Бачите людину, що тоне? Не залишайтесь осторонь!
43 людини загинули цьогоріч у водоймах Закарпаття. І можливо, ця цифра була б меншою, якщо би вчасно знайшовся рятівник. Не треба бути професійним водолазом, аби допомогти комусь вибратися з води. Але пам’ятайте: у жодному разі не ризикуйте, якщо ви не впевнені у власних силах!
Люди, які тонуть не зовсім схожі на тих, хто тоне, про це пише у своїй статті в журналі On Scene доктор Піа. Він докладно описує інстинктивні реакції особи, що тоне наступним чином:
1. Люди, що тонуть, фізіологічно нездатні покликати на допомогу. Дихальна система людини розрахована на дихання. Мова - це її вторинна функція. Перш ніж мова стане можливою, необхідно відновити функцію дихання.
2. Рот такої людини знаходиться під водою і з'являється над її поверхнею недостатньо довго щоб видихнути, вдихнути і покликати на допомогу. Коли людина виринає з води, їй вистачає часу, тільки щоб швидко набрати повітря у легені, після чого людина знову йде під воду.
3. Ті, хто тоне, не можуть розмахувати руками, щоб привернути увагу. Вони інстинктивно витягають руки в сторони аби відштовхнутися від води. Такі рухи дозволяють їм спливти на поверхню, щоб мати можливість дихати.
4. Через інстинктивні реакції люди, що тонуть, не можуть контролювати рухи руками. Вони не здатні перестати тонути і здійснювати осмислені рухи - розмахувати руками, постаратися наблизитися до рятувальників або дістатися до рятувального спорядження.
5. Від початку і до кінця, поки діє інстинктивна реакція, тіло людини, що тоне залишається у вертикальному положенні, без найменших ознак рухів ногами. Якщо рятувальник не витягне особу з води, людина може протриматися біля поверхні від 20 до 60 секунд перед тим як повністю піти під воду.
А от ті, хто кличе на допомогу і відчайдушно розмахує руками, скоріш за все перебувають у стані паніки. Під час такого нападу людина може встигнути схопитися за рятівний круг.
Звертати увагу слід на наступні ознаки, які свідчать, що людина тоне:
• голова жертви занурена в воду, а рот знаходиться біля поверхні;
• голова відкинута назад, рот відкритий;
• скляні, порожні очі не фокусуються;
• очі жертви закриті;
• волосся закриває лоб або очі;
• жертва тримається у воді у вертикальному положенні, не здійснюючи рухів ногами;
• жертва дихає часто і поверхнево, захоплює ротом повітря;
• людина намагається плисти в певному напрямку, але безуспішно;
• намагається перевернутися на спину;
• може здатися, що жертва дереться по мотузяній драбині.
Тому, якщо людина падає за борт і все виглядає нормально, не варто заспокоюватися завчасно.
Може здатися, що вона просто намагається втриматися на воді і дивиться на палубу. Як визначити, чи все в порядку? Поставте просте питання: «У вас все в порядку?» Якщо людина вам щось відповіла, тоді, можливо, їй нічого не загрожує.
Якщо у відповідь на своє питання ви побачите порожній погляд, у вас є всього півхвилини, щоб витягнути жертву з води. І, батьки, запам'ятайте: діти, що грають у воді, шумлять. Якщо вони перестали шуміти, витягніть їх з води і дізнайтеся що сталося.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook