Торік міжнародний фестиваль різників (угорською – гентешів) у селі Геча на Берегівщині було названо найкращим кулінарним фестом року на Закарпатті. Тому цьогоріч планка очікувань була досить високою. Мабуть тому багатьох гостей VII фесту дещо вразили вперше впроваджені цьогоріч вхідні 5 гривень, неякісна пострадянська попса та, головне, непролазне болото, від якого туристи з усього Закарпаття, України та навіть з-за кордону відмивали взуття у довколишніх калюжах.Найкривавіше дійство розпочалося з самого ранку, коли туристів у Гечі практично не було. Моря крові і жах, що разом з життям вилітав з тіл убитих тварин, привабили хіба що кількох журналістів. Лінивіші медійники та туристи підтяглися дещо пізніше, коли команди вже приступили до обробки свинячих туш. Суть змагання полягала в тому, щоби якомога швидше і професійніше зарізати тварину, обсмалити тушу (бажано, за давнім угорським звичаєм – жмутом соломи, за що додавали бали) і розібрати її. За роботою 26 команд (4 – з Угорщини, 2 – з Сербії та 20 — з України), спостерігало професійне журі, до якого увійшли і експерти з Угорщини.
Також оцінювалися якість, смак і зовнішній вигляд страв, що їх тут же, на місці готували команди.
Головним призом фестивалю була путівка на відпочинок до Греції для 8 членів команди, друге місце оцінили у тижневий відпочинок у Греції для 4-х чоловік, еквівалентом «бронзи» став триденний відпочинок в Карпатах.
Гостей на фесті побільшало десь після 10-ї. Загальну кількість туристів оцінили десь у 5 тисяч. Чимало з них долали сотні кілометрів, аби набратися небуденних емоцій і посмакувати «екзотичні» страви зі свинини, серед яких фірмова страва гентешів – підсмажена з цибулею свиняча кров. Її подавали першою разом з голубцями та тушкованим з квашеною капустою м’ясом (торошкапусто). Не бракувало охочих поласувати різноманітними варіантами традиційних шкварок, пікниці (ковбаси) та гурки (кров'янки). Запивали м’ясні смаколики закарпатськими паленкою (фруктова самогонка) та вином. Поміж тим можна було натрапити й на безкоштовні глінтвейн і солоні тістечка. Не вдалося організаторам і позбутися всюдисущого шашлику.
Зважаючи на туристичну орієнтованість фесту, ціни на ньому були вищими від звичайних. Від найдешевшого – голубців, капусняка і кварків, до 20 гривень за тарілку бограчу та боб-гуляшу і гурки за 60 гривень. Пікниця «зашкалювала» і за 100 гривень за кіло.
Автор:Віктор Лендєл
Фото:Олександра Ворошилова
Джерело: Закарпаття онлайн