За результатами розгляду заявок, поданих на перший конкурс Моніторинговий комітет програми відібрав для фінансування 43 проєкти, серед яких два, підготовлені Ужгородським національним університетом. Мова йде про ініціативи команд кафедри ентомології та збереження біорізноманіття (Біологічний факультет), а також кафедри геодезії, землеустрою та геоінформатики (Географічний факультет), що будуть реалізовуватися у партнерстві з низкою організацій Закарпатської області та прикордоння сусідніх країн.
Так, завдяки фінансуванню програми HUSKROUA, команда біологічного факультету спільно з Університетом Павла Йожефа Шафарика в Кошицях (Словаччина) та Інститутом розвитку Карпатського регіону (м. Ужгород) упродовж двох років зможуть реалізовувати спільну словацько-українську екологічну освітню кампанію, спрямовану на висвітлення стану навколишнього середовища та популяризацію необхідності захисту водних ресурсів в прикордонних регіонах Словаччини та України.
Відповідно основною
метою проєкту
«Довкілля для майбутнього через наукову освіту – робота в природі» («EnvironmentFortheFuturebyScientificEducation – workinnature») – EFFUSE-win, є розвиток екологічних компетенцій та поширення екологічних знань про стан природи та необхідність її охорони серед мешканців транскордонних регіонів Словаччини та України, а також підвищення наукових компетенцій, важливих для вирішення актуальних екологічних проблем.
Під час виконання запланованих заходів проєкту, спрямованих на реальний зв’язок учнів та студентів із природою будуть реалізовані польові тренінги, еколого-освітні заходи на відкритому повітрі для університетської та шкільної молоді, польові дослідження експертів, створено лабораторії в УжНУ у складі мережі LYS (Laboratories of Young Scientists), організовано онлайн-події та тренінги, що будуть проводитися у Словаччині.
Результати проєктних досліджень будуть оприлюднені через презентацію результатів моніторингу екологічного стану транскордонних територій, відповідних наукових публікацій.
Не менш результативним обіцяє бути проєкт команди географічного факультету
«Запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні» (WeVaRe), головними партнерами якого є Адміністрація національного парку Полонини (Словаччина), Технічний університет Клуж-Напока (Румунія), Адміністрація природного парку Марамурешських гір (Румунія), Науково-дослідний інститут альпійської біології Університету у м. Жиліна (Словаччина).
Основним завданням проєкту є оцінка поточного стану навколишнього природного середовища, біорізноманіття водно-болотних угідь і їхнього ареалу, розробка системи моніторингу водно-болотних угідь на основі сучасних технологій і практик.
Серед основних заходів проєкту: інвентаризація водно-болотних угідь у транскордонному регіоні SK-RO-UA та оцінка поточного стану природного середовища та біорізноманіття цих ареалів. З цією метою буде здійснено інвентаризацію водно-болотних угідь у транскордонному регіоні SK-RO-UA та визначено їх стан, проведено інструментальний аналіз гідрологічного режиму та кліматичних факторів функціонування водно-болотних угідь, відповідно будуть проведені снігомірні знімання у водозборах водно-болотних угідь у зимові періоди, гідрохімічний аналіз води та ґрунту і виконана обробка даних моніторингу на основі інструментальних досліджень. Це сприятиме впровадженню комплексної системи моніторингу та запобігання забрудненню водно-болотних угідь на основі сучасних технологій та практики.
Завдяки проробленій роботі та отриманим результатам вдасться також розробити ландшафтну карту території боліт із зазначенням осередків прояву ерозійних, осипних, зсувних та інших процесів, зробити актуальну оцінку та геохімічний аналіз процесів функціонування водно-болотних угідь та розміщення забруднюючих речовин (якщо будуть такі виявлені). Крім того, для зменшення ризиків стихійних лих, буде розпочато моніторинг небезпечних процесів забруднення водно-болотних угідь у транскордонному регіоні SK-RO-UA, прогнозуватиметься поява джерел аварійного забруднення атмосферного повітря, води та ґрунту на транскордонних водно-болотних угіддях з метою запобігання їх забруднення. У рамках цієї діяльності буде створено ГІС та спільну інноваційну стратегію запобігання екологічним катастрофам.
Висловлюємо глибоку вдячність партерам, сподіваємося та плануємо розвивати та розширювати наукову співпрацю між науковими спільнотами на основі довгострокового партнерства.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook