Сьогодні в Україні відзначають День Матері: історія свята

Щороку День матері в Україні відзначають у другу неділю травня. У 2025 році це свято припадає на 11 травня. 
"На долю українських матерів випало багато тривог. Колись недоспані ночі біля колиски повернулися безсонням через хвилювання за синів і дочок, котрі сьогодні  відстоюють незалежність нашої країни.
Дякуємо вам за любов, терпіння, віру і молитви. За те, що виховали сильних і гідних людей.
Нехай кожна мама дочекається свою дитину!
Але ця війна жорстока. І, на жаль, забирає найдорожче.
Слів, які могли б загоїти біль втрати, не існує.
Ми мовчки схиляємо голови перед тими, хто пережив найстрашніше" - написав голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
Українські матері витримали ворожі обстріли, коли вивозили дітей з-під російської окупації. Заспокоювали дитячий плач через сотні клятих ракетних обстрілів. Вистояли десятки годин на українському кордоні, щоб забрати дітей подалі від жахіть війни.
Українські матері благословили власну дитину на захист держави, а зараз чекають на коротке повідомлення в месенджері: «Мамо, я живий».
Українські жінки навчились розбиратись в тому, який же бронік краще захищає, яка каска надійніша, а берці зручніші . «І навчились, витираючи сльози, опікуватись побратимами свого загиблого сина. Або щодня молитись про життя полоненого сина чи доньки.
українські матері – це міцна опора, яку не знищити жодному ворогу.
Бути мамою в Україні – це любити, молитися  і ненавидіти. Так сильно, що перехоплює в горлі. Нехай наша спільна любов захистить Україну. Нехай кожна мама дочекається свого сина і доньку з війни. Нехай кожна мама- воїн повернеться до своїх дітей жива і здорова. Нехай наша несамовита ненависть  допоможе нашій Армії знищити ворога.
Історія свята
День матері відзначають більшість країн світу, однак у різні дати. У багатьох, як і в Україні, свято припадає на другу неділю травня. У сусідній Польщі мам вітають щороку в той же день, 26 травня, а у Франції Мамин день відзначають в останню суботу травня. Традиційно діти вітають своїх мам квітами, листівками та теплими словами.
Початок становлення цього дня у світі припадає на ХХ століття. До цього кілька американських активісток намагалися започаткувати День матері, проте ці ініціативи не отримували розголосу, а свято так і не закріпилося у календарях. 
У  XIX столітті активістка Енн Джарвіс Рівз разом із чоловіком народила 13 дітей, з яких вижити вдалося лише чотирьом. Діти померли через захворювання та антисанітарні умови, які сприяли поширенню епідемій. Протягом життя Енн Джарвіс боролася з антисанітарією, займалася просвітницькою діяльністю та надавала допомогу для зниження дитячої смертності. Згодом активістка організувала в робітничих клубах День матері, аби знову ж таки сприяти покращенню санітарних норм. У започаткованих нею клубах збирали кошти на купівлю ліків та оплату послуг помічниць у сім'ях, де матері мали серйозні проблеми зі здоров'ям. 
Після смерті Енн її донька Анна у 1907 році заснувала свято, яке світ відзначає уже понад 100 років – День матері. Цим днем Джарвіс хотіла вшанувати пам’ять про свою матір та її роботу. Історію Анни Джарвіс описує у своїй книзі доцентка історії Кетрін Лейн Антоліні із Західної Вірджинії. За її словами, сотні листів до державних установ та наполегливість Джарвіс дали свої плоди. Уже в 1914 році тодішній президент США Вудро Вільсон оголосив, що віднині друга неділя травня стає національним святом на честь усіх американських матерів. 
Джарвіс витратила десятиліття на популяризацію Дня матері, водночас захищаючи це свято від комерціалізації. 
Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня. 
Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині "Союзу українок" з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.
У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття боролися за відновлення свята в Україні.  
Старання "Союзу українок", міжнародної організації "Жіноча громада", Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали свідомо: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.
Проте це свято чимало критикували. Дискусії щодо його міжнародного значення ведуть й досі.
Роль матері у суспільстві змінюється щохвилини. Як пише Кетрін Антоліні у своїй книзі, засновниця Дня матері Джервіс вклала у це свято саме значення матері у домі, її роль у веденні господарства та вихованні дітей.
Пам’ятати, говорити про вдячність і любов матерям треба частіше, ніж раз у рік. Проте День матері є щорічним весняним нагадуванням, наскільки важливою є роль матерів у світі і якої поваги вони заслуговують. 
Дорогі українські матусі! Щиро вітаємо вас із Днем матері — святом безмежної любові, тепла та вдячності. Ви — джерело сили, доброти й натхнення для всіх нас. Ваші обійми — найкращий захист, ваша турбота — незамінна, а ваша любов — безцінна. Бажаємо вам міцного здоров’я, родинного затишку, поваги та радості від дітей. Нехай ваші дні будуть сповнені щастям, а серце — спокоєм у цей важкий час, коли ваші сини і дочки власною кров'ю та ціною свого життя захищають нашу Батьківщину від ворога. Сьогодні, у час випробувань, мама – це ще й символ неймовірної витримки, незламної віри, щоденної боротьби за дітей, родину, майбутнє. Це жертовність, молитва і стійкість, що не піддаються виміру словами.
Нехай усі сини та доньки повернуться додому.
Дякуємо вам за те, що ви є. Зі святом!

TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар