Із 470-ти вулиць Ужгорода вночі освітлені лише центральні. А, отже, щоночі обласний центр Закарпаття буквально поринає у пітьму. За таких умов переходити дорогу навіть на пішохідному переході смертельно небезпечно.
Понад половина ДТП стається у темну пору доби. Винуватця нічної аварії, яка рік тому забрала два життя, засудили на 5 років ув’язнення. Він твердив, що пішохода на неосвітленій вулиці не помітив.
«Причина ДТП, яка сталася на вулиці Грушевського, – це перевищення швидкості. Він давав покази і на досудовому розслідуванні, і на суді про те, що побачив тільки тінь пішохода на перехресті», - каже начальник відділу прокуратури Закарпатської області Олександр Олаг.
Втім, і водії постійно перевищують швидкість на темних вулицях. Вже цього січня вночі під колеса машин потрапило троє ужгородців.
«У нічний час у цю пору пішоходи в нас мають таку звичку ходити у темному одязі. То водіям їх не завжди видно», - керівник відділу ДАІ міста Ужгорода Олексій Співак.
Працівники ДАІ радять городянам чіпляти вночі на одяг стрічки-світловідбивачі. Натомість, люди або ходять із ліхтариком, або збираються у групи і так перетинають неосвітлену дорогу.
Водії ж постійно скаржаться на розбиті і темні дороги. Таксист Іван Молнар розповідає, що вулиці освітлюють лічені години.
«Може світитися лише годину-дві. А може взагалі ніяк не вмикатися. Дуже багато ДТП створюються. Водій один другого назустріч сліпить, і стаються ДТП», - пояснює таксист.
40% із шести тисяч вуличних ліхтарів в Ужгороді не працює. Третина не світить уже понад 20 років. Лампи розбиті або давно перегоріли, електрокабелі – прогнили.
На рахунках комунального підприємства «Ужсвітло» немає грошей, на складах – лампочок, заборгованість по зарплаті зростає. Фінансування фірми щороку меншає, а проблеми вуличного освітлення збільшуються.
«У нас у дуже катастрофічному стані мережі, кабелі, проводи. Світильники є, а от із подачею струму – проблема. Світильникам деяким - по 40 років уже. Термін експлуатації – 25 років», - каже в. о. директора комунального підприємства «Ужсвітло» Віктор Крес.
Щоб освітити всі ужгородські вулиці, треба 2,5 мільйони гривень на рік. Міська влада обіцяє виділити «Ужсвітлу» цьогоріч тільки 700 тисяч гривень, яких навіть на заміну перегорілих лампочок не вистачить.
Про встановлення економних діодних ліхтарів лише мріють. А поки що на нічних ужгородських вулицях травмуються і гинуть пішоходи. Водії сідають на лави підсудних.
Світлана Ковбиця, «Факти», ICTV