Що таке депресія:
Депресія - це психічне пригнічення, яке супроводжується млявістю мислення, уповільненими рухами
Від звичайного пригнічення депресія відрізняється тим, що людина не може впоратися з нею самостійно. Це вже хвороба, яка вимагає відповідного лікування.
Депресія може виникати в будь-якому віці, але частіше у підлітковому, середньому та похилому, причому жінки страждають частіше від чоловіків внаслідок особливостей ендокринної та нервової систем.
На початкових стадіях депресії людина майже завжди песимістично оцінює все, що відбувається з нею або навколо неї, вона часто застрягає на тривожних спогадах, які її непокоять. Вона картає себе за те, що неправильно вчинила в тій чи іншій ситуації. Подібні ситуації з минулого раз по раз виникають у її свідомості та викликають відчуття душевного болю, печалі, жалю або злоби.
Перший тип депресії - реактивний або психогенний (невротичний), який виникає внаслідок важких життєвих ситуацій. Часто це буває пов'язано з утратою: невиліковна хвороба або смерть близької людини, розлучення, кохання без відповіді. Душевний біль іноді важчий за фізичний. Нагадати про минуле здатне все - фотокартка, старий квиток у театр, примітки в записнику.
Другий тип - це внутрішній або ендогенний. Така депресія виникає внаслідок перенесених захворювань.
Симптоми: переповнююче почуття провини, млявість, байдужість, втрата апетиту, відсутність сексуального потягу, порушення сну, зміна глибини депресії протягом дня, поступова втрата відчуття реального, нервове збудження, відчуття тривоги і страху, галюцинації. Хворий не бажає вступати в контакт з, оточуючими.
Серйозно поставтеся до ймовірності самогубства у стані депресії, адже кожний п'ятий хворий на депресію робить спробу накласти на себе руки.
У дітей важкі переживання можуть залишити слід на все життя, тому часто психологи, психіатри, психоаналітики в пошуках причин тих чи інших вчинків або порушень звертаються до дитинства своїх підопічних.
На щастя, людина влаштована так, що з часом біль від пережитого втрачає свою гостроту, і життя знову починає нас радувати. Ми виходимо із важких випробувань, збагачені досвідом. Але можуть бути і втрати. Депресії можуть загострити хронічні захворювання або спровокувати ті, до яких у нас є схильність.
На превеликий жаль, у повсякденному житті ніде подітися від депресій, тож треба вчитися переживати їх.
Не бійтесь того, що з вами відбувається. Журитися та відчувати біль від втрат - це нормально. Не замикайтесь у своєму горі, шукайте надійного друга, якому можна «поплакати в жилетку». Декому найкраще «вилити душу» в малюнку, вишивці чи навіть у пісні. Частіше бувайте в компанії, дивіться хороші кінофільми, спектаклі, відвідуйте виставки, музеї.
Пориньте з головою у роботу, це допомагає відволікти-ся від нав'язливих думок.
Якщо депресія пов'язана із втратою близької людини, то нас нерідко може охопити відчуття власної провини. Можливо, ми завдавали їй інколи болю, мало про неї піклувались. Якщо навіть це так, то навряд чи варто себе картати. Станьте уважнішими до тих, хто зараз поруч з вами.
Якщо депресія є наслідком нерозділеного кохання, то замість того, щоб журитися, уважніше подивіться навкруги. Напевно, ви комусь подобаєтесь. Тож придивіться до нового «об'єкту», може, ваше щастя саме там.
Благотворний вплив має і молитва, яка здатна позитивно вплинути на пам'ять, увагу, уяву.
Іноді депресія може бути пов'язана із певними порами року. Досить часто це буває взимку внаслідок браку сонячного світла. У таких випадках допомагає так звана люкстерапія - лікування за допомогою спеціальних ламп, джерел ультрафіолетового випромінювання.
Аби не втрапити в чіпке павутиння невротичної депресії, людина повинна зміцнювати свій психологічний захист. Для цього існує чимало правил і прийомів - від раціонального харчування та активного способу життя до оволодіння спеціальними прийомами автотренінгу, медитації тощо.
Людина повинна відчувати себе не «зламаним гвинтиком», а господарем своєї долі. Потрібно мати у своєму житті щось таке, що перевищує сьогоденні турботи. Це можуть бути і різноманітні хобі, і релігія, і творчість. Все, що очищає душу, що дозволяє хоча б на деякий час відволікатись від суворих реалій повсякденного життя та поринати в інший, нехай і вигаданий світ.
Ряд харчових продуктів здатний поліпшувати настрій. Це родзинки, айва, груші, банани. Певні антидепресивні властивості мають ароматичні трави: кіндза (коріандр), базилік, селера, огіркова трава.
У важких випадках депресії слід звернутися до психотерапевта.
Після консультації лікаря можна застосовувати засоби народної медицини, які зміцнюють нервову систему
* 1 ст. ложку листя м'яти перцевої залити склянкою окропу, кип'ятити 10 хвилин, пити по 1/2 склянки вранці і ввечері.
* 1 ст. ложку трави кропиви собачої заварити склянкою окропу, настояти 20 хвилин, взяти 1/5 частину склянки, розвести водою до півсклянки, вживати при безсонні, поганому настрої.
* 1 ст. ложку подрібненого кореня синюхи блакитної залити склянкою води, кип'ятити на малому вогні ЗО хвилин, пити по 3-5 ст. ложок на добу через 2 години після їди. Дія синюхи блакитної у 8-10 разів сильніша за дію валеріани.
* 15 г листків омели білої заварюють склянкою окропу, приймають по 1 ст. ложці тричі на день.
Якщо ти відчуваєш себе пригніченим, то краще щось з цим робити – депресія сама по собі не зникне. Не забувай, що ти завжди можеш щось зробити для боротьби і твій успіх залежить тільки від тебе. Ось 5 речей, виконання, яких може тобі допомогти забути про депресію.
1. Займися спортом. Виділи протягом дня пів години для заняття якимось спортом. Ти можеш зранку виконувати зарядку чи бігати, можливо кататися на велосипеді, можеш записатися до басейну вибір залежить тільки від тебе. Я розумію, ти відчуваєш себе пригніченим, і не виникає бажання проявляти бодай якусь активність. Але ти повинен себе примусити це зробити (попроси друга займатися з тобою, якщо тобі потрібна якась спортивна мотивація). Не пройде і тижня, як ти відчуєш зміни у своєму настрої.
2. Зміни свій раціон. Депресія може зачепити твій апетит. У декого апетит пропаде взагалі, що навіть дивитися на їжу не буде хотітися, а інший буде їсти все, що тільки знайде у своєму холодильнику. Якщо депресія вплинула на твій апетит, ти повинен подумати про свій раціон. Внеси до свого щоденного раціону більше свіжих фруктів та овочів. Це позитивно вплине на твоє самопочуття.
3. Зрозумій свої проблеми, але не зациклюйся на них. Спробуй проаналізувати всі ситуації, які призвели до твоєї депресії. Коли ти знаєш, що змушує тебе почуватися пригніченим і чому, поговори про це з близькою тобі людиною. Щира розмова – це спосіб випустити почуття на волю і відчути, що тебе розуміють та підтримують. Якщо в тебе не має такої людини, то вилий свої думки та переживання на папері, це також дієво!
Звільнивши себе від тиску негативних думок, зверни свою увагу на щось позитивне. Починай діяти, щоб вирішити проблему. Звернися до когось за допомогою чи порадою. Зрозумій, що ти не сам на сам зі своїми негараздами, є люди , які можуть тобі допомогти і ти повинен, це ясно розуміти. Відчуття зв’язаності з друзями та родиною дуже полегшить твій стан.
4. Вирази себе. З депресією, творчий потенціал людини і почуття гумору можуть блокуватися. Змусь свою уяву працювати, займись якоюсь творчою роботою, спробуй намалювати, якийсь пейзаж чи перевір свої здібності у поезій, знайди завдання, яке змусить твої думки працювати, а не знову і знову жаліти себе. Сходи з товаришем у кіно на якусь комедію , зроби щось, що змусить тебе сміятися. Сміх допоможе зняти напруженість .
5. Дивися на яскраву сторону. Депресія зачіпає твої думки, тобі все здається похмурим, невеселим та безнадійним. Приклади зусиль, щоб помітити щось гарне та яскраве. Спробуй помітити одну річ, потім подумай про іншу. Подумай за що ти можеш бути вдячний у цьому світі. Це змусить твої думки знаходити більше і більше позитивних моментів у твоєму житті. Будь терплячим до себе, не забувай, що найкращі ліки – це час, але не опускай рук, це ще нікому не допомагало.