Микола Бігун:«Бог почув молитвизакарпатців і послав області у 2002 році керівника, який рішуче зламав клановийпідхід до лісокористування»


Ми вже повідомляли, що в ужгородському видавництві «Гражда» на початку року побачила світ книгавченого–лісівника, інженера лісового господарства,кандидатасільськогосподарських наук, першого на Закарпатті заслуженогоприродоохоронця України Миколи Бігуна під назвою «ЛісамЗакарпаттязеленіти вічно».

Микола Юрійович, який практично все своє життяприсвячує охороні, мудрому використаннюі збереженню лісів Карпат, народився 1942 року в багатодітній сімїлісорубів у високогірному селіРуська Мокра Тячівського району, добрезнаний і шанований не лише в рідномуЗакарпатті , але й далеко за йогомежами. Його численні газетні публікації,брошури, монографії , присвяченіприродоохоронній тематиці, пронизані непідкупноюлюбовю і вболіванням автора задолю Отчого краю, за завтрашній день Срібноїземлі.

У своємунауково-популярному виданні автор акцентуєувагу на науково-технічному таприродоохоронному аспектах своєї багаторічноїпраці в лісовому господарстві Закарпаттяна різних посадах, розвитку іпроблемах лісової галузі – чи неосновної галузі економіки Закарпаття.

Однак, цікавевидання ще й тим, що в ньому окремий розділ присвячено людям, котрі вепохуварварського нищення природи найбільше зробили для краю, аби зберегтидлянащадків унікальний об’єкт природи –закарпатські ліси.

Варто зазначити, щовирішення питання лісокористуваннябуло і залишається на Закарпатті одним зголовних критеріїв, за яким населеннякраю визначає ефективність роботи тогочи іншого керівника краю.

Десятиліттямипрацюючи безпосередньо в середовищілісників, лісорубів, тобто справжніх господарів лісу Микола Бігун очевидно має всіпідстави давати аналізроботи і характеристики очільниківобласті.

Мабуть саме тому утретьому розділі, який має назву «Палкі патріоти краю і лісу» Микола Бігун з висоти свого багаторічного природоохоронногоі життєвого досвіду йпрофесійного аналізу виокремив всього чотири постаті керівників краю, якихзакарпатцівважають справжніми господарями і патріотами краю.

Це добре відомі нелише верховинцям політичній управлінські фігури – ІванГрунянський, Юрій Ільницький, МихайлоКраїло та Іван Різак. Кожному з цихсамобутніх і поважних керівників авторприсвятив окремі нариси. Вони особливоцікаві тим, що характеристикукерівникам дає політично незаангажованийпрофесіонал,науковець і чоловік критичного складу характеру, який, міжіншим, « зїв не один пуд солі» у своїйцаринілісокористування й охорониприроди і не зодним міністром і керівником області.

Ось що пише у своїй книзі МиколаБігун:

«…

…Ще одну кардинальнупроблемууспішно й оптимально вирішило керівництво області на чолі з губернаторомІваном Різаком – доля колишніх колгоспних лісів. Протягом останніх трьохроків ліси, що були в користуванніколгоспів,залишались, по суті, нічийними, що завдавало їм шкоди.

Нова влада у лютому 2003 року звернулася до міністерствааграрної політики України пр. створенняв області державної вертикалі управлінняі веденнялісового господарства в лісах агропромислового комплексу. 7 березня2003 рокувидано наказ, яким створено Головне державне спеціалізованелісогосподарськеагропромислове підприємство «Закарпатагроліс». Розпорядженнямголови ОДА від 8квітня передбачено передати ліси колишніх сільгосппідприємств упостійнекористування новоствореному держпідприємству.»

«Хай там що, було би не обєктивно несказати протодішнього губернатора краю Івана Різака кілька приємних та добрихслів, просправи, які він робив для лісу, для природи і краю в цілому, як істинний закарпатець,справжнійпатріот краю. Жодний із губернаторів не зробив стільки добрих справ лялісу,при роди і краю в цілому, як Іван Михайлович Різак. Найперше вінліквідувавкомісію з розподілу лісосічного фонду, яка діяла приголовіоблдержадміністрації ( очолював її перший його заступник) і ділилалісосікисотням комерсантів, звичайно, не за красиві вічка. Однак лісникам припало до смаку ділити і віддавати лісфонд в рубку приватникам,бо мали зтогочималий зиск – за те, де виділити лісосіку, близько чи далі, якої вонаякостітощо…

Щоб узяти під контроль влади екологічнуситуацію таприродокористування вобласті, саме ІванМихайлович Різак створив приоблдержадміністрації спеціальну громадську раду з питань екологіїтараціонального використанняприроднихресурсів, яку сам особисто очолив…

Ще один приклад конкретної дієвоїроботи Різак якгубернатора і голови ради. Виступаючи на засіданні ради я звернувувагу напроблему природо згубного методу трелювання ( транспортування)деревини згір,який базується на важких гусеничних тракторах, по суті – танках, бовіннайдешевше. Шкоду, які ці трактори наносять природі, особливо зимродючогогрунту та знищення підросту, ніхто не враховує. Доречно сказати, щодляутворення одного сантиметра родючого шару грунту у природному процесі необхідно 300 ібільшероків, а гусеницями тракторів він знищується сотнями тисяч тонн, упливаючизрозвитком ерозії у річки і потоки та знищуючи там усе живе, бо саметрелюваннядеревини проводиться по гірських потічках. Мене в цьому питанняпідтримали професориКомендар, який у той час був заступником голови екологічноїради, Бойко та іншічлени ради. Мені було дано головою ради протягом тижня разомз іншими членамиради та відповідними працівниками облдержадміністрації підготувати з цього питання спеціальне розпорядженняголови облдержадміністрації заподанням ради. Протягом десяти днів вийшло-такиспеціальне розпорядженнягубернатора, яке було надто некомфортним длякомерсантів, бо переходити натрелювання лісу легкими колісними тракторами, щомогли брати вантаж деревини у2–3 рази менший, аніж гусеничні, таповітряним транспортом –канатно-підвісними установками вимагалочималих додаткових витрат. Згодом було прийнято іспеціальний Закон України прозаходи по боротьбі з ерозією грунту таїх застосування налісозаготівлях у гірських лісах Карпат, який офіційнозабороняв проводититрелювання деревини з гір гусеничними тракторами.

І це, повірте, велика заслуга самеІвана МихайловичаРізака як губернатора – великого закарпатського патріота,звичайно, разом зіншими природоохоронцями краю.

Хочу відзначити, що усім людям,особливо керівникамвисокого рангу, властиво десь в чомусьпомилятись. Але у ставленні до лісу, природи вцілому, заради справедливості,потрібно віддати належне саме губернатору різаку.Впевнений, що це оцінили ібудуть завжди цінувати закарпатці, будуть йогозгадувати не злим, тихим словомі дякувати. Бо він зробив те, чого не зробили усігубернатори краю разом узяті,бо вони не турбувалися про ліс,природу,її чистоту, і, якщо хочете,про людей взагалі.»

Якпрофесійнийгосподар лісу з величезним фаховим і життєвим досвідом Микола Бігуну своїй книзідав обємну й різнопланову характеристику багатьом керівникам краюі відомимполітичним і господарським діячам області.

Середтих,кому у книзі «дісталося» від поважного автора чи не найбільше–.самеекс-губернатор Закарпаття Іван Різак.Мабутьсаме тому утретьому розділі, який має назву « Палкі патріоти краю і лісу»,ніби узагальнюючисвою оцінку губернаторської діяльності Івана Різака, Микола Бігун присвятив Івану Михайловичу окремущиру і теплу замальовку:

«РІЗАК ІВАНМИХАЙЛОВИЧ

Колишній голова Закарпатської ОДА -справжнійреформатор

Народився у селі Бобовище, що наМукачівщині,ко­ріннийзакарпатець, який усім серцем і душею любить іша­нує свій рідний край, йоголюдей та унікальну красу при­роди, його могутніліси. Працюючи в обласнійдержавній адміністрації, а згодом ставши губернаторомкраю, самовіддано і на­полегливопрацював над розвитком області, поліп­шеннямсоціальної сфери та побуту людей.Не одна школа, лікувальний заклад та дошкільнаустанова бу­ла збудована зачасів керівництва областю.

Справжнім пам`ятником йому залишаються побу­довані зайого участіта суворого контролю за ходом і якістю робіт унікальний комплексзалізничноговок­залу та обласного кардіологічного центру в Ужгороді. За трьохпопередніхгубернаторівобластікардіоцентр, а точніше - самі стіни–десяток роківстояли уграфі довгобудів і, по суті, розвалювались. Іван Різак як ке­рівник краювзявсяцей об`єкт фактично заново по­будувати за якийсь рік, оснастив йогосучасноюнеоб­хідною апаратурою - нині цей лікувальний заклад в обласному центрієкращим, тут успішно лікують і ра­дують хворих людей на серцевіхвороби.

Незважаючи на величезну зайнятість, він постій­ноприділяв значнуувагу проблемам екології, охороні природи та ефективномувикористанню природнихресурсів рідного краю. На першому місці у нього бувголовний природний ресурсобласті - ліс, його збере­ження, примноження тараціональне, невиснажливевикористання в інтересах людей краю.

Щоб тримати питання екології та природокори­стування інасампередлісокористування в області на постійному контролі, за ініціативоютодішнього гу­бернаторакраю при голові облдержадміністрації була створенаспеціальна громадська рада зпитань еколо­гії та раціонального використанняприродних ресур­сів Закарпаття.Задля авторитетності та дієвості її подальшоїроботи очолив раду сам губернатор- Різак Іван Михайлович, а секретарем ради булопризначено його першогозаступника Ревака Степана Степанови­ча. До складу радибуло включенонайавторитетні­ших людей нашого краю, зокрема: членів-кореспон­дентівНаціональної академії наук України Мікловду Василя Петровича -деканаекономічного факультету Ужгородського національного університету, ШпеникаОттоБартоломійовича - директора Інституту ядерних досліджень, докторівекономічних,медичних, біоло­гічних наук - професорів, кандидатів наук -лісівни­ків,директорів Карпатського біосферного заповідни­ка та природногонаціональногопарку "Ужанський". Відзначу, що і мені пощастило бути членом такоїпо­важноїі відповідальної ради, як кандидату наук і за­служеномуприродоохоронцюУкраїни, (до речі, пер­шому в області). Ця авторитетна екологічнарада обо­в`язковощомісячно засідала і розглядала найактуаль­ніші проблемиохорони навколишньогоприродного середовища та організації раціональногоприродоко­ристування. Однимиіз найбільш значимих питань, що розглядалися радою,були проблеми лісу, йогозбереження та мудрого використання в інтересах усіхлюдей краю. Пригадую, наодному із засідань еколо­гічної ради мною було порушенопроблему лісозаготі­вель,чисельність структур, майже усіх приватних, якізаймаються розробкою лісосікбез будь-якого дос­віду, наявності спеціалістів таще й природозгубноютехнологією. Словом, тоді "лекарів" і "пекарів", щона­живалисяна лісі, було близько 400 організацій, як правило - приватних, танавітьокремих підприємців. Проблема ця серйозна, і з цього приводу буловиданорозпорядження щодо упорядкування лісорозробок та удосконаленнятранспортуваннядеревини з гір природоощадливими технологіями. Авторитет таефек­тивністьроботи ради зумовлювались тим, що з важ­ливих питаньприродозберігаючих чи толісу, чи зем­ляних та водних ресурсів, повітря, надртощо видава­лисьспеціальні розпорядження губернатора і вони ставалиобов`язковими длявиконання, їх реалізація на практиці була на контролі.Пам`ятаю, що після ви­ходурозпорядження по лісу половину комерсантів, якізаймалися розробкою івикористанням лісових ре­сурсів, було із лісу вигнано,особливо тих, що не малиані досвіду, ані природоощанихтехнологій.

Із приходом нового губернатора ця, вкрайпотрібнаеколого-природоохоронна рада, на превеликий жаль, перестала існувати.Булотакож ліквідовано випуск спеціальної газети "Природа", яка булазаснована заособистою ініціативою губернатора Івана Різака і вис­вітлюваланайактуальнішіпроблеми природозбереження, - вона містила критичні статті протиприродогубів,включаючи і окремих керівників районів та області.

Словом, за всюісторіюнезалежності України так багато для природи, лісу і краю в цілому, вкрайваж­ливогодля розвитку області, не зробили усі попередні і нині діючі керівникиобластіі, в першу чергу, губер­натори, разом узяті. І це увійде в історію, проце по­виннізнати усі краяни, усі ті, кому дороге і рідне За­карпаття, його ліси,гори,природа в цілому. І слава Богу, щирі патріоти є, хоча їх не багато, нажаль. Доних у повній мірі належить і Іван Різак, хоча згодом був звільнений інавітьтимчасово заарештований виключно через замовні політичнімотиви.»

Стаття  вперше опублікована в 2011 році

Світогляд

 

 



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.