В Ужанському національному природному парку в об’єктив фотопастки одночасно потрапили чотири рисі

З давніх часів цю дику кішку наділяли особливими рисами, інколи навіть магічними. Найбільший представник родини Котових Felidae в Європі Рись Lynx - обережна і кмітлива, виважена в поступках дійсно заслуговує поваги і навіть захоплення. 



З чотирьох видів роду Рись Lynx в Україні трапляється лише один – Рись євразійська Lynx lynx Linnaeus, 1758. За красиве і м’яке хутро тварину безжалісно винищували і в середині ХХ століття  цей вид майже зник на території більшості європейських країн в тому числі і України. В Карпатах трапляється Рись карпатська Lynx lynx carpathicus, підвид євразійської, і сьогодні найчисельніша українська популяція рисі євразійської, до 400 особин, збереглась саме тут. На території парку ми оцінюємо чисельність цього виду приблизно біля десяти особин. І яким було наше здивування, коли одна з фотопасток, встановлених працівниками парку для зимового моніторингу фауни, зафіксувала відразу чотири плямисті  кішечки. Припускаємо, що це самці переслідують самку, адже в кінці зими у рисей починається шлюбний період і в цей час самка рисі може «водити» за собою декілька самців. А можливо, це мама-рись зі своїм дорослим потомством. Рисенята народжуються весною, швидко ростуть і біля року, восени, за розмірами наздоганяють матір і часто до року тримаються біля неї. 
З виду  ̶ велика мила кішка, насправді сильний і вправний хижак. Може вполювати здобич у 3-4 рази більшу за себе, як от оленя або кабана. Але переважно харчується гризунами і птахами, інколи козулями і зайцями. Тварина-одинак, розміри території 100-1000 км², але дітей виховують обидва батьки. По снігу пересувається, ступаючи задніми лапами у сліди передніх, тому ми бачимо відбитки тільки двох лап. До людини відноситься з насторогою, але без агресії. При зустрічі чимдуж поспішає зникнути з поля зору.
Занесена у всі видання Червоної книги України (1994; 2009; 2021) під статусом «рідкісний»; охороняється Червоним списком Міжнародного союзу охорони природи (МСОП, LC); Конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (БК, Додаток ІІІ); Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни, що перебувають під загрозою зникнення ( CITES, Додаток ІІ), у Додатки ІІ та IV Оселищної Директиви ЄС.
Неля Коваль, провідний науковий співробітник УНПП


TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.