Відповідальність за творіння і облаштування вітроелектростанції на Боржавських полонинах.
Сучасні екологічні виклики які турбують суспільство є важливими і для Церкви, оскільки наші вірники є частиною суспільства. Церква, опираючись на християнське екологічне вчення, вважає, що відповідальні і чесні рішення стосовно розвитку різних видів енергетики і облаштування запланованих до побудови ВЕС на Боржавських полонинах зокрема, повинні прийматися на основі широкого громадянського консенсусу в основі якого лежить належне наукове обґрунтування.
Церква не повинна пропонувати технічних рішень, а лише на основі предметної інформації, намагається створити етичні критерії які забезпечать можливість приймати відповідальні природоохоронні рішення.
Підхід до вирішення екологічного і енергетичного питань повинен, перш за все, базуватися на пошуку справжньої солідарності, натхненної такими цінностями як любов, справедливість і загальне благополуччя. Тому для Церкви важливо розкрити розуміння того, що кожна еколого-етична дія повинна опиратися на віру в Творіння і, що енергетичне питання є також і питанням справедливості, особливо перед наступними поколіннями.
Наголошуємо, що надзвичайно важливою є не тілька матеріальна, естетична, наукова, рекреаційна, а і духовна та релігійна цінність Боржавського гірського хребта, який є одним з найкрасивішим у наших Карпатах. І тому надзвичайно важливо, щоб при прийнятті рішень ми керувались універсальним принципом, що все, що робиться, має бути на славу Божу, на благо людині і всьому Божому Творінню – Природі. Оскільки Творець дарував нам Творіння – Природу у відповідальне і дбайливе використання, то ми повинні з належною увагою ставитися до природної гармонії в нашому довкіллі і відповідно діяти.
Саме від усіх нас сьогодні залежить чи збережемо від забудови ВЕС даровані нам Творцем унікальні Боржавські полонини у первозданній красі для наступних поколінь чи дамо горе-інвесторам можливість зробити з ними все, що вони запланували користуючись незрілістю громадянського суспільства, розбалансованістю правових механізмів та відсутністю твердої віри в нашого Спасителя.
В особливий спосіб звертаємось до душпастирів з проханням ознайомити вірних з текстом нашого звернення, а також сприяти поширенню даної інформації по захисту Боржавських полонин від забудови ВЕС в межах своїх парафіяльних громад.
Хочемо запевнити Всіх, що зерна посіяні нами по відповідальному ставленню до частини Творіння Божого – Боржавського гірського хребта і його збереження у первозданному вигляді сьогодні проростуть добрими справами в майбутньому і дають нам надію на можливість змінити все наше життя та навколишню дійсність.
Владика МІЛАН
єпархіальний єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії,
Голова комісії в справах екології Мукачівської греко-католицької єпархії.
Єпископ Антал МАЙНЕК ординарій Мукачівської дієцезії,
Голова комісії з екології та мігрантів Римсько-католицької Конференції єпископів України.