Як вже повідомлялося раніше, 20 вересня відбулося виїзне засідання міжвідомчої робочої групи в Білотисянське лісництво для вирішення проблеми всихання ялинників. Очолив групу директор УкрНДІ гірського лісництва, доктор біологічних наук, професор, керівник Західного відділення Лісівничої академії наук України Василь Парпан.
Участь у даному заході взяли заступник начальника Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів Ігор Іваненко, завідувач Закарпатським відділенням УкрНДІ гірського лісівництва Василь Феннич та завідувач лабораторії цього інституту Юрій Шпарик; доцент кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету м. Львів Володимир Крамарець; директор інституту екології Карпат НАН України Микола Козловський;
заступник директора Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства ,,Івано-Франківськлісозахист” Володимир Буній, інженер ОЛПП цього ж підприємства Олександр Гайченя; начальник відділу Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Ярослав Гоголюк; перший заступник начальника Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Олійник; начальник відділу Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Поціхович; головний інженер ВО ,,Укрдержліспроект” Микола Левківський; головний спеціаліст Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства Мирон Рейпаші; начальник ОЛПП Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства ,,Івано-Франківськлісозахист” Василь Трикур; заступник начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Ярослав Целень, міжрайонний лісопатолог Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Чепелюк; директор ДП ,,Рахівське лісове дослідне господарство” Володимир Приступа; головний спеціаліст Держлісагентства України Михайло Попович; заступник директора – головний природоохоронець Карпатського біосферного заповідника Микола Рибак, головний лісничий ДП ,,Славське ЛГ” Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Андрій Колодяжний; директор ДП ,,Вигодське лісове господарство” Ігор Тимочко; завідувач лабораторії лісівництва КБЗ Дмитро Сухарюк.
Ялинові ліси в Карпатському регіоні займають площу понад 450 тисяч гектарів із запасом деревини 140 млн. м3. Вони виконують важливі захисні, водорегулюючі та природоохоронні функції. За останні 10 років аномальні кліматичні явища, шкідники та хвороби лісу обумовили збільшення площі осередків всихання корінних та похідних ялинників. Загальна площа таких осередків досягла 35 тисяч гектарів з запасом 14 млн. м3. Таке масштабне всихання ялинників ставить під загрозу успішне виконання екологічних, економічних та соціальних функцій.
- За результатами виїзного засідання вчені підготували висновки і конкретні пропозиції щодо реагування на проблему всихання ялиннику в Карпатах, – розповів у телефонній розмові керівник групи професор Василь Парпан, – всихання смерекових насаджень прогресує, його площа збільшилась за останні роки приблизно в 1,8-2 рази. Всихання найбільше відмічається у старовікових (100-140 років) деревостанах, які виключені з розрахунку головного користування і де не проводились лісогосподарські заходи десятки років. Процес всихання проходить стрімко, деревостани за сезон пошкоджуються на 40-60%, тому було необхідно приймати негайні міри.
- Сучасне всихання ялинників Українських Карпат міжвідомча робоча група вважає за необхідне визнати надзвичайною ситуацією (стихійним лихом) природного і антропогенного характеру, – повідомив керівник наукової групи, – за результатами виїзного засідання ми пропонуємо передбачити в найближчий час комплексні дослідження для з’ясування пускових механізмів і причин всихання ялинових лісів на основі вивчення фітопатогенних організмів і поширення шкідників ялини в залежності від умов їх місцезростання. Створити в лісах регіону постійні наукові полігони для проведення комплексних моніторингових досліджень ялинників, які всихають; проводити відтворення корінних лісостанів в осередках всихання ялини поступовими, вибірковими і суцільними рубками в залежності від типу лісу і категорії виділу, оскільки процеси всихання йдуть значно швидше за розвиток такої інфекції як коренева губка; своєчасно проводити розробку і вивезення сухостою ялини; відновити можливість зарахування об’ємів суцільних санітарних рубок в ліміт рубок головного користування, бо це значно прискорить вилучення сухостійних дерев з лісових екосистем, що покращить їх санітарний стан.
Про це "Анонс Закарпаття" повідомили в Рахівській РДА