13 жовтня 2023 року в Російському культурному центрі (м. Будапешт) відбулася зустріч керівника проросійської ГО «Угорський форум миру» Ендре Шімо з послом росії в Угорщині Є.Станіславовим, на якій російський представник зазначив, що росія хоче вільну, нейтральну Україну, світовий порядок, заснований на співпраці, а не на конфронтації. Росія відкрита для серйозних переговорів про міжнародні гарантії нейтрального статусу України в рамках створення структури європейської безпеки, яка вже не буде центром НАТО, а базуватиметься на принципі неподільності безпеки, в якій ніхто не зможе забезпечити власну безпеку за рахунок інших.
У своїй презентації російський посол відповів на п’ять запитань, поставлених раніше «Колом миру»: 1. Як Москва оцінює можливість нейтралітету України? 2. Чи бачите ви крок уперед до примирення між Сходом і Заходом? 3. Чи сприяє примиренню між Сходом і Заходом трансформація, яка відбувається у світі, як-от БРІКС, Шанхайська організація співробітництва та Євразійський економічний союз як новий полюс сили? 4. Яке майбутнє чекає на Угорщину, якщо Україна стане нейтралітетом? 5. Як Ви оцінюєте розвиток угорсько-російських відносин?
1. «Нейтральний статус України можливий і існують різні юридичні формули, щоб це закріпити. Скажу більше: я бачу мирне майбутнє України лише з прийняттям позаблокового статусу». Перешкодою на шляху нейтралітету він назвав відсутність політичної волі в Києві та на Заході. «Західні покровителі України хочуть не миру, а стратегічної поразки Росії». Тих, хто, як і Угорщина, на боці миру, оголошують "агентами Кремля".
Російський посол назвав неприйнятним мирний план президента України В.Зеленського, оскільки він спрямований на відновлення кордонів 1991 року, виплату російських репарацій і створення суду для суду над російським керівництвом. «Територіальна цілісність України вже не є непорушним принципом, від українського керівництва залежить, яку ціну воно захоче заплатити за своє підпорядкування Заходу». Дипломат заявив, що російське військове втручання в Україну було спричинене порушенням Україною зобов’язань, взятих у Декларації про державний суверенітет 1990 року, яка стала основою її документа про незалежність, щодо «постійного нейтраліту» та «не участі у військових діях, блоках». Оскільки Захід мав інші плани щодо України, він хотів включити її до НАТО, а це фундаментально загрожувало безпеці Росії. Російською спеціальною військовою операцією вони хотіли завадити реалізації західного плану. 15 грудня 2021 року Росія поклала на стіл Заходу проект договору про європейські гарантії взаємної безпеки. Серед іншого, у проекті йшлося про нейтралітет України, а також виключалося наявність на території України будь-якої зброї, яка загрожує Росії. Водночас він надав Україні гарантії безпеки. Сполучені Штати та НАТО зарозуміло відкинули цей план, деякі навіть в Угорщині класифікували його як «ультиматум», хоча це не було таким, оскільки Захід 30 років тому пообіцяв Росії, що вона ні на йоту не рухатиметься на Схід після возз’єднання Німеччини. Через кривавий державний переворот 2014 року до влади в Києві прийшов російськоненависницький режим, Захід почав мілітаризувати регіон і використав українську владу для розв’язання гібридної війни проти Росії. На початкових етапах російського військового втручання Україна не захотіла погоджуватися на створений за посередництва Туреччини план із 18 статей, у якому п’ять постійних членів Ради Безпеки ООН, а також Німеччина та Туреччина, гарантував би безпеку України, і як доказ доброї волі Росія вивела свої війська з Києва, але, посилаючись на провокацію, організовану в Бучі, прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон наказав Зеленському не приймати даний план.
2. Поки Захід не відмовиться від агресивної політики проти Росії, про конструктивний діалог говорити зарано. Немає серйозних ознак того, що вони хочуть врегулювати відносини з Росією. Для цього було б важливо визнати законні російські вимоги. "Рано чи пізно західним країнам доведеться вести рівноправний діалог про наше спільне майбутнє", - сказав він. За словами доповідача, традиційний поділ Схід-Захід втратив своє колишнє значення. «Світ переживає незворотні зміни, виникає новий світовий порядок, метою якого є більш справедливий розподіл глобальних благ. Існує боротьба між світовою більшістю, яка підтримує різноманітність традицій, і небагатьма, хто під маскою лібералізму використовує методи реколонізації та підкорення, щоб зберегти своє панування. У новому світовому порядку розподіл уже не між Сходом і Заходом, а між глобальною більшістю та колективним Заходом. У той час як більшість намагається взаємодіяти з партнерами на принципах рівноправності та взаємоповаги, колективний Захід націлений на зміцнення власних позицій і стримування Росії та Китаю політично та економічно», – констатував він. Він назвав безпрецедентним те, що США та їхні європейські союзники вперше з часів холодної війни проводять серію військових навчань, у рамках яких відпрацьовують сценарій розміщення ядерної зброї на території Росії. Апелюючи до інстинкту самозбереження західної еліти, він висловив надію, що вдасться уникнути великої війни та повного краху механізмів міжнародного співробітництва. Він звернув увагу на західний принцип, на основі якого військова допомога надавалася б на прохання внутрішньої опозиції окремих країн проти законно обраного уряду цієї держави.
3. Посол відповів ствердно на запитання, чи сприятимуть трансформації, які відбуваються у світі, як БРІКС, Шанхайська організація співробітництва та перетворення Євразійського економічного союзу на новий полюс сили, примиренню між Сходом і Заходом. Відбувається перехід до світового порядку, в якому шантаж неможливий, а рівність – закон. Країни хочуть самі визначати свою долю. Розширення БРІКС до одинадцяти членів і очікувана хвиля подальшого розширення також свідчить про те, що БРІКС, Шанхайська організація співробітництва та Євразійський економічний союз пропонують своїм членам реальну альтернативу спільного розвитку та захисту свого гідного місця у світі. Так окреслюється багатополярний світопорядок на противагу однополярному порядку, заснованому на американській гегемонії. Ці держави та їхні конфедерації встановлюють власні правила та сприяють послабленню протистояння Схід-Захід, навіть якщо перехід до більш стабільної моделі світового порядку потребує часу. Він вважає важливим те, що Велика двадцятка (G20) відмовилася засудити втручання Росії в Україну.
4. Щодо майбутнього Угорщини в разі нейтралітету України, Є.Станиславов заявив, що "нейтралітет України максимально принесе Угорщині користь". Це б утримало її від наближення до лінії протистояння Росії та НАТО. Це сприяло б забезпеченню прав національних меншин, які проживають в Україні, зокрема закарпатських угорців. Це означатиме мир, стабілізацію економіки, зниження інфляції, зменшення тиску на бюджет Угорщини та покращення міграційної ситуації. У разі нейтралітету України Угорщина могла б повною мірою скористатися своїм вигідним географічним положенням і стати транспортно-логістичним мостом між Сходом і Заходом, вважає дипломат.
Майбутнє Угорщини в руках народу. Протягом своєї історії угорці неодноразово засвідчували свою мудрість, прагматизм і прагнення до незалежності. "Я впевнений, що вони зможуть забезпечити собі щасливе майбутнє в Карпатському басейні", - сказав він.
5. Говорячи про угорсько-російські відносини, він висловив думку, що в той час як переважна більшість європейських політиків втратили здатність відповідально мислити і втратили почуття реальності, «Угорщина зуміла зберегти загалом розумний підхід до того, що сталося в Україні, уникати прямого втручання в конфлікт і залишати відкритими канали комунікації з Росією, хоча наші позиції з багатьох питань явно відрізняються». Він зазначив, що уряд Угорщини прийняв усі без винятку антиросійські санкції Брюсселя, щонайбільше вимагаючи звільнення у питаннях закупівлі енергоресурсів. Росія може продовжити співпрацю з Угорщиною в тих сферах, де їй не заважають санкції. "Росія готова розвивати свої економічні відносини, якщо до цього будуть готові і наші угорські колеги", - сказав він. Але санкції є серйозною перешкодою в економічних, культурних і соціально-людських відносинах. За словами посла, цього року через санкції ЄС Угорщина зазнає збитків у розмірі 10 мільярдів євро, що становить 5 відсотків ВВП. За його словами, його втрати були б ще більшими, якби він відмовився від співпраці з Росією. Багато хороших ініціатив, корисних з точки зору Угорщини, знято з порядку денного. За його словами, життя російських дипломатів теж непросте. Він торкнувся енергетичних відносин і вважав, що угорська економіка не може розвиватися без російської нафти і газу і не може замінити їх у достатній кількості звідкись. Високі ціни на енергоносії були викликані політикою Заходу, яка створила дефіцит на ринку, відмовившись від російських енергоносіїв і замінивши їх дорогим американським скрапленим газом. Проект атомної електростанції «Пакш-2» увійшов в активну стадію, він забезпечить енергетичну безпеку вашої країни на багато років, а також ми можемо виконати свої зобов’язання щодо скорочення викидів вуглекислого газу», — повідомив він. Порівняно з 2019 роком наш туризм зменшився на одну десяту, хоча російські туристи були в авангарді наших доходів від туризму. Він повідомив, що мандрівники в Росію можуть оформити одноразову електронну візу терміном дії 16 днів з 1 серпня, а заявку на отримання візи, доступну на сайті МЗС РФ, можна подати за 4 дні до поїздки. Можливістю можуть скористатися громадяни 55 країн, у тому числі угорці.
Після перегляду документального фільму про бійню українських військ на Донбасі та неонацистський фанатизм, Посол Є.Станіславов відповів на запитання присутніх. Говорячи про конфлікт на Близькому Сході , він зазначив, що Ізраїль піддається нападу, але Москва не згодна з ізраїльським контрударом по населенню. «Глибшою причиною конфлікту є невирішене палестинське питання. Нам потрібна палестинська держава зі Східним Єрусалимом як столиця», – сказав він. Хоча США саботували домовленості, вони монополізували трансляцію. Президент Путін запропонував своє посередництво. Він відкинув заяви про те, що конфлікт був в інтересах Росії. Захід надав дієву підтримку ХАМАС, щоб роз'єднати палестинців і не допустити їх об'єднання.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook