На сьогоднішній день немає жодної країни, що перемогла туберкульоз остаточно. Він входить до «гарячої десятки» найбільш поширених захворювань у світі. Туберкульоз — це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу, протікає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями.
Багато людей помилково думають, що туберкульоз — це хвороба ув’язнених, алкоголіків та інших асоціальних елементів. Вони вважають, що якщо людина живе в нормальних побутових умовах, повноцінно харчується та не вживає алкоголь і наркотики, то туберкульоз їй не страшний. Але це не так.
Основними шляхами інфікування є повітряний, харчовий, контактний. Найбільш загрозливим є повітряний шлях зараження, що становить до 90% випадків. Під час кашлю, співу, голосної розмови мікобактерії туберкульозу розповсюджуються від хворої людини на відстань 1-1,5м. Тому особливу небезпеку завдає хворий на туберкульоз, який кашляє у місцях великого скупчення людей.
Джерелом або резервуаром туберкульозної інфекції може бути не тільки хвора людина, а й деякі види сільськогосподарських тварин, птахів, риб, а також заражені мікобактеріями продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живуть, розмножуються чи зберігаються збудники туберкульозу.
Найбільш уразливі — люди зі зниженим імунітетом внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці тощо.
Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є декотрі ознаки, які дозволяють запідозрити туберкульоз:
- постійна невмотивована слабкість,
- підвищена втомлюваність,
- погіршення або відсутність апетиту,
- втрата ваги,
- тривала лихоманка (частіше при температурі тіла 37,0-37,5С),
- пітливість,
- тривалий кашель (3 тижня та більше),
- задишка,
- кровохаркання.
Помітивши будь-яку з цих ознак, негайно зверніться до медпрацівника! Ні за яких умов не займайтеся самолікуванням! Не затримуйте час звернення, адже чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування!
Головними в діагностиці туберкульозу є інструментальні та лабораторні методи обстеження. Флюорографія і рентгенографія органів грудної клітини покаже, чи є запальний процес в легенях, чи давно він, як сильно встиг поширитися. Є характерні рентген-ознаки, які можуть зі стовідсотковою ймовірністю підтвердити діагноз.
Другий за значимістю вважається постановка проби Манту. Подібну процедуру проходять діти— коли під шкіру передпліччя зі спеціального «пістолета» вводять трохи туберкулінового токсину і спостерігають за реакцією шкіри. Незважаючи на велику кількість хибнопозитивних результатів, даний метод до цих пір залишається актуальним для перевірки туберкульозу у дітей.
Щоб не захворіти на туберкульоз:
o уникайте прямих контактів із хворими на туберкульоз людьми і тваринами;
o завжди пам'ятайте про правила особистої гігієни, особливо якщо за родом своєї діяльності ви спілкуєтеся з безліччю людей і відвідуєте громадські місця. Нехай у вашій сумочці завжди лежать носовичок і паперові серветки. Ніколи не користуйтеся особистими чужими речами, столовими приборами, уникайте близьких контактів (поцілунків, навіть рукостискань) з малознайомими людьми. Або ретельно мийте потім руки, обличчя. Паличка Коха (збудник захворювання) досить стійка і може зберігати свою життєздатність кілька місяців!;
o правильно повноцінно харчуйтеся. Їжа повинна бути різноманітною, багатою вітамінами та цінними мікроелементами. У раціон обов'язково повинна входити білкова їжа (м'ясо, риба, яйця, курка ). Не забувайте про молочнокислі продукти (сир, кефір). Дуже корисно розумне вживання вершкового масла. Фрукти, овочі тамед — обов'язкова складова правильного харчування;
o не купуйте продукти на стихійних ринках, вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу;
o ведіть здоровий спосіб життя: регулярно відпочивайте, виконуйте фізичні вправи, не паліть, не вживайте алкоголю та наркотиків;
o регулярне прибирання в будинку — це спосіб профілактики багатьох захворювань, у тому числі й туберкульозу. Тому раз на тиждень обов'язково проводьте вологе прибирання свого житла. Особливо непримиренно боріться з тарганами, мухами. Давно доведено, що ці комахи можуть стати рознощиками туберкульозу.
Не забувайте про своє здоров'я, бо від нього залежить найцінніше, що ми маємо, - життя.
Матеріал для "Анонс Закарпаття" підготувала методист НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області – Дрессер О.І.