Комунальний заклад “Міжгірський професійний коледж” ЗОР продовжує набір учнів на 2024-2025 навчальний рік, пропонуючи абітурієнтам можливість опанувати професію лісника, єгеря на базі повної середньої освіти.
За інформацією заступника директора коледжу Михайла Буришина, за десять років існування спеціальності “Лісник, єгер” заклад підготував значну кількість фахівців. “Щороку на цій спеціальності у нас навчається в середньому 25 студентів”, – зазначив Буришин.
Навчання за спеціальністю “Лісник, єгер” триває 1,5 роки на базі повної загальної середньої освіти (11 класів). Цього року коледж набирає групу з 15 осіб, причому навчатися можуть як юнаки, так і дівчата.
Заклад пропонує безкоштовне навчання, денну форму, стипендію та безкоштовне проживання в гуртожитку. Для вступу необхідно подати стандартний пакет документів, включаючи заяву на ім’я директора, документ про освіту в оригіналі, медичну довідку за формою 0-86 У, 6 фотокарток розміром 3х4, довідку про склад сім’ї та місце проживання, копію паспорта та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду. Міжгірський професійний коледж розташований за адресою: вул. Шевченка, 18, смт. Міжгір’я, Закарпатська область. Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 0684934499 або на сайті www.mpl.com.ua. Підготовка єгерів у Міжгірському професійному коледжі є важливим внеском у розвиток лісового господарства та мисливської галузі Закарпаття, забезпечуючи регіон кваліфікованими фахівцями з охорони та раціонального використання природних ресурсів.
Професія лісника – одна з найдавніших. У нашій країні її вік визначається декількома століттями. Роботу лісника умовно можна поділити на два напрямки. Перший – це охорона лісу, його захист від хвороб та шкідників. До другого напрямку входять лісогосподарські роботи з посіву і посадки лісу, догляд за ним, прокладання лісових доріг, осушення території, заготівля і перероблення лісової продукції тощо. Лісники вирішують, що необхідно зробити для вирощування молодого лісу, як здійснити селекцію дерев різних порід, створити промислові ділянки високопродуктивних, швидкозростаючих лісових культур. Лісник – найбільш значуща посада у справі лісової охорони. Він займається організацією і стежить за виконанням усіх лісогосподарських робіт: розведенням та відновленням лісу, збиранням насіння, доглядом за ґрунтом і станом дерев, проведенням меліоративних робіт тощо. Лісник проводить також роботу із лісозаготівлі, вивезення його на склади або до лісообробних комбінатів. З метою раціонального використання лісових ресурсів, лісник здійснює обміри лісових масивів, вимірює запаси деревини, вираховує їхній обсяг, а також приріст дерев, складає карти деревостанів, ґрунтів лісництва. Також він веде організаційно-адміністративні справи лісництва, займається плануванням, документацією і звітами щодо лісогосподарства. Крім охорони лісу, лісник бере участь у всіх лісогосподарських роботах, що проводяться на його ділянці, контролює їх якість та стежить за правилами користування лісом. Професія лісника вимагає особливих знань, навичок та якостей. Лісник повинен знати:
технологію лісовирощування,
основи лісової патології і протипожежної профілактики,
засоби і способи боротьби з лісовими пожежами,
біологію шкідників і хвороб лісу,
правила рубок та відпуску лісу.
Лісник заздалегідь визначає, на якій ділянці, у суху жарку пору року, ймовірніше за все може виникнути лісова пожежа і вживає всіх заходів, щоб запобігти цьому. Праця лісника середньої важкості та напруженості. До основних несприятливих умов праці лісника треба віднести:
переохолодження тіла,
промокання одягу та можливість застуди,
недостатню побутову облаштованість,
можливість травматизму.
Головними медичними протипоказаннями до навчання і праці лісника є: захворювання кістково-м’язової та серцево-судинної системи, алергійні хвороби та психічні захворювання. ЄГЕР професія така ж давня, як і саме полювання (єгер – від нім. іадег – «мисливець»). І, на відміну від інших, зазнала не таких уже й великих змін: одними з головних вимог до її представників упродовж століть залишаються уміння «читати» сліди на снігу і землі, помічати найменші зміни в поведінці тварин і птахів. Решта – справа нехитра, хоч і потребує певних навичок: здійснювати облік тварин та пернатих, оберігати мисливське угіддя від браконьєрів, споруджувати годівниці та солонці… Щоправда, останнім часом у єгерів з’явився новий обов’язок: догодити клієнту. Єгер – це спеціаліст-мисливець, який охороняє мисливські угіддя, доглядає тварин у заповідниках і мисливських господарствах, веде облік фауни та керує полюванням. Характер роботи. Передусім, на своїх угіддях єгер є першим господарем. Тобто на своїй території він повинен доглядати за звіром, стежити за полюванням у контрольних або заборонених місцях. Робота єгеря також полягає в заготівлі кормів та підгодівлі кабанів, лосів і інших диких тварин. Під час голодування вони можуть завдати шкоди людині або посівам. Селекційне видалення із популяції хворих і агресивних тварин також здійснюється єгерями. Єгер не лише веде контроль популяцій диких тварин, його робота ще полягає в боротьбі з браконьєрами. Він перевіряє ліцензії у людей, котрі приїхали на полювання. Організовує безпечну і зручну обстановку для мисливців, включаючи ночівлю та ін. Допомагає вигнати і відстрелити звіра. Умови роботи. Про комфорт у роботі єгеря не може бути і мови. Це робота, в основному, на лоні природи, на свіжому повітрі. Єгер здійснює покладені на нього обов’язки на території свого мисливського господарства, заповідника, єгерського обходу, відтворювальної ділянки і т. д. (точні координати, місцезнаходження, площа підвідомчої території визначені в трудовому договорі). Як правило, чіткого графіка роботи не буває – щодня з’являються нові справи, які треба робити в різний час. Єгер повинен знати:
основи біології мисливських тварин;
правила і терміни полювання;
положення про єгерський обхід, заказник, мисливське господарство, мисливську дільницю;
нормативні документи з ведення мисливського господарства;
місця перебування і скупчення диких тварин;
місця вирощування кормових посівів та посадок захисних рослин;
способи обліку і добування диких тварин;
правила тренування і використання мисливських собак;
порядок здійснення заходів з охорони та відтворення диких тварин; способи первинного оброблення та консервування продукції полювання; способи боротьби зі шкідливими тваринами;
правила і норми охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, правові знання та основи галузевої економіки.
Повинен уміти:
проводити догляд та охорону диких тварин від браконьєрства в закріпленому обході;
заготовляти корми і підгодовувати тварин;
вести облік запасів кормів;
складати протоколи на порушників правил полювання;
знищувати шкідливих звірів;
вести реєстрацію мисливців;
брати участь в організації і проведенні індивідуальних та колективних полювань;
відстрілювати та відловлювати диких тварин;
виконувати первинне оброблення (знекровлення, нутрування), консервування і здавання добутої дичини відповідно до чинних стандартів і технічних умов;
перевіряти зброю, боєприпаси, пастки та інші знаряддя лову, інвентар, устаткування;
установлювати самоловні пристрої;
брати участь у проведенні обліку чисельності диких тварин;
провадити роз’яснювальну роботу серед мисливців та місцевого населення щодо охорони, відтворення і раціонального використання державного мисливського фонду та правил полювання.
Медичні обмеження. Серцево-судинні захворювання; порушення функцій опорно-рухового апарату; зниження гостроти зору і слуху; хвороби, пов’язані з втратою свідомості. Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей. Професія єгеря серйозна і вимагає від людини не тільки хорошої підготовки, а й знання біології звірів і птахів; законів і нормативних актів про відстріл і вилов дичини; правил полювання; технології і організації лісогосподарських промислів. Вимоги до спеціаліста:
любов до природи;
фізична витривалість;
увага;
гострота зору і слуху;
швидкість реакції;
сумлінність;
мобільність і готовність до ненормованого робочого дня;
винахідливість;
сміливість;
рішучість.
Селище Міжгір'я, вулиця Шевченка 18, тел. 068 4934499.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook