Затоплення: як діяти?
Танення снігу, утворення льодових запруд або тривалі дощі сприяють підйому рівня води, навіть у невеликих водоймах. Внаслідок цього може статися затоплення населених пунктів і територій. З цим порушуються умови сталої життєдіяльності населення та роботи установ, підприємств і закладів. Також може створитися загроза людям, тваринам, посівам, розмиву залізничних та автомобільних шляхів, руйнування споруд і комунікацій, аварій на інженерних мережах. Внаслідок затоплення починається просідання землі та будинків, виникають зсуви та обвали.
Це явище можна прогнозувати, отже вжити запобіжних заходів. З отриманням прогнозу про можливе затоплення здійснюється оповіщення населення за допомогою сирен, через мережу радіо- і телевізійного мовлення, іншими можливими засобами.
Якщо ви почули сигнал про можливу загрозу:
• Увімкніть телевізор або радіоприймач, по них може надійти важлива інформація. У встановленому порядку виходите (виїжджайте) з небезпечної зони можливого катастрофічного затоплення в призначений безпечний район або на піднесені ділянки місцевості;
• Повідомте сусідів і близьких людей, що знаходяться в зоні явища, про загрозу;
• Підготуйте документи, цінні речі, медикаменти, 2-3 добовий запас продуктів харчування, постільну білизну і туалетні приналежності, по можливості комплект верхнього одягу і взуття;
• Перенесіть майно та матеріальні цінності в безпечне місце (горище, дах) або покладіть їх вище (на шафи, антресолі);
• Вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у опалювальних печах, закріпіть всі плавучі предмети, що знаходяться поза будівлями, або розмістіть їх в підсобних приміщеннях.
• Закрийте вікна та двері, при необхідності і наявності часу забийте зовні дошками (щитами) вікна та двері перших поверхів;
• Покиньте будинок і слідуйте на евакуаційний пункт.
Дії в зоні раптового затоплення:
1. Зберігайте спокій, уникайте паніки.
2. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
3. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
4. По можливості негайно залишіть зону затоплення.
5. Перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері.
6. Підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення.
7. До прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
8. Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу.
9. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
10. Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти та інше).
Дії після затоплення:
• При підході до будівлі дотримуйтеся обережності, перевірте надійність всіх його конструкцій (стіни, підлоги), остерігайтеся падіння будь-яких предметів;
• При огляді внутрішніх кімнат не застосовуйте як джерело світла відкритий вогонь, сірники, свічки і т.д. через можливу присутність газу в повітрі. Для цих цілей слід використовувати електричні ліхтарі на батарейках;
• Провітріть кімнати, приберіть бруд з підлоги і стін, відкачайте воду з підвалів і просушіть житлове приміщення. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
• Перевірте справність електропроводки, трубопроводів газопостачання, водопроводу і каналізації. Не користуйтесь ними до тих пір, поки не переконаєтеся в їх справності за допомогою фахівців;
• Викинете харчові продукти і запаси питної води, що були в контакті з водою;
• Організуйте очистку колодязів від нанесеного бруду і викачайте з них воду. Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, що були підтоплені.
• Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Матеріал підготувала спеціально для "Анонс Закарпаття" методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна А.С.