Прокурор Закарпаття Анатолій Петруня пропонує покарати деяких міліціонерів

Прокурор Закарпатської області направив подання начальнику УМВС України в Закарпатській області генерал-майору міліції Василю Варцабі, у якому вимагає усунути порушення чинного законодавства в діяльності його підлеглих щодо профілактики та протидії злочинності, розкриття тяжких та особливо тяжких злочинів, насамперед проти життя та здоров’я громадян, умисного знищення або пошкодження майна, а також при проведенні досудового розслідування.

 

Також, прокурор вимагає вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників УМВС України в Закарпатській області, які допустили порушення вимог Законів України „Про міліцію”, «Про оперативно-розшукову діяльність» та Кримінального процесуального кодексу України, тобто не впоралися із виконанням покладеного на них державою обов’язку по розкриттю резонансних злочинів.

Зокрема, Анатолій Петруня неодноразово наголошував на тому, що криміногенна ситуація в області, особливо, що стосується підпалів автомобілів та майна, у тому числі правоохоронців та чиновників, набирає загрозливого характеру. На координаційних нарадах прокурор вимагав мобілізації зусиль правоохоронців у подоланні цієї проблеми, приймалися спільні постанови із зазначенням конкретних заходів і термінів їх виконання, надсилалися численні документи прокурорського реагування тощо. Проте, проаналізувавши стан справ щодо даної ситуації, Анатолій Леонідович констатував, що правоохоронцям не вдалося виконати свою основну функцію – забезпечити розкриття резонансних кримінальних справ. Незважаючи на те, що боротьба зі злочинністю, запобігання та профілактика кримінальним правопорушенням, захист громадян від злочинних посягань, розкриття злочинів, відшкодування завданих збитків відповідно до вимог Закону України «Про міліцію» та Кримінального процесуального кодексу України є основними завданнями та найголовнішими пріоритетами у діяльності органів внутрішніх справ.

Особливо турбує прокурора ріст злочинів, пов’язаних з умисним пошкодженням майна - 41 випадок. Найбільше таких скоєно: на території міста Мукачево - 6, Ужгорода - 15, Виноградівського- 5, Ужгородського - 3, Перечинського - 3, та Воловецькогоі Берегівського районів по 2.

Слід зазначити, що у органах внутрішніх справ області зареєстровано 323 злочини ( із яких 41 у 2012 році) щодо умисного пошкодження майна шляхом підпалу, з яких розкрито тільки 5. Їх вже скеровано до суду. Причому, жодного резонансного злочину цієї категорії не розкрито ( у тому числі підпалів автомобілів співробітників правоохоронних органів, працівників органів влади та місцевого самоврядування: члена виконкому Ужгородської міської ради Маргарити Мощак, заступника Ужгородського міського голови – Юрія Белякова, колишнього начальника управління майном міста Ужгорода - Володимира Мартина).

Майже у всіх кримінальних справах цієї категорії досудове слідство правоохоронцями було зупинено на підставі п. 3 ст. 206 КПК України ( коли не встановлено особу, яка вчинила злочин).

Прокурорами вже скасовано 37 таких незаконних постанов слідчих міліції про зупинення досудового слідства і надано письмові вказівки у цих справах.

Упродовж 2012 року лише в місті Ужгороді мали місце 19 фактів умисного пошкодження майна шляхом підпалу, за якими вже розпочато 15 кримінальних проваджень.

Прокурори вивчили ці кримінальні провадження і встановили, що досудове розслідування у них проводиться на вкрай низькому професійному рівні, а слідчі дії безпланові та епізодичні.

Це призвело до безпідставної тяганини та неприйняття кінцевого рішення, а досудове слідство у справах передчасно і безпідставно зупинялося.

У своєму поданні прокурор області акцентує увагу начальника УМВС в Закарпатській області на тому факті, що, незважаючи на великий суспільний резонанс окремих злочинів, жодного з них його підлеглі не спромоглися розкрити.

Протягом 2012 року на території області почастішали випадки пошкодження майна шляхом підпалу, проте керівництвом міськрайвідділів УМВС України в Закарпатській області не проаналізовано ситуацію із цими видами злочинів. А це свідчить про неналежне виконання своїх посадових обов”язків службовими особами міськрайвідділів УМВС України в Закарпатській області при здійсненні контролю за підлеглими працівниками, які допустили порушення при розслідуванні кримінальних проваджень зазначеної категорії і встановленні осіб, винних у вчиненні злочинів зазначеної категорії.

Протягом цього часу незаконними діями злочинців умисно знищено або пошкоджено шляхом підпалу 142 автомобілі. Найбільше у місті Ужгороді – 90 та місті Мукачево -21, в Ужгородському – 9, Мукачівському – 5, у Свалявському та Хустському по 4, у Берегівському, Іршавському, Тячівському районах по 3.

Таким чином, із року в рік кількість таких злочинів тільки збільшуються, вони носять зухвалий характер, особи, які їх вчиняють, залишаються не встановленими і без покарання.

Незважаючи на актуальність питання щодо розкриття злочинів, робота по встановленню осіб, що їх вчинили, з’ясування детальних обставин їх вчинення, зводилась до мінімуму. Зазвичай, після інтенсивної роботи у перші місяці вчинення злочинів, у подальшому робота по розкриттю злочинів припиняється, у непоодиноких випадках не проводились жодні дії і на початкових етапах. Матеріали оперативно-розшукових справ не систематизувалися, плани оперативно-розшукових заходів по розкриттю злочинів складались формально, без врахування особливостей вчинених злочинів, висунуті версії не відпрацьовувались

Прокурорськими перевірками виявлено, що у 20 оперативно-розшукових справах з моменту заведення не проводились жодні розшукові заходи. Дані справи лежать без руху, не зважаючи на те, що вже неодноразово перевірялись працівниками облпрокуратури, по ним надавались вказівки по усуненню порушень, а також вказувалось керівництву органів внутрішніх справ області на активізацію оперативно-розшукової роботи.

«Вказані порушення вимог Закону України “Про міліцію”, «Про оперативно-розшукову діяльність», Кримінального процесуального кодексу України стали можливими внаслідок відсутності належного контролю з боку керівників УМВС за виконанням підлеглими працівниками покладених на них обов’язків, недостатнього рівня професійної підготовки та неналежного виконання своїх службових обов’язків слідчими та оперативними уповноваженими щодо взаємодії у розкритті кримінальних правопорушень.

Все це в сукупності негативно впливає на стан боротьби зі злочинністю і потребує негайного вжиття заходів щодо усунення зазначених порушень чинного законодавства»- йдеться у поданні.

 

 

Прес-служба прокуратури Закарпатської області

 



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.