Як правильно утилізувати ялинку ?

Як правильно утилізувати ялинку: друге життя після свят

Ялинка обов’язково має простояти до Різдва і старого Нового року, але православні викидають ялинку після хрещення Господнього, тобто після 19-го січня.

Куди зазвичай відправляються ці дерева після того, як ми їх викидаємо, і яке корисне застосування насправді можна здійснити.

Після святкування Нового року та Різдва на вулицях міст з'являється величезна кількість пожовклих і обсипаних ялин. Люди залишають своїх лісових красунь біля сміттєвих контейнерів, а часто і просто біля під'їздів. Деякі навіть викидають ялинку з балкону.

У нашій країні «правильна» утилізація ялинок поки не дуже розвинена. У більшості випадків новорічні дерева відправляються на смітник або на сміттєспалювальний завод, оскільки вважаються великогабаритним сміттям. Але у сфери ЖКГ є вибір - вони можуть укласти договір з компаніями з вивезення та утилізації сміття, які вивозять ялинки на спеціальні об'єкти і складують, а через декілька років  з них виходить перегній. В інших компаніях є спеціальні машини, які перетворюють дерева в тирсу. Цю тирсу роздають дачникам, які використовують їх як добриво. Ялинки також можуть використовувати як паливо для котелень, що працюють на деревних відходах.

Новорічні ялини після свят також беруть у зоопарки. Дерева йдуть на корм копитнім і деяким птахам. Однак голі стовбури зоопарки не беруть, потрібно, щоб на деревах була хвоя.

 

Як поводяться з ялинками у зарубіжних країнах?

За кордоном утилізація ялинок набагато сильніше поширена і краще організована. Європейці та американці знайшли для них масу способів застосування, щоб не забруднювати навколишнє середовище.

У Швеції ялинки спалюють у котельнях, завдяки чому опалюються будинки більше 10% населення країни. У Скандинавських країнах ялинки також відвозять на меблеві фабрики і роблять з них меблі.

В Австрії з новорічних дерев виробляють паливні брикети, а в Німеччині - дерев'яні ножі для масла. Крім того, в деяких країнах ялинки йдуть на компост для міських парків і навіть використовуються при виробництві ліків проти грипу.

У багатьох містах США ялину після свят можна здати в центр переробки. З хвойних дерев в Америці роблять папір і наповнювач для котячого туалету.

 

Корисні застосування для новорічної ялинки.

Не викидайте дерево на вулицю, краще здайте його в зоопарк або на ферму. Хвоя урізноманітнює раціон тварин і буде служити їм підстилкою. Якщо ви вирішили здати ялину в зоопарк, перед цим потрібно ретельно очистити її від дощику і мішури.

Якщо у вас є дача або заміський будинок, новорічна ялина може стати в нагоді для того, щоб взимку топити піч. Дерево на дачі можна також використовувати для виготовлення мульчі. Деревину потрібно порубати на тріски, а потім цими трісками присипати землю у дерев і квітів в саду чи на городі. Це допоможе захистити рослини від загибелі, стане на заваді ерозії ґрунту і позбавить від бур'яну. Крім того, стовбур дерева можна розпиляти на кілька частин і з отриманих вібляків зробити бордюр для квіткових клумб.

Ялинкова хвоя містить багато корисних для здоров'я речовин і вітамінів, тому її використовують для лікування від різних захворювань. Так, при бронхіті допомагають хвойні інгаляції. Треба взяти 200 грам ялинкових гілок, покласти їх в каструлю і залити окропом. Потім потрібно накритися рушником і вдихати пару, що виходить від хвої.

Для того, щоб вилікувати застуду та кашель, можна приготувати ялинкову пасту. Треба взяти 300 грам подрібненої хвої, 200 грам меду і 50 грам прополісу. Все змішати і зберігати в холодильнику. Приймати пасту по 1 столовій ложці 3 рази на день перед їжею, запиваючи теплою водою.

Від болю в суглобах допоможе позбутися саморобний матрац, набитий ялинковими голками. Щоб матрац не коловся, зверху необхідно покласти вовняну ковдру.

У нас тільки зароджується раціональний підхід до утилізації ялинок. З'явилися перші заводи, випускають компост. Але все ж найчастіше ялинки вивозять на міські звалища, де їх просто спалюють.

 

 

Матеріал підготувала спеціально для "Анонс Закарпаття"

методист обласного методичного кабінету

НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області

Треніна А.С.



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.