В УжНУ відбулося відкрите засідання кафедри міжнародного права УжНУ за участі декана факультету європейського права та правознавства університету, доктора юридичних наук, проф. Ярослава Лазура.
Факультет європейського права та правознавства УжНУ створено у 2013 році на основі юридичного факультету Закарпатського державного університету. У його складі функціонуватимуть кафедри:
1/ адміністративного, фінансового, інформаційного та європейського публічного права;
2/ міжнародного приватного права, правосуддя та адвокатури;
3/ кримінально-правових дисциплін та міжнародного кримінального права;
4/ державно-правових дисциплін та права Європейського Союзу;
5/ міжнародного права.
Кафедра міжнародного права (попередня назва – кафедра міжнародного права та міжнародних відносин) заснована за ініціативою професора, доктора технічних наук, ректора Ф.Г.Ващука 1997 р. у структурі Ужгородського державного інституту інформатики, економіки і права, який у 2004 р. реорганізовано в Закарпатський державний університет IV рівня акредитації.
Від початку створення кафедри міжнародного права і міжнародних відносин її очолює професор кафедри Георгій Динис, який закінчив з відзнакою факультет міжнародних відносин та міжнародного права Київського державного університету ім. Т.Шевченка за спеціальністю «міжнародне право», професійний юрист-міжнародник, академічний учений з досвідом наукової та практичної роботи. Протягом 12 років діяльності кафедра перебувала у складі факультету міжнародних відносин ЗакДУ.
13 червня 2013 р. відбулося відкрите засідання кафедри міжнародного права (завідувач – кандидат юридичних наук (міжнародне право), професор кафедри Г.Г.Динис) за участі декана факультету європейського права та правознавства УжНУ, доктора юридичних наук проф. Я.В.Лазура.
Г.Г.Динис ознайомив декана факультету з професорсько-викладацьким складом кафедри, де працюють 10 штатних та 14 позаштатних викладачів, із яких 5 захистили кандидатські дисертації із спеціальності «міжнародне право»: Г.Г.Динис, І.О.Колотуха, М.В.Ковальова, О.І.Котляр та Т.О.Свида.
Виступаючий наголосив, що в результаті продуманої професійної діяльності на кафедрі при підтримці керівництва університету сформовано колектив фахівців з високим науковим потенціалом та досвідом міжнародно- та національно - правової практики.
Ужгородськими вченими визначені концептуальні напрями подальшого розвитку кафедри, а саме:
--ідентифіковані пріоритети викладання міжнародного права для підготовки спеціалістів з вищою освітою в умовах Болонського та Страсбурзького процесів в освітньому середовищі України;
---визначені актуальні сфери наукових досліджень з проблематики теорії і практики міжнародного права;
---напрацьований досвід співробітництва з такими міжнародними організаціями,як Рада Європи, зокрема з Робочою групою Ради Європи з питань підготовки Європейських Конвенцій захисту гірських регіонів та сільськогосподарських районів (1996—1998 рр.) (Group, GT-RMEWR ( 97); Комітетем Радників Центральної та Східної Європи з питань транскордонного співробітництва (1998–2001 рр.) (CM/Del/Dec(98)631/9.1, CM(98)56 and Addendum, CM(98)58)Heorhiy Dynys);
--впроваджено юридичний супровід інвестиційних проектів в Україні таких афілійованих компаній та клієнтів транснаціональних корпорацій (ТНК) в Україні, як, Джейбіл Сюркіт Юкрейн ( Jabil Circuit) США), Ядзакі Юкрейн (Jazaki Corp.) Японія, Платі Юкрейн ( Plati Corp.) (Італія),ТОВ «ЕНО-Меблі ЛТД» (ІКЕА (Швеція ) та інш;
-- імплементовано у практику діяльності кафедри підготовку експертних рекомендації для МЗС України та міжнародних організацій, законотворчих органів;
--прийнято участь у підготовці законопроектів України «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон», спеціальної економічної зони «Закарпаття», розроблення міжнародно-правничих засад міжнародної регіональної квазіорганізації – «Карпатський єврорегіон» у Центральній Європі за участі прикордонних адміністративно-територіальних одиниць України, Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії .
Кафедра міжнародного права ініціювала наукові зв’язки з кафедрами міжнародного права вітчизняних та зарубіжних університетів Встановлено та розвивається співробітництво з професором міжнародного права Вільям Сломансон , юридична Школа Томаса Джефферсона ( Сан – Дієго, Каліфорнія, США); кафедрою міжнародного права Новосибірського державного університет (професор, д.ю.н. В.Л. Толстих), кафедрою міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського Національного університету ім. Тараса Шевченко (професор О.В.Задорожний); кафедрою міжнародного права Львівського національного університету ім.Івана Франка (професор В.М.Репецький) та інш.
У своєму виступі декан факультету проф. Я.В.Лазур інформував про створення факультету європейського права та правознавства, висловив особисте бачення перспектив підготовки фахівців з європейського права, правознавства та міжнародного права. В першу чергу це оновлення навчально - методичних програм підготовки бакалаврів зі спеціальності 6.030202 «Міжнародне право» відповідно до галузевого стандарту вищої освіти України, напрям підготовки «Міжнародне право», поглиблення спеціалізації професорсько – викладацького складу з викладання різних галузей міжнародного права. До слова, завідувач кафедри Г.Г.Динис є одним з 12 розробників нового галузевого стандарту з міжнародного права для ВНЗ, членів Робочої групи МОН України, сформованої з найкращих вітчизняних фахівців з міжнародного права, яку очолює академік, суддя Європейського Суду з прав людини, доктор юридичних наук, заслужений юрист України В.Г.Буткевич.
Важливими напрямами діяльності кафедри є розроблення кредитно- модульної системи з підготовки юристів – міжнародників за скороченою програмою, зближення навчальних програм і визнання дипломів УжНУ за спеціальністю «Міжнародне право» за кордоном, проведення міжнародних конференцій з міжнародно-правової проблематики, підготовка викладацького складу через аспірантуру провідних вузів України та ін.
Активну участь в обговоренні перспектив і завдань кафедри взяли члени кафедри І.В.Артьомов, І.О.Колотуха, В.І.Дербак, О.І.Котляр,Т.О.Свида.
Відтак завідувач кафедри висловив вдячність колегам за активну участь в обговоренні актуальних питань, заявив про підтримку членами кафедри інноваційних підходів декана факультету Я.В.Лазура до проблем підготовки фахівців з міжнародного права на факультеті європейського права та правознавства УжНУ.
Г.Г.Динис,
завідувач кафедри міжнародного права УжНУ