Щирі посмішки, теплі спогади та увага молодих колег – саме в такій атмосфері проходило привітання з 90 - річним ювілеєм Василя Васильовича Пагирі, відомого дослідника-краєзнавця, старійшини літературного корпусу Закарпаття, учасника Великої Вітчизняної війни, письменника та поета, почесного громадянина міста Мукачева, члена Асоціації українських письменників.
Привітати ювіляра та висловити теплі слова вдячності за його самовіддану працю, за активну громадську діяльність прийшли поважні гості: колеги по перу, представники влади, вдячні читачі та друзі.
Славного сина гірського Воловецького краю прийшли привітати і земляки. Слова подяки Василю Васильовичу за його титанічну творчу працю висловили депутат Закарпатської обласної ради, очільник закарпатських рятувальників Мирослав Щербей, перший заступник голови Воловецької райдержадміністрації Іван Лопіт та голова Воловецької районної ради Василь Малильо.
«Ваша багаторічна та сумлінна праця дала поштовх тим позитивним перетворенням, які зараз відбуваються в літературному середовищі краю. Спасибі Вам за вагомий внесок у відродження національної культури й духовності, за те, що Ваші чудові твори дарують радість людям, навчають їх бути чесними, справедливими й благородними, любити Україну, рідне Закарпаття та свій народ», - зауважив депутат Закарпатської обласної ради Мирослав Щербей.
Наостанок він побажав ювілярові міцного здоров'я, довгих років життя, творчої наснаги у нових звершеннях та подальших здобутків в ім'я Закарпаття та України в цілому.
Василь Пагиря народився 1 січня 1923 р. в гірському селі Щербовець, що на Воловеччині, у селянській родині. Після закінчення народної школи у рідному селі рубав ліс для фірми „Латориця”. У 1943 р. став артистом Руського народного театру в Ужгороді. У 1944 р., як неблагонадійного, фашисти заарештували його і до кінця війни утримували в концентраційному таборі в Данії.
Творча спадщина Василя Пагирі, яка збагатила скарбницю національної та закарпатської літератури налічує понад 80 книг, сотні статей, нарисів, рецензій. На його книжках "Я світ узрів під Бескидом", "Відлуння Карпат", "Монастирі Закарпаття" та інших творах, зросло не одне покоління. Співпрацював він і з багатьма зарубіжними, республіканськими, обласними та районними газетами та журналами. Наприклад, „Визвольний шлях” (Лондон), „Вітчизна” (Київ), „Дукля” (Пряшів, Словаччина), „Літературна Україна” (Київ). Закарпатські газети: „Ужгород”, „Старий Замок Паланок”, „Молодь Закарпаття”, „Трибуна”, „Карпатський голос” та інші.
Хочеться сказати дещо про останні книги Василя Пагирі. Нещодавно на полицях книгарень Закарпаття з’явився його роман під назвою “Де шумлять смереки”, написаний у далекі післявоєнні роки. У цьому художньому творі автор змалював життя в гірському верховинському селі з його негараздами та успіхами.
ТУ МНС у Закарпатській області