Міжнародний Вишеградський Фонд підтримує дослідницькі ініціативи ужнівців


Нещодавно, в рамках робочого візиту, Ужгородський національний університет відвідали представниці Вишеградського фонду (Visegrad Fund) – проєктні менеджерки Єлизавета Синецька-Кушик (Yelyzaveta Synetska) та Єва Мереніч (Éva Merenics). Мета візиту мала консультаційно-мотиваційний характер для цьогорічних відібраних та потенційних грантоотримувачів. Вишеградський фонд щороку надає можливість проводити дослідження у державах Вишеградської четвірки (і не лише) багатьом нашим науковцям з різних факультетів та спеціальностей в рамках індивідуальних стажувань, а також грантових проєктів. 

Поспілкуватися з гостями вдалося і учасникам робочих груп відібраних проєктів, розроблених науковцями УжНУ, які протягом двох років будуть  підтримуватися Вишеградським фондом. Завдяки даному візиту колеги змогли отримати відповіді щодо аплікації, реалізації, звітування по вишеградським проєктам, так би мовити, офлайн, з перших вуст, як бонус – почути ряд додаткової, не менш важливої, інформації. 

Цьогоріч успішними у грантових програмах Вишеградського фонду стали проєкти двох ужнівських команд, які представлені колегами з Навчально-наукового інституту хімії та екології, факультету історії та міжнародних відносин, юридичного факультету та факультету суспільних наук. Проєкти містять теоретичну та емпіричну складові і, без сумніву стануть корисними не лише для їх учасників і партнерів, але і для набагато ширшої аудиторії, насамперед фокус-груп та інших бенефіціарів.  

Проєкт, розроблений науковцями-хіміками, а саме – «Потужний, науково-освітній UA-Visegrad інструмент для розвитку зелених підходів» (ChemHub-powerful scientific and educational UA-Visegrad tool for the development of green approaches) - стартував у березні 2024 року. Його метою є омолодження системи освіти за допомогою впровадження практичних елементів та підвищення обізнаності у хімічних та екологічних тенденціях. Ідея проєкту передбачає широке залучення студентів, викладачів та дослідників через форуми, сесії обміну досвідом та круглі столи, сприяючи таким чином співпраці, покращуючи якість викладання. Серед запланованих результатів – публікація спільної монографії та статті, що сприятимуть академічному дискурсу, надихаючи на подальші дослідження. Серед основних завдань проєкту також покращення доступу до якісної освіти, оновлення навчальних планів та забезпечення фінансування дослідницьких проєктів.  

В рамках реалізації проєкту ChemHub-powerful scientific and educational UA-Visegrad tool for the development of green approaches, науковцями ННІХЕ було пройдено три тренінги у країнах Вишеградської четвірки: тренінг на базі Пряшівського університету (Словаччина, 11.03.2024–15.03.2024), спрямований на поглиблення знань українських науковців у зеленій хімії; тренінг в Університеті Яна Длугоша (Ченстохова, Польща 22.04.2024–26.04.2024), мав на меті вдосконалення навичок у синтезі функціональних органічних матеріалів для медицини; тренінг у Карловому університеті (Прага, Чехія 10.06.2024–14.06.2024), акцентами якого стала біоорганічна хімія та створення функціональних матеріалів. Учасниками тренінгів є члени робочої групи проєкту від УжНУ– професори Михайло Онисько та Михайло Сливка, а також доцент Наталія Король.Наступним етапом реалізації проєкту є конференція International Chemical Hub forum «Chemistry and Ecology Nexus: Igniting Innovation and Sustainability for Future Generations», яку заплановано провести 18 – 20 вересня 2024 року.

З початком вересня стартувала реалізація іншого успішного проєкту в рамках фінансування Вишеградського фонду – «Транскордонне співробітництво України та Вишеградської четвірки: просування кращих практик»(CBC in Ukraine and V4: in the search for examples of best practice), який триватиме до кінця лютого 2026 року. Партнерами проєкту є Пряшівський університет (Словацька Республіка), Вища школа бізнесу у м. Домброва Гурніча. Академія ВСБ (Республіка Польща), Технічний університет м. Ліберець (Чеська Республіка), Центральноєвропейська служба транскордонних ініціатив (Угорщина). Учасницями команди проєкту від УжНУ є представниці факультету суспільних наук, факультету історії та міжнародних відносин та юридичного факультету, які спеціалізуються у дослідженнях різних аспектів транскордонного співробітництва – професорка Мирослава Лендьел та доцентки Надія Кічера, Оксана Свєженцева та Юлія Фетько. 

Метою проєкту є визначення та аналіз найбільш ефективних інституційних та щоденних практик транскордонного співробітництва, що можуть бути застосовані до прикордонних областей та українських громад у процесі вступу України до ЄС. Відповідно визначення, систематизація та поширення прикладів успішних інституційних моделей та найкращих повсякденних практик транскордонного співробітництва серед країн Вишеградської четвірки, а також тих, які вже випробувані у співпраці з українськими партнерами, дасть змогу з’ясувати, що активно функціонує у сфері транскордонного співробітництва, а що ні і чому. Результати дослідження будуть розроблені та популяризовані завдяки спільним публікаціям, семінарам та заключній конференції за участі широкого кола зацікавлених груп та осіб.    

Реалізація проєкту дасть змогу розробити дієві рекомендації для підвищення ефективності транскордонного співробітництва в Україні, зокрема оцінюючи вплив СВС на територіальний розвиток, потреби мешканців, міжетнічний діалог, безпеку тощо. Окрім того, продовжиться робота щодо запровадження в освітній процес студентів декількох факультетів навчальної дисципліни «Дослідження кордонів».



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.