Медики УжНУ розробляють нову стратегію освіти у сфері охорони здоров’я

Під час засідання Ради ректорату УжНУ було озвучено ряд напрацювань робочої комісії, що займається питаннями вищої освіти у галузі охорони здоров’я. Як відомо, наразі в УжНУ діють три факультети і один інститут (разом це 33 кафедри) медичного спрямування. Кінцевою метою реформ у цій сфері є якісна підготовка фахівців.

            Ректор УжНУ, доктор технічних наук, професор Федір Ващук прокоментував: «Факультети медичного спрямування – невід’ємна складова університету. Це наш бренд і гордість університету. Водночас, наявні негативні економічні показники діяльності названих факультетів. Це не призведе до адміністративного втручання у «медичні» підрозділи, адже їхня соціальна, наукова, освітня і духовна складова для університету загалом переважають економічну. З цієї точки зору і будемо підходити до питання. Для налагодження ефективного функціонування згаданих факультетів створена спеціально робоча група, яка вже подала ряд пропозицій. Усі вони — на розгляді фахівців університету, адже, наголошую, ми працюємо на засадах академічних свобод і університетської демократії».

Детальніше про запроваджені та пропоновані новації розповів проректор УжНУ, доктор медичних наук, професор Юрій Переста

Останнє слово — за медиками УжНУ

            За словами професора Юрія Перести, це вперше до процесу прийняття адміністративних рішень (що стануть доленосними для медичної науки і освіти в УжНУ) залучені власне викладачі, професори університету, колективи факультетів. «Слід відзначити, що створення робочої групи з питань функціонування кафедр медичного спрямування дозволило вперше за останні 10 років приймати рішення з питань оптимізації роботи прозоро, відкрито, із залученням до обговорення викладачів, завідувачів кафедр факультетів», - каже проректор.

Підрозділами медичного спрямування в УжНУ є медичний та стоматологічний факультети, факультет здоров’я людини та Інститут післядипломної освіти і довузівської підготовки. Сумарно вони нараховують 33 кафедри, щодо яких триває процес реформування — щоб підрозділи не дублювалися. 

Робоча група, про яку йдеться, вже розглянула ряд важливих питань. Наразі фахівці дійшли згоди про необхідність розробити концепцію розвитку медичної освіти в УжНУ.

Нові кафедри — для якісногонавчання майбутніх медиків

            Колишній факультет фізичного виховання і спорту реорганізовано у факультет здоров’я людини. У його складі функціонують 3 кафедри: фізичної реабілітації, теорії та методики викладання фізичного виховання та кафедра основ здоров'я.

Окрім того, створено загальноуніверситетську кафедру фізичного виховання і спорту, яка навчає всіх студентів УжНУ.

З метою реорганізації кафедр створено окрему робочу групу, результатом роботи якої стало відкриття кафедри ортопедії та травматології, кафедри пульмонології, фтизіатрії та фізіотерапії, а також відкриття двох нових кафедр на стоматологічному факультеті (кафедри стоматології і ортопедичної стоматології та кафедри дитячої стоматології післядипломної освіти).

У планах — вивчення питань ефективного використання баз науково-педагогічних кадрів кафедр онкології та радіології медичного факультету, Інституту післядипломної освіти та довузівської підготовки, питання більш ефективного використання і вивчення нових напрямків післядипломної освіти та всіх інших питань, які виникатимуть у ході роботи.

Спеціалізована Вчена рада — вперше за чверть століття

Як зазначив проф. Ю. Переста, упродовж останніх 4 місяців подано документи на відкриття спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій зі спеціальностей «терапія», «сімейна медицина» та «стоматологія». «Тут важливо сказати, що протягом останніх 25 років в УжНУ була відсутня будь-яка спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських дисертацій медичного напрямку, — наголосив проректор. — Тому актуальність цього питання назріла вже давно».

Україна-Словаччина: медичний журнал під егідою УжНУ

Ще одним здобутком стало отримання дозволу на відкриття медичного журналу під назвою «Intermedical Journal», засновниками якого будуть УжНУ (Україна) та університет імені Павла Йозефа Шафарика (Словаччина). «Це вкрай важливо для молодих науковців, тому що останніми вимогами ВАКу України є необхідність видання статей, опублікованих за кордоном», - наголошує проф. Ю. Переста.

Після коледжів — до університету

Важливим фактом є підписання договору про відкриття науково-навчального комплексу між УжНУ та Берегівським медичним коледжем, підписано також ідентичні договори з Хустським базовим медичним коледжем та Міжгірським медичним коледжем. Проректор пояснив: «Це дасть нам змогу зараховувати випускників названих коледжів (спеціальностей «лікувальна справа», «сестринська справа», «акушерська справа») за результатами вступних іспитів на другий курс медичного факультету (на спеціальність «лікувальна справа»).

За попередніми даними, у цьому році до вступу в УжНУ готові близько півсотні випускників медичних коледжів Закарпаття та України.

Філіали УжНУ… за кордоном!

Проф. Юрій Переста озвучив ще одну унікальну ініціативу керівництва Ужгородського національного університету: «Слід відзначити амбіційний намір ректора УжНУ, доктора технічних наук, професора Федора Ващука, який призначений Міністерством освіти і науки України куратором питань розвитку міжнародного освітньо-наукового співробітництва Міністерства та держав Придунайського регіону. Йдеться про відкриття філії факультету здоров'я УжНУ в м. Ніредьгаза (Угорщина), що дасть вагомий поштовх інтеграції вищої освіти України в країни Європейського Союзу. Результатом цього буде визнання (нострифікація) дипломів УжНУ в Угорській республіці та Європейському Союзі в цілому».

Для розвитку матеріальної бази УжНУ єдиний в Україні

збільшуватиме ліцензійний обсяг

 

«Ми, очевидно, єдині в Україні звернулися по розширення ліцензії на спеціальність «лікувальна справа» медичного факультету УжНУ та стоматологію (30 і 20 місць контрактної форми навчання), що дасть змогу залучення додаткових коштів для покращення матеріально-технічної бази факультетів медичного спрямування університету та працевлаштування молодих науковців, - інформує проректор Юрій Переста. – Наразі ми працюємо над розширенням матеріально-технічної бази УжНУ, а саме: виготовлено проектно-кошторисну документацію та дозвільну документацію на реконструкцію будівлі стоматологічного факультету УжНУ. Йдеться про добудову третього поверху, де будуть розміщені навчальні кабінети, лекційні зали та зал для засідань спеціалізованої вченої ради УжНУ. Ми сподіваємося, що знайде підтримку у Закарпатської ОДА та Закарпатської обласної ради і наша ідея щодо реконструкції фасаду будівлі медичного факультету УжНУ, яка є пам’яткою історії. Однак поки що рішення про виділення коштів не прийнято сесією обласної ради — у рамках програми реконструкції будівель історичного значення. Хоча ми повинні сказати, що вся проектно-кошторисна документація була виготовлена за спонсорські кошти та кошти ректора УжНУ, проф. Ващука, без залучення бюджетних коштів».

Окрім вже здійсненої серйозної роботи, багато часу ректорат приділяє і підготовці до нового навчального року. У зв’язку з цим розробляється пакет наказів, розпоряджень, які регламентують навчально-педагогічний процес в університеті. А саме: на сьогодні вперше підписані всі договори про співпрацю з клінічними базами міста Ужгорода на 7 років, визначено обсяги педагогічного навантаження на 2013-2014 навчальні роки, визначено середнє педагогічне навантаження на усіх викладачів кафедр медичного спрямування тощо.

Дослідницькі центри — завдяки новому статусу університету

«Стратегію розвитку УжНУ ректор, професор Федір Ващук бачить в отриманні статусу дослідницького університету, - наголосив Ю. Переста. - У зв’язку з цим ми розробляємо можливості відкриття науково-дослідницьких центрів на базі кафедр медичного спрямування. Першою ластівкою цього процесу буде відкриття науково-дослідного центру разом з Академією медичних наук України — центру судової стоматології на базі стоматфакультету (керівник — проф. Євген Костенко) з бюджетом близько 1 300 000 грн».

Статус дослідницького університету дасть можливість університету додатково отримати з державного бюджету України близько 25 % бюджету вишу, що становить 25 мільйонів гривень щорічно.

У перспективі, за словами Ю.Ю. Перести, планується відкриття ще декілька науково-дослідних центрів у співпраці із закладами Національної академії наук та Національної академії медичних наук.

Спільними силами з колегами із Євросоюзу

Один з наступних напрямків - професор Оксана Клітинська займається питанням організації і реалізації гранту Європейського Союзу за програмою ERASMUSу співпраці з вищими навчальними закладами ЄС — Дебреценським і Кошицьким медичними університетами разом з УжНУ, на суму понад півтори мільйони євро. Частина цих коштів піде на облаштування теоретичних кафедр у перспективі на медичному факультеті УжНУ (а це приблизно 300 тисяч євро).

 



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.