Днями виповнюється 60 років визначному вченому нашого краю, член-кореспонденту Національної академії наук України, професору, доктору фізико-математичних наук, проректору УжНУ з наукової роботи, завідувачу кафедри фізики напівпровідників Височанському Юліану Мироновичу.
Ю.М. Височанський народився 2 серпня 1953 р.в с. Комарники Львівської обл.Після закінченя середньої школи в м. Мукачево у 1970 р. вступив на фізичний факультет Ужгородського державного університету. У студентські роки під керівництвом професорів Д.В.Чепура та В.Ю. Сливки активно займався науковою роботою, головною тематикою якої було дослідження халькогенідних матеріалів, зокрема кристалів з фазовими переходами. У 1975 році вступив до аспірантури при кафедрі фізики напівпровідників УжНУ.Кандидатську дисертацію захистив в 1980 р., а докторську –в 1987 р. У 1992 році отримав вчене звання професора по кафедрі фізики напiвпровідників. В лютому 2009 року Височанський Ю.М. обраний членом-кореспондентом НАН України по Відділенню фізики і астрономії зі спеціальності "фізика напівпровідників та діелектриків".
Протягом усього часу Височанський Ю.М. працює і отримав вагомі результати в галузі фізики напівпровідників, сегнетоелектриків, структурних фазових переходів, нелінійнооптичних халькогенідних матеріалів. У результаті досліджень за участі та під керівництвом проф. Ю.М. Височанського виявлені нові фізичні ефекти і закономірності, зокрема: ефект розщеплення структурного фазового переходу в полі лазерного випромінювання; ефект релаксаційної зміни характеру фазового переходу в сегнетоелектрику-напівпровіднику; ефект "заморожування" діелектричного відгуку хвилі поляризації при низьких та наднизьких температурах; полікритична точка нового типу – “дипольна точка Ліфшиця” та багато інших. На основі експериментальних досліджень і модельних розрахунків ним виявлена суттєва роль неадіабатичності в природі структурних фазових переходів, встановлені особливості дипольного впорядкування, досліджені матеріали зі взаємодіючими дипольним та магнітним впорядкуванням.
Під керівництвом Ю.М. Височанського на основі нових напівпровідникових халькогенідних матеріалів отримані прикладні результати з розробки елементів функціональної електроніки: технологія виготовлення піроелектричних приймачів теплового випромінювання з високими критеріями якості; кристалічні, керамічні та композитні халькогенідні матеріали з високою об’ємною п’єзоелектричною чутливістю; матеріал для виготовлення високоточних стабільних термометрів для низьких та наднизьких температур, матеріал для запису динамічних голограм для ближньої інфрачервоної області спектру; акустооптичні розщеплювачі та дефлектори лазерного випромінювання; візуалізатори інфрачервоного випромінювання. Розроблені унікальнiза ефективністю матеріали, серед яких кристали з найвищими на даний час п’єзомодулями, ефективні фоторефрактивні матеріали ближнього інфрачервоного діапазону, високоефективні електрооптичні та акустооптичні кристали. Отримані матеріали дозволили реалізувати значне покращення параметрів рідко-кристалічних пристроїв, а також отримати ефективні тверді нанокомпозити. Результатами розробок є нові оптимізовані фоторефрактивні матеріали для керування та корекції лазерних променів; високоефективні акустооптичні та електрооптичні (в тому числі хвилеводні) модулятори; нові типи сенсорів, адаптивних та фотомеханічних елементів.
Ю.М. Височанський є автором та співавтором біля 300 наукових праць, п'яти наукових монографій та шести навчальних посібників. Підготував дванадцять кандидатів наук. Загалом, в розвинутому ним науковому напрямку захищені три докторські та понад 20 кандидатських дисертаціїй. Він єчленом спеціалізованої ради ззахисту докторських і кандидатських дисертацій, працював в складі експертної комісії ВАК України. Неодноразово виступав з науковими доповідями та лекціями на міжнародних конференціях та в університетах Австрії, Іспанії, Франції, Нідерландів, США, Японії, Чехії, Польщі, Латвії, Литви, Росії та інших країн. Обраний до складу Координаційної ради Європейського фізичного товариства.
Проф. Ю.М. Височанський був членом оргкомітету та організатором більше двадцяти міжнародних наукових конференцій, є членом редколегій наукових журналів "Фізична оптика", "Інформаційні та енергетичні технології". Був керівником міжнародних наукових проектів INTAS, COPERNICUS, SCOPES, УНТЦ та українсько - литовських міждержавних наукових проектів з тематики досліджень фізичних принципів та розробки нових матеріалів для інформаційних технологій.
Науково-педагогічна діяльність Ю.М. Височанського нерозривно пов’язана з Ужгородським університетом. З 1997 року був керівником науково-дослідної частини, з 1993 року по 2005 рік працював на посаді проректора з наукової роботи Ужгородського національного університету, на яку знову призначений у 2012 році, з 2004 – завідувач кафедри фізики напівпровідників. Ці обов’язки він поєднує з керівництвом Проблемною науково-дослідною лабораторією синтезу і комплексних досліджень складних напівпровідників. На основі цієї лабораторії та інших підрозділів УжДУ в 1992 році був створений Науково-дослідний інститут фізики і хімії твердого тіла, який Ю.М. Височанський успішно очолює з дати його створення по теперішній час. За належну організацію наукової роботи, широку міжнародну співпрацю у 2003 році Височанському Ю.М. оголошено подяку Прем'єр-міністра України. У 1995 році отримав звання "Заслужений діяч науки і техніки України", у 2000 р. став лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, у 2005р. отримав почесне звання "Заслужений професор УжНУ".
Наукова спільнота, колеги, учні й друзі щиро вітають Юліана Мироновича з ювілеєм і бажають йому міцного здоров’я, сімейного щастя, оптимізму й енергії для реалізації нових творчих ідей.