Андрій Горват: «В УжНУ є реальні можливості для прийому майже всіх випускників Закарпаття, хто успішно подолав зовнішнє незалежне оцінювання»

Незабаром більшість випускників шкіл краю, як і в цілому по країні, подаватимуть документи для вступу у вищі навчальні заклади. Уже традиційно таких абітурієнтів прийматиме й Ужгородський національний університет. Як у провідному закладі області проходитиме цьогорічна кампанія по відбору нових студентів, в інтерв’ю розповідає відповідальний секретар приймальної комісії УжНУ Андрій Горват. 

 

— Андрію Андрійовичу, насамперед хочу запитати вас, які зміни сталися в правилах прийому порівняно з минулим роком?

— Деякі зміни є. Зокрема хто вступатиме на перший курс, раніше керувався правом вибору вишів щодо того, які сертифікати ЗНО потрібно було подавати на відповідні напрями підготовки і спеціальності. Цього ж року все чітко визначило профільне міністерство. Тобто за ВНЗ не залишено можливостей для варіювання. Скажімо, на напрям підготовки «Історія» обов’язковими є українська мова, історія України — як профільний предмет —  і всесвітня історія  або іноземна мова (з останніх двох один за вибором абітурієнта); на спеціальність «Лікувальна справа» обов’язковими є українська мова, біологія — як профільний предмет —  і хімія або фізика (з останніх двох один за вибором абітурієнта). Вищий навчальний заклад обирає тільки профільну дисципліну. Друга особливість полягає в тому, що з профільної дисципліни потрібно мати не менше ніж 140 балів. Третє. У минулі роки для вступу до ВНЗ необхідно було мати щонайменше 124 бали з кожного предмету ЗНО. У цьому ж році за рішенням приймальної комісії може бути допущений до участі в конкурсному відборі для вступу на навчання абітурієнт, котрий подає сертифікат ЗНО, кількість балів якого з одного з непрофільних предметів, визначених правилами прийому, нижче 124 балів. Правда, за умови, якщо кількість балів із профільного загальноосвітнього предмету, зазначена в сертифікаті, становить не менше ніж 170 балів. І ще. Хто вступатиме на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра сестринської справи, складатиме фахове випробування, тобто зараховуватиметься на подальше навчання не за результатами зовнішнього незалежного оцінювання, а за результатами саме фахового вступного випробування. У решті позиції правил прийому в основному такі ж, як і минулого року.

 

— Нагадайте їх будь ласка, зокрема які документи необхідно подати для вступу?

— Для звичайного вступу приймальній комісій потрібно пред’явити оригінали документів і здати заяву встановленого зразка для участі в конкурсі для зарахування на навчання. До заяви, поданої в паперовій формі, вступник додає:

  • атестат про повну загальну середню освіту (або диплом про здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень) і додаток до нього, за особистим вибором оригінали або копії;
  • сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти) за особистим вибором оригінали або копії;
  • копію документа, що посвідчує особу та громадянство (паспорт);
  • медичну довідку за формою 086-о або її копію;
  • шість кольорових фотокарток розміром 3 х 4 см.

Інші документи або їх копії вступник подаює, якщо це викликано особливими умовами зарахування за відповідними напрямами (спеціальностями). До речі, заяву для участі в конкурсі на навчання в університеті можна подати і в електронному виді.

Слід також наголосити, що реєстрація вступників обов’язково відбуватиметься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО) у режимі он-лайн. Тобто в процесі здачі документів усі дані про абітурієнта одразу ж мають бути внесені до згаданої бази даних. І тільки після проведення цієї процедури ми зможемо видати абітурієнтові розписку про те, що прийняли й зареєстрували його документи. Для такої діяльності в нашому університеті спеціально створений підрозділ, який винятково займатиметься реєстрацією абітурієнтів в ЄДЕБО. До речі, у перші дні реєстрація може викликати чимале напруження, адже всі вищі навчальні заклади одночасно почнуть заносити дані в загальноукраїнську систему. Чи витримає вона таке навантаження? Якщо ні й працюватиме повільно, то наша робота буде сповільнена відповідно.

Для конкурсного відбору осіб, які на основі повної загальної середньої освіти вступають для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра (спеціаліста медичного спрямування), конкурсний бал обчислюватиметься шляхом додавання балів сертифіката з конкурсних предметів (вступних екзаменів, творчих конкурсів), середнього бала документа (додатка до документа) про повну загальну середню освіту. При цьому середній бал документа про повну загальну середню освіту співвідноситиметься з 12-бальною шкалою з округленням до десятих частин бала й переводиться в 200-бальну шкалу. До загальних балів можуть додаватися бали для переможців всеукраїнської олімпіади. Величина додаткового бала встановлюється:

  • особам,  нагородженим дипломами  I ступеня, — 50 балів;
  • особам,  нагородженим дипломами  IІ ступеня, — 40 балів;
  • особам, нагородженим дипломами  IІІ ступеня, — 30 балів.

Додатковий бал зараховується лише за однією з вищеперерахованих підстав.

Додаткові бали (до 20) також нараховуватимуть тим, хто закінчив підготовче відділення або курси при університеті. До слова, близько 80 осіб закінчили вищеназвані курси, у середньому їм додасться по 7 — 8 балів.

 

— Система творчих конкурсів збереглася, як і торік, на двох факультетах?

— Так: творчий конкурс із фізичної підготовленості й творчий конкурс для журналістів. Правда, з’явилася ще одна особливість: ті, хто поступають на угорську або румунську мови, крім обов’язкових сертифікатів з української мови й історії України, за вибором можуть подавати сертифікат ЗНО з іноземної (англійської, німецької, французької) мови або складати вступне випробування в нас у виші — з угорської чи румунської мов відповідно.   

 

— А як вступатимуть до УжНУ спеціалісти й магістри?

— Вступники на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Спеціаліст» складають вступний іспит із фаху. Тільки для нинішніх випускників бакалаврату УжНУ результат заначеного екзамену замінюється середньою оцінкою з додатка до диплома бакалавра. Хто одержав диплом бакалавра не цьогоріч або закінчив інші вищі навчальні заклади — складає усний екзамен, відтак  іде конкурс.

Щодо вступників на навчання за  освітньо-кваліфікаційним рівнем «Магістр», то доведеться пройти три «бар’єри»: усний екзамен зі спеціальності, тестове випробування з фаху й тестовий іспит з іноземної мови. Знову ж: для тих, хто закінчив бакалаврат нашого вишу цього року, результат усного вступного екзамену замінюється середньою оцінкою з додатка до диплома бакалавра. Однак тестові фахове випробування й іноземну мову доведеться пройти всім. Минулого року було тільки тестове випробування з іноземної мови.

Випускники бакалаврату УжНУ при вступі на навчання за програмами спеціаліста й магістра подають заяву, диплом бакалавра та додаток до нього (для претендентів у магістратуру ще необхідні 3 фотографії). Ті особи, які закінчили УжНУ в попередні роки, або випускники з інших вишів подають у приймальну комісію повний комплект документів.

 

— Якщо ж говорити про терміни прийому документів…

— Їх потрібно подавати в період із 2 по 31 липня. Утім хто проходитиме вступні випробування в університеті, мова про першокурсників, у них визначено крайню дату — до 20 липня, щоб із 20 по 30 липня провести творчі конкурси відповідно з фізкультури й для журналістів. Це ж стосується й тих, хто складатиме угорську чи румунську мови. Такий підхід застосовано з єдиною метою: аби потім усі одночасно мали рівні можливості на зарахування. Водночас слід наголосити, що є ще одна (вона невелика) категорія вступників, які мають право проходити тестування безпосередньо у виші. Ідеться про абітурієнтів, котрі закінчили школу до 2008 року або ж закінчили школу в 2012 році за кордоном і не мають сертифікатів ЗНО, а також про осіб, які звільнені в запас у поточному році чи служать у Збройних Силах за контрактом, плюс про осіб, котрі не могли складати ЗНО за медичними показниками. Зарахування ж проходитиме в кілька етапів. Перша хвиля — 1 серпня, після чого впродовж  чотирьох днів рекомендовані до зарахування на навчання за державним замовленням повинні здати в приймальну комісію оригінали атестату з додатком, сертифікати ЗНО й медичну довідку. Хто за визначений час не виконає цю умову, автоматично втратить право потрапити на навчання за державним замовленням. На вільні місця будуть рекомендовані на зарахування наступні за рейтингом абітурієнти (друга хвиля). Вони впродовж трьох днів повинні подати оригінали документів. Аналогічно процедура третьої хвилі з тим, щоб зарахування на місця державного замовлення завершити до 12 серпня. Відтак остаточно чекатимемо укладання контрактів до 25 серпня на навчання  за рахунок фізичних і юридичних осіб.

Хто ж вступатиме на освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста й магістра, матиме вступні випробування від 1 до 10 серпня, зарахування протягом 12 — 15 серпня й так само до 25 серпня остаточно матиме змогу оформитися на платне навчання. Крім того, маємо факультет післядипломної освіти. Із базовою чи повною вищою освітою можна отримати другу вищу або ж  здобувати паралельно, приміром, диплом математика й економіста.

 

— Чи передбачаєте ажіотаж на окремі спеціальності й великий наплив абітурієнтів з окремих районів області або ж із інших регіонів України та зарубіжжя, чи поки зарано про це говорити?

— Щодо популярності спеціальностей, то я б сказав так: громадська думка швидко не змінюється. Якщо на напрям «Туризм», на юридичний та економічний факультети був високий конкурс, гадаю, таким і залишиться, хоч у країні вже давно говорять, що юристів і економістів нам уже достатньо.

Стосовно районів області, то традиційно приїздять до нас абітурієнти з Великоберезнянського, Перечинського, Воловецького, Міжгірського районів. Правда, випускників шкіл там загалом небагато — від 100 до 200. Тому паралельно звертатимемо увагу й на чисельні в цьому відношенні райони. Наприклад, на Тячівський, де 800 учнів цього року завершили навчання. Ми запрошуємо на навчання всіх учасників ІІІ етапу (обласних) олімпіад, учнів, які закінчили школи з відзнакою (медалістів). Хоч такі юнаки й дівчата не мають великих переваг, проте вони все ж належать до числа найкращих.

Стосовно випускників із України й зарубіжжя, то значних коливань не очікуємо. Скажімо, соціально-економічна обстановка в країні суттєво не змінилася, щоб розраховувати на значні міграції.

Узагалі цікавою є загальна картина по області. Так, близько семи тисяч потенційних абітурієнтів нашого краю випробовували себе на тестуванні. З них майже півтори тисячі повторно з одного чи кількох предметів. Отож реально маємо п’ять із половиною тисяч осіб — менше 60 відсотків усіх нинішніх закарпатських випускників. Замалий показник. До того ж 10 відсотків не з’явилися на тестування з різних причин. Маємо вже п’ять тисяч. Плюс дехто одержав менше ніж 140 балів із фахової дисципліни.  При цьому тільки Ужгородський національний університет має ліцензію на три з половиною тисячі першокурсників. Інакшими словами, один лише наш ВНЗ може прийняти ледь не всіх випускників області. А є ще й інші виші в краї, Україні й за кордоном.

 

— Маючи можливість привселюдно звернутися до випускників шкіл, чому б порадили обрати вступникам саме УжНУ?

— По-перше, Ужгородський національний університет є найпотужнішим навчальним закладом у регіоні. Лише кадровий потенціал — 120 докторів наук і близько 600 кандидатів наук — про багато що говорить. Далі: матеріально-технічна база дозволяє готувати висококласних професіоналів, адже маємо і високогірну базу в селі Колочава, і станцію спостереження за космічними об’єктами, і найбільшу в краї бібліотеку, і плавальний басейн та багато інших об’єктів інфраструктури.

В УжНУ надзвичайно широкий спектр напрямів підготовки фахівців і спеціальностей.  Виш заснований у 1945 році, має хороші традиції. Із часу виникнення, в нашій альма-матер підготовлено близько 67 тисяч фахівців. Якщо, приміром, батько чи мама вчилися в УжНУ, то зазвичай хочуть, щоб і їхні діти  навчалися в найавторитетнішому ВНЗ краю. Тому ми чекаємо на всіх абітурієнтів і бажаємо їм поповнити нашу дружну університетську сім’ю.

Джерело:УжНУ

рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.