Цього року загальногеографічна практика студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича перетворилася на захоплюючу подорож до одного з наймальовничіших куточків України — Національного природного парку "Синевир". У практиці взяли участь 50 студентів-географів 1-2 курсів та четверо викладачів, які мали можливість доповнити свої знання інформацією про природно-заповідний фонд (ПЗФ) парку, відвідати його туристичні локації та здійснити сходження на гори.
Студенти разом з викладачами ознайомилися з територією НПП "Синевир", відвідали головні природні об'єкти парку, серед яких озеро Синевир, болото Глуханя, Дике озеро, а також завітали в Реабілітаційний центр бурого ведмедя та інші цікаві туристичні місця.
Фахівці парку також провели кілька цікавих екскурсій та науково-пізнавальних бесід, у ході яких розповіли про досягнення парку в сфері охорони навколишнього середовища, а також про виклики з якими стикається парк. Із розповіді кандидата біологічних наук, начальника наукового відділу НПП «Синевир» Юрія Тюха, студенти дізналися про різні проєкти та ініціативи, спрямовані на збереження біорізноманіття та екологічну просвіту.
Зокрема, було відзначено успішне впровадження програм зі збереження рідкісних видів тварин та рослин, а також розвиток екотуризму, який сприяє залученню туристів і одночасно підвищує рівень екологічної свідомості відвідувачів.
Студенти також були ознайомлені з науковими підходами ведення бджільництва в НПП «Синевир». Отримали детальну інформацію про біологію бджолиного гнізда, особливості будови та поведінки «крилатих трудівниць». Дізналися про важливість розведення чистопородних карпатських бджіл в нашому регіоні, їхню цінність та сутність для природи та суспільства в цілому.
Проте, окрім досягнень, студенти також ознайомилися з проблемами, які стоять перед парком. Серед основних викликів було названо трансформаційні процеси у природних біотопах, особливо на лучних фітоценозах, де спостерігаються сукцесійні зміни травостою, їх вплив на чагарники та деревні породи тощо.
Однак,у ході жвавої бесіди зі студентами,Юрій Юрійович зазначив: «Досягнення природоохоронної мети в НПП "Синевир" є складним, але можливим завданням за умови постійної наукової оцінки стану природних змін, подолання негативних процесів та співпраці з різними організаціями та установами. Для цього необхідно здійснювати низку заходів, зокрема - наукову оцінку стану природних змін та процесів, постійний моніторинг та аналіз змін в природньому середовищ, а також співпрацювати з університетами та дослідницькими інститутами для проведення спільних досліджень та обміну даними. Лише комплексний підхід до вирішення цих завдань дозволить зберегти унікальні природні комплекси парку для майбутніх поколінь».
Також однією з ключових частин практики стало підняття в гори, де студенти могли не лише насолодитися краєвидами, але й застосувати свої теоретичні знання на практиці. Під час походу їх супроводжували представники парку, які розповідали про особливості місцевої флори та фауни, а також про роль НПП "Синевир" у збереженні природної спадщини України.
Відтак, проведення загальногеографічної практики на території НПП "Синевир" дозволило студентам отримати цінний досвід діяльності фахівців парку щодо проведення досліджень та моніторингу екосистеми ПЗФ, розширити свої знання про природні процеси та явища. Викладачі, в свою чергу, змогли оцінити рівень підготовки студентів та визначити окремі питання, що стали найбільш цікавими для них.
Сподіваємося, що загальногеографічна практика студентів у НПП "Синевир" стала важливою частиною їхнього навчального процесу. Вона дозволила їм наочно побачити й зрозуміти важливість збереження природних ресурсів та біорізноманіття. Проведена з ними співрозмова та природоохоронні заходи лише сприятимуть формуванню екологічної свідомості та вихованню нового покоління фахівців, здатних активно працювати на благо довкілля.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook