
Більш ніж два мільярди людей у світі відзначають Велику або Страсну п'ятницю. У цей день, згідно з християнським віровченням, Ісуса розіп'яли на хресті. І під час спеціальних богослужінь людини згадують його страждання і те, що це означає для їхньої віри.
Для церкви Страсна п'ятниця - це день жалоби. У цей день не правлять літургій, а натомість читають Євангеліє про Страсті Христові - події останніх днів Ісуса Христа.
У Страсну п'ятницю церква також відтворює чин похорону Ісуса Христа. Десь по обіді закінчується служба і в центр храму виносять Плащаницю - полотно із зображенням Ісуса в гробі. Плащаниця символізує саван, в який загортали тіло мертвого Ісуса.
Після винесення Плащаниці люди протягом дня приносять у церкву, щоб вклонитися і поцілувати її на знак вдячності та скорботи.
Згідно з традиціями вірян, Страсна п'ятниця має два періоди - до винесення Плащаниці і після, коли її забирають назад до храму. Страсна п'ятниця - це день, коли віряни найсуворіше дотримувалися посту. Вони не їли до винесення Плащаниці, а після - можуть тільки їсти хліб і пити воду. Частково цих традицій дотримуються і сьогодні.
Відзначаючи жертву Ісуса, країни мають свої традиції - вони організовують спеціальні процесії чи відтворення розп'яття.
Деякі з цих традицій можуть здивувати українців.
Чого не можна робити в Страсну п'ятницю
Загалом вірянам рекомендують проводити Страсну п'ятницю в тиші, молитвах і не займатися хатньою роботою.
Священники також рекомендують не прибирати в цей день на цвинтарях та не пекти паски.
Вони пояснюють це тим, що приготування святкової, не пісної випічки є радісною справою, яка потребує багато праці, а це не відповідає скорботному настрою Страсної п'ятниці.
Зазвичай паски в Україні випікають раніше - у понеділок чи вівторок Страсного тижня.
Вважається, що важку роботу в господарстві вже мали зробити до п'ятниці, а в цей день можна займатися хіба що дрібними побутовими справами. Але не садити, не прати, не прибирати і не готувати святкові страви.
Також в Страсну п'ятницю вірянам рекомендують не сваритися і не лаятися.
Підписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook