Як захиститися від травневих кліщів

На офіційному сайті МОЗ України з'явилася інформація про хворобу Лайма, вірусному енцефаліті і марсельської лихоманці, а це означає, що в паркових зонах, змішаних лісах і на галявинах перед будинком нас знову чекають кліщі. Як захиститися від цих мікроскопічних кровопивців і що робити, якщо кліщ все-таки присмоктався? Нас консультує сімейний лікар Людмила Супрун.

Як виглядають травневі кліщі?

У травні, паралельно з початком сезону пікніків, відкривається сезон полювання на відпочиваючих, який влаштовують дрібні кровоссальні паразити круглої або овальної форми - кліщі. Розмір цих безхребетних тварин, що відносяться до класу павукоподібних, зазвичай не перевищує 3 см, але небезпека, яку вони несуть, куди солідніше.

Чим небезпечні травневі кліщі?

Суха трава, мляві листя, старі пні, повалені дерева - улюблені місця проживання цих кровосисних паразитів. Але небезпечний не сам кліщ, а його укус, точніше хвороби, переносниками яких є деякі види паразитів. Наприклад, іксодові кліщі є переносниками хвороби Лайма, кліщового вірусного енцефаліту, а собачий кліщ переносить марсельну лихоманку. Хвороба Лайма. У 2009 році в Україні було зареєстровано 979 випадків цього захворювання. Першими її проявами є почервоніння місця укусу, головний біль, затвердіння м'язів шиї, ломота у всьому тілі на тлі загальної млявості пацієнта. Якщо вчасно не почати лікування, хвороба може призвести до ураження шкіри, м'язів, суглобів, нервів, серця і судин. Кліщовий вірусний енцефаліт. Починається з головного болю, гарячки. Характерні напади нудотою, блювання, безсоння. Вірусний енцефаліт вражає насамперед центральну нервову систему, що може призвести до інвалідності, а іноді і смерті пацієнта. Найбільш неблагополучними регіонами вважаються Крим та Волинь - тут випадки вірусного енцефаліту реєструються щорічно. Марсельська лихоманка. Починається з почервоніння шкіри, появи чорної плями в місці укусу, при цьому різко підвищується температура до 38-40 градусів, збільшуються і стають болючими лімфовузли, на 2-4 день хвороби з'являється висип на грудях, животі, потім обличчі, шиї. Марсельська лихоманка найчастіше передається через укуси собачого кліща, тому господарі собак в групі ризику.


Як захиститися?

Збираючись на природу, візьміть з собою репеленти (спеціальні аерозолі або креми відлякують кровосисних паразитів). Не забудьте надіти головний убір. Косинка, кепка або панамка захистять вашу голову від шкідливих кровососів. Одяг повинен бути світлих тонів (кліщів на ній легше виявити) і по можливості з довгими рукавами і щільними манжетами на зап'ястях. Шорти для травневих пікніків не найкращий варіант. Куди краще надягти щільно облягаючі штани і високе взуття. Під час прогулянки або пікніка оглядайте себе і своїх близьких кожні дві години, а після повернення додому негайно зніміть одяг, в якій ви перебували на природі (роздягатися краще в добре освітленій ванної, бажано на гладкому кахельній підлозі). Витрусіть брюки і кофту, відвернувши всі підкоміри, після чого одяг краще всього випрати при високій температурі. Ретельно огляньте себе, особливо ділянки тіла, прикриті волоссям (голова, пах, пахви).

Що робити, якщо кліщ все-таки присмоктався?

Якщо, незважаючи на всі запобіжні заходи, кровоссальні паразит все ж таки присмоктався, негайно зверніться до лікаря. Пам'ятайте, ризик зараження в чому залежить від тривалості контакту з паразитом (якщо в першу добу ймовірність інфікування досить мала, то до кінця третьої доби вона досягає 100%). Якщо до найближчого травмпункту дістатися проблематично, видаліть паразита самостійно. Для цього намажте тулуб кліща і шкіру навколо укусу будь-яким рослинним маслом і залиште на 3-5 хвилин. Масло закупорить пори, не даючи паразитові можливості дихати. В результаті він змушений буде ретируватися, полегшивши вам завдання. Якщо кліщ не поспішає відставати від своєї жертви, акуратно візьміть його за тільце пінцетом або пальцями (краще захищеними серветкою або бинтом). Щоб мікроскопічна головка кліща не залишилася під шкірою, витягати паразита слід не поспішаючи, поступово розхитуючи його. Після видалення кліща місце укусу обробіть йодом, зеленкою або спиртом (що є під рукою), а самого паразита загорніть у серветку і віднесіть в СЕС. Там перевірять, чи не заразний чи він, і в разі необхідності зроблять вам укол імуноглобуліну проти кліщового енцефаліту. Чим раніше це відбудеться, тим краще (але не пізніше 4 діб після укусу кліща). Якщо під час видалення кліща, його головка залишилася в тілі, видаліть її стерильність голкою. Руки після цього ретельно вимийте з милом. Віддаленого кліща краще всього не роздавлювати, а спалити (заразитися можна не тільки під час укусу, а й випадково роздавав паразита або розчесавши місце укусу). Протягом двох тижнів після контакту з кліщем стежте за своїм самопочуттям. У разі підвищення температури, появи головного болю, ломоти в суглобах або почервоніння місця укусу негайно звертайтеся до лікаря.


Ірина Чорна

 



TelgramПідписуйтесь та читайте новини Закарпаття у нашому Телеграм-каналі та нашій сторінці у Facebook
рейтинг: 
  • Подобається
  • 0
Залишити коментар
иконка
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.