З приходом професора, доктора технічних наук Федора Ващука до керівництва Ужгородським національним університетом у виші розпочалися серйозні зміни. До УжНУ приєднали ЗакДУ, створюються нові спеціальності, подібні структурні підрозділи об’єднують в інститути тощо. Ще одним нововведенням стало створення факультету європейського права та правознавства.
Проф. Федір Ващук прокоментував новацію:«Ринок праці і освітній ринок Закарпаття (та й у всієї України) потребує до себе дуже уважного ставлення. Прийшов час миттєво реагувати на системні зміни в його структурі. Останнім часом фахівці відзначають початок перевиробництва класичних юридичних кадрів. Вже сотні юристів в Закарпатській області мають проблеми із працевлаштуванням. Враховуючи європейський вектор розвитку України, потужне транскордонне співробітництво нашого краю, виникає необхідність підготовки фахівців, які вільно володіють європейським правом. І можуть забезпечити у майбутньому юридичне правове супроводження спільних підприємств, інвестиційних проектів, митно-прикордонної діяльності та й власне потреби окремих громадян, інтереси яких значною мірою пов’язані із діяльністю структур сусідніх країн. Що вже говорити про десятки тисяч закарпатців, які отримали громадянство, дозвіл на проживання або й статус закордонних словаків, угорців, румунів тощо. Тому відкриття факультету європейського права та правознавства – це не тільки веління часу, а й вагомий внесок університету у майбутній розвиток нашого краю та задоволення попиту на вказаних фахівців серед населення України».
Чим відрізнятиметься навчання на новоствореному факультеті від класичної юридичної освіти і які перспективи очікують випускників, ми розпитали у декана факультету, доктора юридичних наук, професора Ярослава ЛАЗУРА.
- Ярославе Володимировичу, що сприяло створенню факультету із поглибленим вивченням європейського права?
- Ідея підготовки юристів, які більше, аніж випускники інших вищих навчальних закладів, що надають юридичну освіту, були обізнані саме в європейському праві, далеко не нова. Ті напрацювання, які є в УжНУ в галузі європейського права, є давно загальновизнаними і, природно, що саме в закарпатська юридична освіта вважається однією із лідерів у цій сфері. Тому, враховуючи ці надбання, університет вирішив запропонувати абітурієнтам щось нове, яке б із одного боку базувалося на класичному правознавстві, а з іншого – дозволяло студенту більше приділяти уваги вивченню саме європейського права.
Також треба визнати, що у сфері юридичної освіти в Україні склалася непроста ситуація. Сьогодні ми спостерігаємо, так би мовити, перевиробництво юристів. Дуже багато вишів здійснюють підготовку спеціалістів у цій сфері. Є загальновизнані центри класичної юридичної в Харкові, Одесі, Києві, Львові. До них сміливо можна віднести і Закарпаття, яке завдяки зусиллям насамперед засновників та діючого професорсько-викладацького складу юридичного факультету УжНУ та колишнього юридичного факультету ЗакДУ зайняло гідне місце серед центрів юридичної освіти нашої держави. Однак, на цьому ринку Закарпаття повинно зберегти і навіть покращити свої позиції, а тому, на моє переконання, саме поглиблене вивчення європейського права, без жодної шкоди для отримання базових знань у юридичній освіті, є тим перспективним напрямком, який дозволить нам досягти вказаної мети.
- Яку спеціальність на виході здобудуть випускники вашого факультету? Яку роботу зможуть отримати в майбутньому?
По-перше, хочу запевнити, що основним базовим навчальним напрямком буде саме правознавство. Наразі, згідно з відповідними нормативними документами Міністерства освіти, існує галузь знань право і, відповідно, спеціальність правознавство. Ми будемо діяти на базі цієї ліцензії і, в кінцевому результаті, випускник отримає диплом правознавця, виданий в УжНУ. Однак, наш факультет відрізнятиметься тим, що за межею базової програми, яка є однаковою для всіх, ми створюватимемо умови для поглибленого вивчення європейського права. Тобто більша увага приділятиметься тим дисциплінам, що стосуються саме цієї сфери.
Що ж до працевлаштування, то наші випускники матимуть ті ж перспективи, як і випускники інших вишів. Однак, попит на них буде значно більшим, адже не секрет, що нині в українській юридичній практиці дуже вагому роль приділяють саме застосуванню норм європейського права. Наша держава виступає учасником практично усіх міжнародних угод, які стосуються європейського права, починаючи з європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, закінчуючи якимись вузькоспеціалізованими актами. Всюди присутній обов’язок України, а, відповідно, і органів, які застосовують законодавство, дотримуватися вимог цих міжнародних документів.
Для нашого регіону це питання ще актуальніше. Враховуючи рівень транскордонного співробітництва, наші спеціалісти часто взаємодіють з юридичними системи країн ближнього зарубіжжя. Тому, враховуючи той факт, що випускників із класичними юридичними знаннями не так вже і мало, ми хочемо запропонувати роботодавцям юриста, який володітиме класичною юридичною базою, однак краще знатиме іноземні мови (ми збираємося цьому приділити велику увагу) і, відповідно, буде спеціалістом із європейського права.
Одній із наших стратегічних цілей сприяє той факт, що Європа йде шляхом підготовки фахівців із подвійними дипломами. Тобто йдеться про те, що два університети, готуючи фахівців однакової галузі, в нашому випадку юридичної, максимально зближують вміст навчальної програми. Це дозволяє в результаті отримати диплом базового вишу, де навчається студент. Окрім цього, склавши невелику різницю, або взагалі за її відсутності, студент отримує ще й диплом іноземного вишу. Це дуже перспективний напрямок, який ефективно функціонує у Європі. Україна повинна долучитися до цього процесу, а, особливо, Закарпаття, оскільки у нас є значні напрацювання із вищими навчальними закладами країн ближнього зарубіжжя.
Коли мова йде про класичне право, то зробити це важко, оскільки правові системи різні. Якщо ж ми робимо акцент на вивченні європейського права, то це дуже зближує навчальні програми університетів. В нас вже є контакти та напрацювання із закордонними університетами, які готові долучитися до цього процесу.
Окреслю ще одну перспективу нашого факультету. На його базі, поряд із правознавцями, будемо готувати спеціалістів із напрямку міжнародне право, яке стосується сфери міжнародних відносин. Тому, здобуваючи у нас спеціальність правознавство, студент, склавши різницю, може отримати паралельно освіту з міжнародного права. Причому, вартість цього навчання буде на порядок нижчою, оскільки багато курсів будуть спільними. Тобто, на виході, студент може отримати два дипломи.
На якій матеріальній базі проводитиметься навчальний процес на вашому факультеті і яке ваше бачення співпраці з юридичним факультетом УжНУ?
Звичайно, що реалізації цієї ідеї сприяло приєднання ЗакДУ до УжНУ. В Закарпатському державному університеті також готували юристів. І ректорат, на мою думку, прийняв єдино правильне рішення створити новий факультет на базі ЗакДУ. І, чесно кажучи, це великий позитив, адже ЗакДУ мав великі напрацювання у сфері юридичної освіти: матеріальна база, міжнародні контакти і, звичайно ж, колектив, який там працював. Ми намагатимемося усе це зберегти і, поєднавши їх із тими напрацюваннями, які є в УжНУ, успішно реалізувати цей проект.
Із юрфаком УжНУ у нас тільки позитивні відносини. Спеціалісти із європейського права викладатимуть на нашому факультеті. І, навпаки. Це стане доброю основою інтеграції між колективами. Переконаний, що на основі двох структурних підрозділів, які доповнюватимуть один одного, утвердиться дружній колектив викладачів-юристів, які викладатимуть класичний напрямок правознавства та, поряд з цим, забезпечуватимуть поглиблене вивчення європейського права саме на базі факультету європейського права та правознавства.
Розмовляв Андрій Ганусич