабно святкують День революції 15 березня та день народження князя Ференца Ракоці II. Святкування включають костюмовані ходи, богослужіння, виступи політиків, культурні вечори та літературні читання. Захід у 2025 році відвідала депутатка Європарламенту від угорської правлячої партії “Фідес” Вікторія Ференц, яка раніше працювала викладачкою в Закарпатському угорському інституті.

Депутатка Європарламенту від фракції «ФІДЕС» Вікторія Ференц під час віздначення Дня Революції та Національно-визвольної війни 1848–49 років
Однак варто поставити питання: а як угорці Закарпаття відзначають державні свята України? Відповідь проста – “для галочки”.
Політичний вплив Угорщини на Закарпаття через освітуУгорський міністр культури та інновацій Балаж Ганко
заявив, що Закарпатський угорський інститут у 2025 році може отримати статус університету. Угорський уряд пообіцяв
виділити більше коштів і грантів для цього.

Балаж Ганко, міністр культури та інновацій Угорщини на зустрічі
із керівництвом ЗУІ – Орос Ільдікою та Степаном Черничко
Фактично це означає, що Віктор Орбан використовує освітню систему для посилення впливу на Закарпаття. Таким чином, Будапешт не тільки підтримує угорську громаду, а й намагається використовувати цей фактор для тиску на Україну під час її євроінтеграції. Висновок Заяви Сійярто про “порушення прав угорців” на Закарпатті не відповідають дійсносі.


Балаж Ганко, міністр культури та інновацій, на святкуванні у м. Виноградів, 2025
Угорці мають: Повноцінну освіту угорською мовою (від садочків до вишу). Свою реформатську церкву, де служби ведуться угорською. Культурні заходи та фінансову підтримку від Угорщини.
Натомість, Будапешт використовує угорську громаду Закарпаття як інструмент політичного впливу, щоб блокувати євроінтеграцію України.
Балаж Ганко, 22.03.25 у палаці Перені, м. Виноградів. Дні Ракоці
Цю інформацію повідомляє
insiderinfo.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook