На порозі реорганізаційних змін та приєднання Закарпатського державного університету Ужгородський національний університет підсумував, з якими показниками вступає до нового етапу свого розвитку. Підсумки наукової діяльності УжНУ за 2012 рік засвідчили спад за кількома показниками. Відтепер керівництво УжНУ приділятиме розвитку науки у виші особливу увагу, адже попередня динаміка засвідчує тривожний стан справ.
Основні напрямки науково-дослідної роботи УжНУ на одному із засідань Вченої ради підсумував проректор з наукової роботи вишу, член-кореспондент НАНУ, проф. Юліан Височанський.
Так, у 2012 році університет брав участь у виконанні 56наукових тем ззагальним річним обсягом 5млн. 309тис. грн., що на 23% менше обсягу 2011 року.
За програмами МОН за рахунок базового бюджетного фінансування виконувалося 33теми (17фундаментальних і 16прикладних) обсягом 4 млн. 449тис. грн., що на 12% менше, ніж у 2011 році.
Обсяг надходжень до спеціального фонду бюджету за виконання 23 тем склав 860 тис. грн., що на 30% менше обсягу 2011 року.
«Узагальнення результатів наукової діяльності УжНУ вказує на певні здобутки нашого колективу, однак очевидною є тенденція до зменшення наукового потенціалу, - засвідчив проректор. - При стабільній кількості наукових публікацій та зростанні числа докторів наук зменшується сумарне цитування праць вчених нашого університету, знижуються конкурентноспроможність наукових проектів та фінансування наукових досліджень з різних джерел».
До слова, у рейтингу всесвітньої бази даних ScopusУжНу перемістився із колишнього 7-го до наразі 11-го місця серед українських університетів.
«Для подолання негативних тенденцій важливо зосередити увагу на вирішенні проблем фінансового забезпечення та поліпшення матеріальної бази наукових підрозділів, підвищенні мотивації наукової роботи викладачів і співробітників, зростанні наукової складової навчального процесу», - вважає Ю.М. Височанський.
Коментар ректора УжНУ, доктора технічних наук, професора Федора Ващука: «Науковий потенціал Ужгородського національного університету залишається високим. Вчені університету у 2012 році брали участь у виконанні різноманітних національних та міжнародних наукових проектів та програм. За результатами досліджень опубліковано 38 монографій, 60 навчальних посібників, з яких 8 з грифом МОНмолодьспорт України, понад 1300 наукових статей, в т.ч. понад 200 в зарубіжних виданнях. На базі університету в 2012 році проведено 23 міжнародні та національні наукові конференції. За результатами розробок університет отримав 77 патентів. Укладені ліцензійні угоди на використання винаходів. Протягом року викладачами та співробітниками університету захищено 33 кандидатські та 8 докторських дисертацій.
На сьогодні у стадії вирішення в Міністерстві освіти і науки виділення на наукові розробки університету 8 млн. гривень на два роки».
Джерело:УжНУ