Собака загриз дитину - такі повідомлення часто надходять від співробітників МВС в різних регіонах України.
Рвані рани, обгризені кінцівки, численні укуси - ці болючі наслідки випадкових зустрічей з розлюченими тваринами загрожують, втім, не лише дітям, але й дорослим.
Щоб якось вплинути на господарів пітбулів, мастифів, догів та вовкодавів, депутати пропонують тримати їх на жорсткому обліку, а також - у буквальному сенсі - на короткому повідку.
У Верховній Раді чекають на розгляд уже кілька законопроектів, автори яких намагаються захистити людей від агресивних собак. Однак експерти радять шукати винних не серед чотирилапих, а серед двоногих.
Не вкусив - не винен?
"Якось ввечері я вийшов на пробіжку неподалік дому. Було майже темно, зазвичай у тому місці мало людей, і собак часто вигулюють без намордників. На мене накинувся доберман, власник якого стояв неподалік. Стометрівку я склав на кандидата майстра спорту...", - пригадує киянин Богдан Процюк, на якого в місті двічі кидалися собаки.
Навіть якби пес усе ж вкусив хлопця, за чинним законодавством у нього мало можливостей покарати власника. За словами речника Міністерства внутрішніх справ Володимира Поліщука, у таких випадках слідчим доводиться "шукати десь у статті 115 або у 121-й (вбивство або нанесення тілесних ушкоджень) Кримінального кодексу, як можна порушити проти такої людини кримінальну справу".
"Реєструється заява. Залежно від обставин події, на місце може виїхати один або кілька співробітників міліції. Вони оглядають місце події, якщо був факт укусу. Обов'язково призначується експертиза для того, щоб встановити ступінь отриманих травм. І вже, виходячи із зібраних матеріалів, ухвалюють рішення. Якщо є підстави порушувати кримінальну справу, то її можуть порушити", - розповів ВВС Україна Володимир Дмитренко із прес-служби МВС.
Втім формально навіть за сам факт вигулювання собаки без намордника передбачена адміністративна відповідальність і штраф до 50 гривень. Але цього недостатньо, аби власники усвідомлювали свою відповідальність, визнають у міліції.
"В принципі, подзвонити, звичайно, можуть - міліція може під'їхати і просто порекомендувати, попередити в усному порядку людину, що вона порушує правила вигулу тварин", - пояснив представник МВС.
Хоча, за його словами, проблема з домашніми тваринами не є надто гострою - людям радше дошкуляють безпритульні собаки.
На захист дітей
Втім, з помірним ставленням до питання не згодна депутат парламенту Ірина Геращенко - вона зареєструвала у Верховній Раді законопроект, який пропонує ув'язнювати та суворо штрафувати власників собак, які покусали людей.
"Я і мої колеги отримували чимало листів, в першу чергу, від батьків понівечених дітей, яких просто шматували собаки, чиї господарі демонстрували абсолютно халатне ставлення до вигулу своїх тварин - без намордників, без ланцюжків, агресивні породи собак. І в ліфті траплялися жахливі випадки, і в місцях відпочинку, і на турбазах. Потім надходили ці фотографії понівечених дітей. А штраф за неправильний вигул собаки нині становить лише 117 гривень - звичайно, це смішна сума", - сказала Герщанко ВВС Україна.
Її слова доповнюють офіційні цифри - лише в Києві у 2011 році до Центру ідентифікації тварин щомісяця зверталися понад 100 покусаних домашніми тваринами жителів міста. Кияни також написали понад 600 звернень про порушення правил утримання собак.
"У нашому дворі є два стаффордширські тер'єри. Власниця одного взагалі вигулює його без намордника. Іншого господар із під'їзду виводить в наморднику, але потім знімає його. Цей пес взагалі нарваний: якщо хтось іде по під'їзду, він починає на людину кидатися і скажено репетувати", - розповів ВВС Україна Олексій Коробков з Києва.
"З періодичністю приблизно раз на місяць ці два стафи зчіплюються між собою - шум у дворі здіймається неймовірний, власники не можуть їх розчепити. Бувало, що чоловік свого пса тягнув за задні лапи, а той не відпускав. Ну а навколо маленькі діти - вони можуть злякатися, та й взагалі собаки на них можуть накинутися", - каже киянин.
Згадана хлопцем порода - стаффордширський тер'єр - належить до тих, які своїм законопроектом пропонує внести до переліку потенційно небезпечних депутат Руслан Зозуля.
Серед інших пунктів цього переліку: американський пітбультер'єр, анатолійський карабаш, англійський та бельгійський мастифи, бордоський дог, бульмастиф, бультер'єр, східноєвропейська, німецька, грецька та кавказька вівчарки, доберман, ірландський вовкодав, ротвейлер та інші. Загалом звернути увагу на документ слід власникам 40 порід, а також їхніх метисів.
Законопроект пропонує зобов'язати господарів реєструвати своїх собак і проводити процедуру вживлення мікрочипів з інформацією, що дозволяє ідентифікувати тварину. Крім того, документ забороняє гуляти з такими псами без намордника, незалежно від місця вигулу, а також на повідку, довшому за 1,2 метра.
Продавати таких тварин пропонують лише повнолітнім, у яких є медичний висновок про відсутність проблем з психікою, а також наркотиками й алкоголем. Супроводжувати перераховані породи, згідно із законопроектом, матимуть право лише люди, в яких є свідоцтво про проходження спеціального навчання в кінологічному клубі.
Господарі: повідок - наче клітка
Втім, запропонований варіант вирішення проблеми не схвалює заступник головного дресирувальника України Максим Киреєв. За його словами, до переліку потенційно небезпечних собак потрапили породи, які не є агресивними. Натомість, там немає, приміром, такси чи лабрадора, які доволі кусючі, що, однак, не заважає їм бути чудовими компаньйонами людей, каже Киреєв.
"Є породи, які схильні до домінування. Але все залежить від правильної підготовки собаки, від адекватного дресирувальника", - каже дресирувальник.
Водночас Киреєв погоджується, що собакам, які можуть бути схильними до агресії, слід вживлювати чіпи - це не шкодить тварині і допоможе встановити її власника у випадку, якщо щось трапиться.
"Наш собака спокійний. Бувало, що він, може, неадекватно реагував на ролики чи схожі речі. Але ми його вигулюємо на короткому повідку. Абсолютно лояльний собака до всіх - і до людей, і до дітей", - розповіла ВВС власниця бордоського дога Катерина Корнелюк.
Попри грізні розміри, пес дуже любить людей, стверджує дівчина, яка не втішена перспективою особливого обліку для свого вихованця.
Як і Володимир Бенедичук, у трикімнатній квартирі якого живе доберман. Хлопець вважає, що вимога вигулювати його у наморднику, незалежно від місця, - це абсурд, а метровий повідок для собаки є тим самим, що й клітка.
"У тій самій квартирі проживає дворічна дівчинка - я думаю, це важливо. Собака дуже миролюбний, дружній, слухняний, у нього врівноважений темперамент. Коли ми йдемо на галявину, він гуляє без повідка. Жодного разу не бувало, щоб він когось укусив".
Собака - це відповідальність
Чи не найбільша проблема, за твердженням Максима Киреєва - у неправильному, негуманному вихованні тварин. За його словами, нині собак в Україні часто навчають дилетанти. Сам він не дресирує псів на команду "взяти".
"Зараз я займаюся з двома вівчарками. Мені зателефонували люди і сказали, що хочуть віддати їх, тому що собаки покусали співробітника на їх території. Я приїхав, подивився - нормальні, адекватні собаки, не треба їх нікуди віддавати, з ними просто треба попрацювати. Бо їх так підготували - трохи неправильно", - каже він.
Привчати тварин до правильної поведінки між людьми треба, починаючи від тримісячного віку. До того ж, господарям тварин слід проходити спеціальне навчання, бо собака - це не лише друг людини, але й відповідальність, каже експерт.
"Все впирається в соціум. Якщо від початку людина каже своєму собаці: "Взяти! Вкуси його!" на всіх перехожих, то, звичайно, поступово у собаки планка з'їжджає в бік, і він починає кидатися на всіх. Це неправильна підготовка пса. Ті люди, які собі заводять собаку, мають мати хоча б якесь уявлення, як його стримати, як привчити, щоб він працював чітко при інших собаках. Тут дуже багато нюансів", - каже він.
Джерело: ВВС Україна